eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Czy warto kupować sprzęt elektroniczny online?

Czy warto kupować sprzęt elektroniczny online?

2016-05-31 22:54

Czy warto kupować sprzęt elektroniczny online?

Czy warto kupować sprzęt elektroniczny online? © shutterstock

Polacy z roku na rok coraz chętniej i częściej robią zakupy online. Kupują nie tylko artykuły takie jak książki, zabawki, odzież, ale także sprzęt komputerowy czy RTV. Jaka jest przewaga sklepów online nad stacjonarnymi i jak wybrać godnego zaufania sprzedawcę?

Przeczytaj także: Zakupy online: liczy się bezpieczeństwo

Jak wynika z badania TNS Polska, przeprowadzonego na zlecenie Trusted Shops, już prawie połowa Polaków kupuje online przynajmniej raz w roku. 13% spośród osób robiących zakupy przez internet dokonuje ich nawet dwa razy w miesiącu. Średnia kwota, jaką przeznaczamy na pojedynczą transakcję, mieści się w przedziale 100-249 zł. Co więcej, z danych zgromadzonych przez agencję SW Research wynika, że do najchętniej kupowanych przez nas w sieci produktów należą sprzęty elektroniczne – tę kategorię wskazało 33,2% respondentów; wyprzedziła ją tylko sekcja „odzież i obuwie”. 22,1% ankietowanych kupuje przez internet artykuły RTV i AGD. Co sprawia, że coraz częściej nawet duże zakupy robimy online?

Najwięcej okazji cenowych znajdziemy w sieci


Co jest największą zaletą zakupów online? Największa liczba respondentów w badaniu SW Research wskazuje na oszczędność czasu (66,3%) oraz niższe ceny towarów (62%). Istotne są także czynniki takie jak dostawa do domu (ważna dla 43,7% pytanych) oraz duży wybór produktów (40,1%). Cena to, jak widać, jeden z ważniejszych elementów. Dlatego też wiele osób korzysta z wyjątkowej możliwości, jaką daje internet – mianowicie z zakupów w serwisach zagranicznych. Z informacji znalezionych w internecie można dowiedzieć się, że elektronika sprowadzana z USA czy Chin może kosztować o 35% mniej niż w Polsce, z Wielkiej Brytanii – o 27% mniej, a z Niemiec – o 16% mniej.

Okazji nie brakuje jednak także w polskich e-sklepach. Konkurujące ze sobą serwisy z elektroniką oferują często sprzęt w bardzo atrakcyjnych cenach. Możemy je przeanalizować, korzystając z porównywarki cen. Dodatkowo w sieci nie brakuje kuponów rabatowych i udogodnień typu cashback. Warto przyglądać się także ofertom zakupów grupowych. Pamiętajmy jednak, że choć elektronika może być tu znacznie tańsza niż w sklepie, oferty te są ograniczone czasowo. Niekiedy warto nawet zastanowić się nad pożyczką na zakup sprzętu elektronicznego po promocyjnej cenie, aby skorzystać z okazji, zanim skończy się oferta. Wybór może w takim wypadku paść na pożyczkę dostępną przez internet, jak np. na . W ten sposób zyskamy szybki dostęp do dodatkowych środków w kwocie do 2 tys. zł (pierwsza, 30-dniowa pożyczka jest darmowa). Pamiętajmy, aby wybierać tylko wiarygodne firmy pożyczkowe, np. należące do Związku Firm Pożyczkowych.

Sprzęt nowy czy używany?


Internet pełen jest nie tylko atrakcyjnych ofert na nowy sprzęt, ale także okazyjnie sprzedawanej elektroniki używanej. Niektórzy boją się zakupu sprzętu z drugiej ręki, choć – jak wiemy – nowy sprzęt wcale nie musi być wolny od wad czy po prostu może nie przypaść nam do gustu. I właśnie komputery, telefony czy tablety z tej ostatniej grupy często kończą na serwisach aukcyjnych. Choć praktycznie nieużywane, nie mogą być już wystawione w kategorii „nowe”. O szczegółach dotyczących sprzętu dowiemy się z opisu takiej oferty. Nierzadko „używany” sprzęt wciąż będzie na gwarancji. Na aukcjach czy w outletach mamy też szansę nabyć komputer dostosowany idealnie do naszych potrzeb, który nie jest już dostępny w marketach elektronicznych, a na dodatek, jako starszy, będzie znacznie tańszy niż nowy model o gorszych niekiedy parametrach.

Na rynku dostępny jest także tzw. sprzęt „refurbished” określany jako „powystawowy”, „po prezentacjach”, „z delikatnymi śladami użytkowania” czy „drobnymi ryskami”. Mogą to być też produkty, które z jakiejś przyczyny nie spodobały się poprzedniemu nabywcy i zostały zwrócone do sklepu, a także sprzęt oddany z powodu usterek, który naprawiono, „odnowiono” i ponownie włączono do sprzedaży. Taki produkt jest na gwarancji (niekiedy skróconej), a nabywca może kupić go taniej. Często jest to nie lada okazja, ale dobrze jest zachować czujność. Małe sklepy nie powinny raczej wystawiać kilkunastu czy kilkudziesięciu takich samych egzemplarzy „powystawowych” – takie określenie może tu oznaczać raczej, że sprzęt przyjechał z serwisu. Jeśli coś wygląda podejrzanie, lepiej poszukać sprzętu z drugiej ręki z rzetelnym opisem.

Bezpieczne zakupy online


Zakupy online mogą być pełne okazji cenowych, ale warto także wiedzieć, jak mądrze wybrać sprzedawcę i na co zwracać uwagę, aby nie zostać oszukanym. Zanim dokonamy zakupów w nieznanym sklepie, skontrolujmy jego wiarygodność. Na stronie muszą być podane jego pełna nazwa, adres siedziby, numery NIP i Regon. Dobry sklep ma swój regulamin, a zwykle także własną domenę (wystrzegajmy się domen „egzotycznych”). Zwróćmy uwagę na warunki reklamacji i zwrotu pieniędzy obowiązujące w e-sklepie. Polskie prawo zezwala na zwrot towaru zakupionego na odległość w ciągu 10 dni bez podania przyczyny. Warto także zbadać opinie o danym sklepie na forach czy stronach porównywarek cenowych. Płatności muszą być szyfrowane protokołem SSL.

Argumentem na korzyść zakupów w sklepach stacjonarnych jest możliwość obejrzenia produktu przed zakupem, a nawet przetestowania go. Również tu istnieje rozwiązanie – wiele osób udaje się do sklepu stacjonarnego w celu obejrzenia sprzętu, a następnie kupuje wybrany model online taniej. Internet jest w końcu pełen okazji, ale pamiętajmy, aby zawsze trzymać rękę na pulsie i zwracać uwagę na bezpieczeństwo swoich zakupów.

Artykuł przygotowany przy współpracy z firmą NetCredit

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: