eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyt gotówkowy: na przyjemności czy bieżące wydatki?

Kredyt gotówkowy: na przyjemności czy bieżące wydatki?

2016-05-29 00:10

Kredyt gotówkowy: na przyjemności czy bieżące wydatki?

Na co zaciągamy kredyty? © Milles Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Chociaż Polacy starają unikać się pożyczek bankowych, w niektórych sytuacjach zaciągnięcie zobowiązania staje się dla nich nieodzowne. Na co najczęściej pożyczamy pieniądze. Czy kieruje nam chęć zaspokojenia apetytu na przyjemności, czy raczej konieczność sprostania codziennym wydatkom? Odpowiedzi na to pytania udzielają wyniki badania „Finansowe zwyczaje Polaków” autorstwa Lindorff SA.

Przeczytaj także: Zaciągamy najwyższe pożyczki gotówkowe od 8 lat

Nie wiążemy końca z końcem?


Badanie zrealizowane na zlecenie firmy Lindorff SA nie pozostawia wątpliwości - to nie zachcianki, ani przyjemności skłaniają Polaków do zaciągnięcia zobowiązania finansowego lub zadłużenia się na karcie kredytowej. 4 na 10 z nas kieruje swe kroki do banku, ponieważ tego właśnie wymagają bieżące potrzeby gospodarstwa domowego.

Przyjemności nie zwyciężają


Rezultaty badania dowodzą, że pożyczki służą przewżnie poprawie jakości życia kredytobiorców. W co trzecim przypadku badani wskazali, że pożyczone pieniądze służyć mają sfinansowaniu zakupu produktów AGD oraz sprzętu elektronicznego. 27% respondentów za pożyczone pieniądze chce zrobić remont mieszkania lub domu. Co czwarty ankietowany przeznaczy je na samochód, a co piąty – na wyposażenie domu.

Przyjemności nie są naszym priorytetem - ich zaspokojeniu służy średnio co dziesiąte zobowiązanie - 11% Polaków zadłuża się na wakacje, a 9% na zakup odzieży czy kosmetyków.

Kobiety vs. mężczyźni – na podium produkty AGD i sprzęt elektroniczny


Jeśli weźmiemy pod uwagę wyniki badania w podziale na płeć, okazuje się, że dla pań najczęstszym powodem zaciągania zobowiązań jest zakup sprzętu AGD, który ułatwia im wykonywanie codziennych obowiązków. Taką odpowiedź wskazało aż 37% ankietowanych kobiet. Na kolejnych miejscach znalazły się bieżące potrzeby (35%) oraz remont domu lub mieszkania (33%). W zaciąganiu zobowiązań kobiety kierują się więc wyraźnie celami, które mają ułatwiać funkcjonowanie całego gospodarstwa domowego i mają służyć wszystkim domownikom.

fot. mat. prasowe

Na co najczęściej zaciągasz zobowiązania w banku?

Głównym powodem zaciągania kredytów i pożyczek są wydatki na bieżące potrzeby

Jeśli zestawimy te cele z potrzebami mężczyzn, ci ostatni rysują się jako zdecydowanie mniejsi pragmatycy i społecznicy. Remont własnego lokum może być celem kredytowania dla zaledwie co piątego mężczyzny i aż co trzeciej kobiety. Dla mężczyzn powodem do zaciągnięcia pożyczki jest najczęściej sprzęt elektroniczny (41%) niemal na równi z bieżącymi potrzebami (38%). Jednocześnie sprzęt RTV i elektronika są powodem dla zakupów na kredyt zaledwie dla 23% kobiet, czyli dla liczby mniejszej niemal o połowę. Na podium w przypadku potrzeb panów znalazł się także samochód – taką odpowiedź wskazał co trzeci badany mężczyzna i zaledwie 16% badanych kobiet.

Dobra rada na podsumowanie


Niepokojącym wnioskiem z ankiety jest fakt, że najczęstszą przyczyną zaciągnięcia pożyczki lub kredytu są „bieżące zobowiązania”. Oznacza to, że aż 37% ankietowanych co najmniej raz w życiu miało sytuację, gdy „na życie” nie wystarczały im bieżące dochody i musieli wspomagać się pożyczką. Tymczasem przed zaciągnięciem jakiegokolwiek zobowiązania powinniśmy dokładnie przemyśleć tę decyzję, żeby uniknąć tarapatów finansowych. Jak radzą eksperci Lindorff SA, przede wszystkim należy sprawdzić, czy nasz budżet domowy na to pozwala. Jest to możliwe wówczas, gdy po odliczeniu miesięcznych kosztów stałych zostaje nam wolna gotówka, z której 1/3 powinniśmy zarezerwować dodatkowo na poczet niespodziewanych wydatków. Suma, która nam pozostanie, to maksymalna wysokość raty, którą będziemy w stanie bez obawy spłacać.
WAŻNE! Jeśli nasz budżet zamyka się „na styk”, to przy wzięciu nawet niewielkiego kredytu może dojść do zachwiania płynności finansowej. Ponadto jeśli wypadnie nam jakiś niespodziewany wydatek – na który będziemy musieli wziąć kolejny kredyt – od spirali zadłużenia będzie dzielił nas już tylko jeden krok.

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: