eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mieszkanie dla Młodych: niższe limity cenowe w Gdańsku

Mieszkanie dla Młodych: niższe limity cenowe w Gdańsku

2015-12-31 13:27

Mieszkanie dla Młodych: niższe limity cenowe w Gdańsku

Spory spadek limitu MdM w Gdańsku © Dmitry - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Od początku roku w województwie pomorskim obowiązywać będzie nowy limit cenowy na mieszkania kupowane z dopłatami w ramach programu Mieszkanie dla Młodych. Zła wiadomość dla mieszkańców Gdańska: stawka będzie niższa od dotychczasowej o 4,1 proc.

Przeczytaj także: Wyższe limity w programie MdM = wyższe ceny mieszkań?

Od pierwszego stycznia 2016 r. chcąc skorzystać z dofinansowania przy zakupie mieszkania na kredyt w programie Mieszkanie dla Młodych w województwie pomorskim trzeba będzie dostosować się do nowych limitów cenowych. Osoby chcące zaciągnąć preferencyjny kredyt w Gdańsku mogą szukać nieruchomości do 5 020,40 zł za mkw. na rynku pierwotnym i 4 107,60 zł za mkw. na rynku wtórnym, w gminach sąsiadujących z nim jest to odpowiednio 4 792,15 i 3 920,85 zł, a na pozostałym obszarze województwa kwoty te wynoszą 4 563,90 i 3 734,10 zł. To oznacza, że w przypadku Gdańska zanotowaliśmy spadek limitu o 4,1 proc., gmin sąsiadujących z nim również obniżkę (o 2 proc.), a na pozostałym obszarze województwa pomorskiego limit wzrósł o 0,4 proc.

Kupując mieszkanie w Gdańsku kredytobiorcy bez dzieci będą mogli teraz uzyskać maksymalnie 22,8 tys. zł dopłaty (mieszkanie o powierzchni 50 mkw. lub więcej), dla tych z jednym dzieckiem będzie 34,2 tys. zł, z dwójką dzieci 45,6 tys. zł, a dla rodzin wielodzietnych maksymalna dopłata wynosić będzie 89 tys. zł. Przy czym należy dodać, że w przypadku klientów z co najmniej trójką dzieci kwota ta dotyczy nieruchomości o powierzchni 65 mkw. lub większej.

Te zmiany stawek spowodują oczywiście spadek dostępności mieszkań z dopłatami. Niższy limit może jednak jednocześnie doprowadzić do lekkiej obniżki cen. Część sprzedających, chcąc dotrzeć do klientów zainteresowanych dopłatami, zdecyduje się na korektę cen. Dotyczy to zarówno rynku pierwotnego, jak i wtórnego.

Program Mieszkanie dla Młodych działa od początku 2014 roku, we wrześniu 2015 r. wprowadzono w nim istotną zmianę, która pozwoliła korzystać z dopłat osobom kupującym mieszkanie z rynku wtórnego. Dodatkowo nowelizacja ustawy zwiększyła dostępność i kwoty dopłat dla rodzin wielodzietnych. Zmiany te spowodowały skokowy wzrost zainteresowania programem.

fot. mat. prasowe

Limity cenowe w programie Mieszkanie dla Młodych w woj. pomorskim na I i II kwartał 2016 r.

Obecnie limit cenowy na rynku pierwotnym w Gdańsku wynosi 5 020,40 zł za mkw.


Gminy sąsiadujące z Gdańskiem, w których limit MdM jest wyższy niż na pozostałym obszarze woj. pomorskiego: Cedry Wielkie, Gdynia, Kolbudy, Pruszcz Gdański, Sopot, Stegna, Żukowo

Marcin Krasoń,
Przeczytaj także: MdM działa na pół gwizdka MdM działa na pół gwizdka

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: