eGospodarka.pl

rezerwuj luksusowe hotele do 70% taniej

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Szybkie przelewy, szybkie płatności. Taka będzie przyszłość

Szybkie przelewy, szybkie płatności. Taka będzie przyszłość

2015-10-15 15:23

Szybkie przelewy, szybkie płatności. Taka będzie przyszłość

Przyszłość to szybkie rozliczenia © underworld - Fotolia.com

Szybkie płatności zawładnęły sercami konsumentów. I nic w tym dziwnego, skoro dużej rzeszy z nas zdarza się w pośpiechu i na ostatnią chwilę płacić za kupno biletu lotniczego czy też np. za prąd. Przelewy natychmiastowe są wybawieniem zwłaszcza dla tych Polaków, którzy mają problemy z planowaniem wydatków i pilnowaniem terminów płatności. Jak wynika z badania zrealizowanego przez TNS Polska na zlecenie Związku Banków Polskich i KIR, taką transakcję zlecił już co piąty z nas.

Przeczytaj także: Przelewy bankowe bez tajemnic

Błyskawiczne przelewy to rozwiązanie stosunkowo krótko obecne na rodzimym rynku, mimo to cieszące się ciągle wzrastającą popularnością. Ze statystyk KIR wynika, że na przestrzeni dziewięciu miesięcy tego roku Polacy zlecili w systemie Express Elixir już ponad 1 mln przelewów, których wartość przewyższyła 4,7 mld zł. We wrześniu łączna wartość transakcji, które rozliczono od początku powstania Express Elixir, a więc od czerwca 2012 r., sięgnęła niemal 11 mld zł.

Co stoi za wzrastającą popularnością tej usługi? Przede wszystkim fakt, iż spełnia ona podstawowe wymogi, jakie stawiają przelewom współcześni klienci: szybkość i bezpieczeństwo. Takiego zdania jest odpowiednio 32 proc. i 25 proc. respondentów badania poświęconego wizerunkowi polskiego rynku bankowego.
– Oczekiwania klientów odnośnie jakości usług, w tym także przelewów, są pochodną zmieniającego się stylu życia i ewolucji nawyków konsumenckich. Dysponując niemal nieograniczonym dostępem do Internetuwiele codziennych czynności wykonujemy w trybie on-line i tego samego oczekujemy od technologii związanych z płatnościami – mówi Grzegorz Leńkowski, dyrektor Linii biznesowej płatności natychmiastowe w KIR.
Jak wykazało badanie, klienci banków zlecając przelew natychmiastowy przede wszystkim cenią sobie pełną kontrolę nad momentem realizacji transakcji i pewność, że przekazywane środki znajdą się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach (23 proc. respondentów). W jakich sytuacjach szczególnie chętnie wykorzystujemy tę funkcjonalność przelewów natychmiastowych?

Spłata raty kredytu lub regulowanie rachunku


Przelew natychmiastowy może okazać się ‘wyjściem awaryjnym’ w momencie, gdy zbliża się ostatni dzień spłaty zadłużenia na karcie kredytowej lub raty kredytu hipotecznego, a taką sytuację uświadomimy sobie np. w okresie przerwy świątecznej lub w piątkowy wieczór – kiedy to zlecony przelew standardowy zrealizowany zostanie dopiero w pierwszy dzień roboczy po kilkudniowej przerwie. Dane TNS pokazują, że prawie co drugi z nas (46 proc.), choć raz spóźnił się z zapłatą tego typu zobowiązań .
– Przelewy natychmiastowe są obsługiwane w systemie Express Elixir przez 24 godziny na dobę, 365 dni w roku, także w dni wolne od pracy i święta – podkreśla G. Leńkowski. – W praktyce oznacza to, że środki przekazane nawet w piątek po godzinie 21 czy też choćby w pierwszy dzień świąt Bożego Narodzenia mogą trafić niezwłocznie na konto odbiorcy – dodaje.

fot. underworld - Fotolia.com

Przyszłość to szybkie rozliczenia

Klienci banków zlecając przelew natychmiastowy przede wszystkim cenią sobie pełną kontrolę nad momentem realizacji transakcji i pewność, że przekazywane środki znajdą się na koncie odbiorcy w czasie liczonym w sekundach.


Bezstresowy wyjazd


Według danych zebranych przez portal Travelplanet.pl, aż 56 proc. osób planujących wakacje, wycieczki w biurach podróży kupuje w ostatniej chwili . Przelew natychmiastowy pozwala na szybkie opłacenie zarezerwowanego na ostatni moment wyjazdu, dzięki czemu możemy skupić się na przygotowaniach do zbliżającej się podróży. Podobnie rzecz ma się z rezerwacją biletu lotniczego. Popularne portale internetowe, oferujące przeloty w atrakcyjnych cenach dają do wyboru różne formy płatności – jeśli nie chcemy ryzykować utraty niepowtarzalnej okazji, warto dokonać zapłaty możliwie szybko.

Biznes nie czeka


Z przelewów natychmiastowych korzystają nie tylko osoby indywidualne, ale również firmy. Dzięki możliwości płacenia praktycznie w czasie rzeczywistym przedsiębiorcy otrzymali narzędzie, które nie tylko ułatwia dotrzymywanie terminów zobowiązań wobec kontrahentów, ale także wspiera zarządzanie płynnością finansową firmy. Natychmiastowa zapłata za zamówione towary lub usługi pozwala na przyspieszenie procesu realizacji zamówienia po stronie dostawcy. Co istotne – znaczącą zaletą usługi, przydatną właśnie w relacjach biznesowych, jest wysoki limit pojedynczego przelewu, który wynosi 100 tys. zł.

Przydatne linki:
Sesje elixir


Płatności na telefon


Eksperci w dziedzinie płatności ich przyszłość upatrują w szybkich rozliczeniach. Obserwując rozwój płatności natychmiastowych i poszerzającą się listę usług, oferowanych przez banki w oparciu o to rozwiązanie, trudno się z takim poglądem nie zgodzić. Przykładowo, już wkrótce przelewy natychmiastowe w systemie Express Elixir oraz baza aliasów udostępniana w ramach systemu BLIK umożliwią realizację transakcji na numer telefonu komórkowego. Wdrażane przez KIR i PSP rozwiązanie pozwoli na przekazywanie w ten sposób pieniędzy pomiędzy użytkownikami indywidualnymi.
– Można przypuszczać, że o ile przelewy na telefon przyjmą się na dużą skalę, podobnie jak stało się to np. w Szwecji, to z czasem przyczynią się do znacznego ograniczenia lub nawet całkowitej eliminacji udziału gotówki w rozliczeniach między znajomymi – przewiduje
G. Leńkowski.

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: