eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Rozszyfrowujemy inwestowanie w złoto

Rozszyfrowujemy inwestowanie w złoto

2016-05-21 00:51

Przeczytaj także: Złoto w górę. Nadszedł czas na inwestycje?


Przy okazji warto zwrócić uwagę na próbę złota, czyli „zawartość złota w złocie”. Przy próbie 999,9 wytwórca gwarantuje, że w kilogramowej sztabce znajdzie się jedynie 0,1 grama zanieczyszczeń. W przypadku próby 916, zanieczyszczeń byłoby odpowiednio 84 gr. na kilogram. Na etapie porównywania cen należy więc bezwzględnie zwracać uwagę na próbę złota w monetach czy sztabkach.

Inną kwestią są monety kolekcjonerskie – wybijane w określonym nakładzie z konkretnej okazji. Te mają wartość kolekcjonerską, a ta często jest oderwana od wartości złota zawartego w danym numizmacie. Doskonałym, bo bardzo wyrazistym przykładem, jest moneta wybita z okazji beatyfikacji Jana Pawła II. Ta jednogramowa moneta o próbie 900 posiadała cenę emisyjną na poziomie 500 zł. W przypadku tego numizmatu za gram czystego złota płaci się aż 555 zł. Monety kolekcjonerskie(szczególnie te wybijane w dużych ilościach) trzeba więc postrzegać raczej jako hobby niż jako sposób na inwestowanie w złoto.

Podkreślić należy, że nawet w wiarygodnych sklepach numizmatycznych, a tym bardziej na aukcjach internetowych uncjowe monety można nabyć taniej niż w powyżej przytoczonych przykładach. Zawsze jednak trzeba mieć pewność, że precjoza pochodzą z zaufanego źródła i nie są falsyfikatami, a trzeba mieć świadomość, że im gram złota tańszy, tym większe ryzyko podróbki.

Złoto to nie inwestycja bez ryzyka


Zanim więc ktoś kuszony potencjalnymi zyskami zamieni wszystkie swoje oszczędności w sztabki lub złote monety, powinni pamiętać o związanych z tym niedogodnościach. Co niemniej ważne trzeba mieć na uwadze, że obecnie (16 maja 2016 r.) za uncję złota trzeba zapłacić 1285 USD, podczas gdy jeszcze 10 lat temu uncja kosztowała 692 USD (o 46% mniej niż dziś), a 20 lat temu 392 USD (o 69,5% mniej niż dziś). Nawet pobieżny rzut okiem na wykres ceny kruszcu pokazuje, że najlepszy moment na zakup dawno minął. Złoto nie jest inwestycją pozbawioną ryzyka i może zarówno mocno zdrożeć jak i stracić na wartości.

Nawet jednak najbogatsi trzymają skromną część swojego budżetu w żółtym kruszcu. Z najnowszego raportu Knight Frank wynika, że przeciętny multimilioner 1% swojego majątku przetrzymuje w metalach szlachetnych. Skąd tak niski wynik? Po pierwsze jak wcześniej wspomniano nie trzeba koniecznie kupować złota w formie fizycznej, aby w nie zainwestować. Pozwalają na to znacznie mniej problematyczne akcje firm wydobywczych, opcje, kontrakty terminowe czy fundusze inwestycyjne oparte o rynek złota. Po drugie fizyczne posiadanie metali szlachetnych wymaga odpowiedniego zabezpieczenia ich, a więc kosztów i zachodu, których wiele osób może chcieć uniknąć. W tym kontekście trzeba mieć też świadomość, że krezusi mogą nie przyznawać się do posiadania pełnych sejfów i skarbców, aby nie kusić złodziei.

fot. mat. prasowe

Majątek multimilionera w podziale na aktywa

W metale szlachetne milionerzy inwestują z rzadka.


Bartosz Turek,

poprzednia  

1 2 3

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: