eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Polecenie zapłaty - oszczędza czas, buduje reputację

Polecenie zapłaty - oszczędza czas, buduje reputację

2016-02-24 10:05

Przeczytaj także: Przelew bankowy na zły numer konta: czy można odzyskać pieniądze?


W krajach Europy Zachodniej, korzystanie z polecenia zapłaty jest jednym z elementów oceny wiarygodności płatniczej klienta.
– Regulowanie należności poprzez tę usługę często jest standardowym elementem umowy między operatorem a klientem – wyjaśnia Maja Markiewicz. – Jeśli ktoś odmawia korzystania z polecenia zapłaty, to z punktu widzenia dostawcy usługi może pojawiać się obawa, że ma do czynienia z niesolidnym płatnikiem, który nie będzie regulował należności na czas – dodaje M. Markiewicz.


Polecenie zapłaty jest wygodne dla płatnika, ale oznacza też konkretne korzyści, będące przede wszystkim pochodną terminowych wpłat, dla odbiorcy płatności. Dlatego wielu dostawców usług masowych premiuje tę formę płatności, oferując dodatkowe bonusy klientom, którzy się na nią decydują. Uruchamiając polecenie zapłaty, możemy dostać gratisowe minuty na rozmowy telefoniczne, specjalne rabaty i dodatki – np. punkty w programach lojalnościowych , większy pakiet transferu danych przez Internet, czy też niższe składki polis ubezpieczeniowych.

Wszystko pod kontrolą


Usługa polecenia zapłaty zapewnia komfort pełnej kontroli nad realizowanymi płatnościami. Jeśli zauważymy budzącą wątpliwości transakcję lub zorientujemy się, że rachunek został obciążony błędnie lub niesłusznie, mamy prawo do odwołania każdej dokonanej w ten sposób transakcji – i to bez podania przyczyny. W przypadku przedsiębiorców można to zrobić w ciągu 5 dni kalendarzowych od daty realizacji płatności, a dla osób prywatnych okres ten wynosi aż 56 dni. Pieniądze w pełnej kwocie są zwracane na konto niezwłocznie, najpóźniej następnego dnia roboczego. Polecenie zapłaty pozwala także na zablokowanie transakcji jeszcze przed pobraniem środków z rachunku. Wystarczy zgłosić do swojego banku zlecenie czasowego zablokowania rachunku przed obciążeniami w drodze polecenia zapłaty.

Bezpieczeństwo przede wszystkim


Wobec okresowo pojawiających się doniesień o oszustwach w sieci, warto podkreślić, że korzystając z polecenia zapłaty, zawsze mamy pewność, że przelewane środki trafią do naszego kontrahenta, a nie do internetowego oszusta. Ze Światowego Badania Bezpieczeństwa Informacji wynika, że według przedsiębiorców do najpoważniejszych cyberzagrożeń należy obecnie phishing, na który wskazało 44 proc. ankietowanych. To metoda oszustwa, w której przestępca podszywa się pod inną osobę lub instytucję, w celu wyłudzenia określonych informacji (np. danych do logowania, szczegółów karty kredytowej) lub nakłonienia ofiary do określonych działań. Jedną z praktyk jest pozyskiwanie haseł i loginów do kont bankowych, a następnie podstawianie w momencie autoryzacji przelewu numeru konta innego niż to, na które nadawca chce przelać pieniądze.

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w okresie od stycznia do września 2015 r. zgłoszono ponad 4 tys. przestępstw związanych z operacjami bankowymi. Dla porównania – w całym 2014 r. było ich 2,5 tys. . Tymczasem, jak podkreśla Maja Markiewicz, w ciągu ostatnich 10 lat w ramach usługi polecenie zapłaty nie wykryto ani jednego fraudu.
– Konstrukcja tego narzędzia uniemożliwia podszycie się pod dostawcę i wyłudzenie pieniędzy, dlatego polecenie zapłaty zasłużenie cieszy się opinią usługi bezpiecznej i wiarygodnej – podsumowuje Maja Markiewicz.

poprzednia  

1 2

oprac. : eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: