eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Wakacje 2016: jakie koszty leczenia za granicą?

Wakacje 2016: jakie koszty leczenia za granicą?

2016-08-10 13:07

Wakacje 2016: jakie koszty leczenia za granicą?

Wakacje 2016: jakie koszty leczenia za granicą? ©  contrastwerkstatt - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Przed ubiegłorocznymi wakacjami, porównywarka ubezpieczeń Ubea.pl zaprezentowała szczegółowe informacje na temat kosztów leczenia w krajach akceptujących kartę EKUZ. Wspomniane koszty bywają wysokie i nie może ich uniknąć nawet osoba posiadająca Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ). W bieżącym roku, koszty leczenia na terenie kilku krajów UE/EFTA niestety wzrosły.

Przeczytaj także: Wakacje 2015: ile kosztuje ubezpieczenie turystyczne?

Na wstępie warto przypomnieć, że posiadacz karty EKUZ w krajach UE/EFTA jest traktowany tak samo, jak pacjent objęty lokalnym ubezpieczeniem zdrowotnym. Osoba nieposiadająca wspomnianej karty znajduje się w znacznie gorszej sytuacji. Taki turysta lub pracownik z Polski, musi bowiem ponieść koszty świadczeń i usług medycznych, które są ustalane według komercyjnych stawek. Refundacja Narodowego Funduszu Zdrowia za niektóre zabiegi wykonane za granicą jest możliwa, ale wymaga wielu formalności i oczekiwania na decyzję NFZ-u. Z takiego rozwiązania korzystają głównie Polacy, którzy zapomnieli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego i w rezultacie ponieśli wysokie koszty usług medycznych.

Po sprawdzeniu danych Narodowego Funduszu Zdrowia z 28 lipca 2016 r. okazuje się, że w stosunku do minionego roku, kilka krajów wprowadziło warunki leczenia, które są mniej korzystne dla Polaków posiadających kartę EKUZ. Dobrym przykładem może być Austria. W tym kraju, dość znacząco wzrosła dzienna opłata za pobyt w szpitalu (z 8,00 EUR – 16,80 EUR do 12,00 EUR – 20,10 EUR). Niekorzystne zmiany dla polskich turystów, dotyczą również leczenia na Łotwie. Wspomniany kraj jeszcze do niedawna refundował posiadaczom karty EKUZ prawie wszystkie ważne procedury i usługi medyczne (poza leczeniem stomatologicznym). Obecnie turyści z Polski muszą wnosić opłaty począwszy od drugiego dnia leczenia w łotewskim szpitalu (10,00 euro/dzień, limit opłat wynosi 355,72 EUR - jeden pobyt, 569,15 EUR – cały rok). Wysokich kosztów hospitalizacji można spodziewać się też w Niemczech, Belgii, Szwajcarii, Luksemburgu, Liechtensteinie i Finlandii.

Osoby niewykupujące ubezpieczenia turystycznego, powinny również zdawać sobie sprawę, że posiadacze karty EKUZ w praktycznie każdym kraju UE/EFTA muszą ponosić częściowy lub całkowity koszt leczenia stomatologicznego. Ewentualne zwolnienia z opłat dotyczą głównie osób w wieku poniżej 18 lat. Takie kraje jak na przykład Łotwa oraz Hiszpania, przewidują całkowitą odpłatność za leczenie zębów polskiego turysty.

fot. mat. prasowe

EKUZ a ubezpieczenie turystyczne

EKUZ gwarantuje wyłącznie dostęp do publicznych placówek


Urlopowicz z Polski może mieć znacznie większy problem, niż wysoki rachunek od zagranicznego dentysty. Warto zdawać sobie sprawę, że kraje UE/EFTA oraz inne państwa na ogół nie pokrywają kosztów związanych z powrotem chorego turysty do Polski. W przypadku poważnych obrażeń, taka operacja logistyczna jest skomplikowana i kosztowna. Rachunek za nią może opiewać nawet na kilkanaście tysięcy euro. Narodowy Fundusz Zdrowia tylko w niektórych sytuacjach zgadza się na refundację tak wysokiego kosztu transportu pacjenta. W związku z powyższym, osoby kupujące polisę turystyczną, powinny sprawdzić, czy to ubezpieczenie zapewnia zwrot kosztów transportu medycznego do Polski.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: