eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Dłużnicy nie płacą? Tu potrzebny jest refleks

Dłużnicy nie płacą? Tu potrzebny jest refleks

2015-09-17 12:27

Dłużnicy nie płacą? Tu potrzebny jest refleks

Co czwarta złotówka z firmowych zaległości jest do odzyskania © photo 5000 - Fotolia.com

Z dochodzeniem należności z zaległych faktur absolutnie nie należy zwlekać. Praktyka nieraz już pokazała, że im szybsza reakcja na zwłokę kontrahenta, tym większa szansa na odzyskanie pieniędzy. Polacy zdają się o tym wiedzieć, coraz częściej i szybciej kierując swe kroki do Rejestru Dłużników BIG InfoMonitor i Giełdy Wierzytelności dlugi.info. Tylko w ciągu ostatnich 12 miesięcy przy pomocy właśnie tych dwóch podmiotów udało się odzyskać ponad pół miliarda złotych.

Przeczytaj także: Za 1/3 zadłużenia firm odpowiadają multidłużnicy

Rejestr dłużników i giełda wierzytelności to narzędzia, po które polskie firmy starają się sięgać w ostatniej kolejności, obawiając się, że przedwczesna interwencja popsuje ich kontakty z odbiorcą towarów i usług. Na szczęście jednak, powoli, ale systematycznie, rośnie grono przedsiębiorców zdających sobie sprawę, że dobre relacje z kontrahentem nie przesądzają jeszcze o tym, że będzie on rzetelnie regulował wszystkie zobowiązania wobec ich firmy.

Mariusz Hildebrand, wiceprezes BIG InfoMonitor, przestrzega przed dawaniem odbiorcom kolejnych szans, ponieważ taka właśnie praktyka może w dość szybki czasie obrócić się przeciwko firmie. Najświeższe statystyki mają być na to dobitnym dowodem.
- Dane dotyczące upadłości upadłości przedsiębiorstw za dwa minione miesiące pokazują, że nie uchodzi to bez konsekwencji, bez względu na profil i skalę działania biznesu – mówi.
Dla przykładu, w lipcu ofiarami bankructw padały głównie firmy, których obroty ze względu na silną konkurencję spadały już od dłuższego czasu. Połączenie tego z rosnącymi kłopotami z płynnością finansową w wyniku opóźnień w odzyskiwaniu płatności za towary i usługi okazało się nie do udźwignięcia. Z kolei w sierpniu upadłości dotknęły też większe przedsiębiorstwa. Sierpniowych bankrutów nie ocaliły rosnące obroty i liczne zamówienia.
– Przedsiębiorcy zapomnieli, że jeśli nie poprawia się spływ należności to wzrost sprzedaży także stanowi wyższe ryzyko. Oznacza bowiem wyższą wartość majątku powierzonego odbiorcom – mówią eksperci firmy faktoringowej Euler Hermes.

fot. photo 5000 - Fotolia.com

Co czwarta złotówka z firmowych zaległości jest do odzyskania

Z dochodzeniem należności z zaległych faktur absolutnie nie należy zwlekać. Praktyka nie raz już pokazała, że im szybsza reakcja na zwłokę kontrahenta, tym większa szansa na odzyskanie pieniędzy.


Udaje się ściągnąć nawet ponad 90 proc. wartości zaległości


Dlatego tak ważne jest reagowanie na tworzące się zaległości płatnicze.
– Nasze doświadczenie pokazuje, że istotne znaczenie ma tu tempo działania – mówi Rafał Hermański, prezes giełdy długów dlugi.info. – Analiza przyprowadzona na 64 członkach jednej z dużych sieci hurtowni materiałów budowlanych pokazała, że gdy na sprzedaż wystawiali faktury, przeterminowane nie dłużej niż 90 dni, udawało się odzyskać nawet ponad 90 proc. ich wartości. Przy fakturach z terminem płatności który minął od 91 dni do 2 lat skuteczność ta wyniosła około 50 proc. A po przekroczeniu terminu płatności o dwa lata skuteczność obniżyła się do 11 proc. – dodaje Rafał Hermański.
Analiza została przeprowadzona na płatnościach grupy, która wystawiła na sprzedaż:
  • 287 faktur przeterminowanych do 90 dni o łącznej wartości 971,8 tys. zł
  • 1561 ofert przeterminowanych od 91 dni do 2 lat o łącznej wartości 7,7 mln zł
  • 1332 oferty przeterminowane powyżej 2 lat o łącznej wartości 7,5 mln zł

Koniec końców hurtowni materiałów budowlanych udało się odzyskać 31 proc. z wystawionych na sprzedaż kwot. Średnia dla wszystkich klientów giełdy dlugi.info to około 25 proc.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Lepiej sprawdzić przed.

    Moricone / 2015-10-14 13:29:56

    Najlepiej jest sprawdzić Kontrahenta przed podpisaniem umowy i rozpoczęciem współpracy. Ja zgłosiłem się do www.cbdio.pl - Centralnego biura detektywistyki i obserwacji, ażeby sprawdzili wiarygodność firmy, z którą miałem podpisać umowę. Chodziło o naprawdę duże kwoty. Jeżeli nie otrzymywałbym ich na czas, groziłoby to utratą płynności finansowej. Na szczęście okazało się, że firma jest wypłacalna, nigdy nie miała długów. Działamy razem od półtora roku. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: