eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zadłużenie Polaków czyli jak nie spłacamy zobowiązań

Zadłużenie Polaków czyli jak nie spłacamy zobowiązań

2015-07-14 10:44

Zadłużenie Polaków czyli jak nie spłacamy zobowiązań

Czego i kiedy nie spłacają Polacy? © Comugnero Silvana - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Zadłużony Kowalski - mężczyzna, 47 lat i dług sięgający niemal 6 tysięcy złotych. Tak w największym uproszczeniu wygląda sylwetka statystycznego polskiego dłużnika. Bliższa analiza pokazuje, że zadłużenie nie jest oczywiście domeną tylko i wyłącznie mężczyzn. Problem ten dotyka wielu Polaków, niezależnie od płci, wieku czy miejsca zamieszkania. Casus Finanse postanowił sprawdzić, kto nie spłaca zaciągniętych pożyczek i kredytów i jakie zobowiązania są najbardziej problematyczne dla poszczególnych grup wiekowych.

Przeczytaj także: Upadłość konsumencka coraz popularniejsza

Dane, w których posiadaniu znajduje się Biuro Informacji Kredytowej wskazują, że połowa z nas posiada minimum jeden kredyt. Okazuje się, że zobowiązania finansowe częściej zaciągają panie, ale ich dominacja nad mężczyznami jest tu zaledwie kosmetyczna (51,1% wobec 48,9%). Należy jednak podkreślić, że większa aktywność kredytowa dotyczy pań dopiero po 65 roku życia. Pod względem ilościowym najbardziej aktywne kredytowo jest pokolenie X, a więc osoby pomiędzy 34 a 48 rokiem życia, w przeważającej mierze mężczyźni. W minionym roku najwięcej zobowiązań zaciągnęli mieszkańcy województwa lubuskiego, a najmniej - Podlasia.

Casus Finanse postanowił przyjrzeć się obsługiwanym zaległościom finansowym (kredytom, pożyczkom i rachunkom), aby wysnuć wnioski dotyczące sytuacji Polaków borykających się z przeterminowanymi należnościami. Oto, co wynikło z tej analizy.

Wspólnie – łatwiej


Analiza przeprowadzona została na wybranych sprawach, będących w obsłudze Grupy Casus Finanse. Ich liczba pozwala jednak zakładać, że przeanalizowane cechy można odnieść do całej populacji nierzetelnych kredytobiorców. Na wstępie warto zaznaczyć, że zbadane przypadki dotyczą jedynie zobowiązań podejmowanych indywidualnie, a nie kredytów zaciąganych wspólnie (będących we wspólnocie majątkowej). Okazuje się bowiem, że odsetek takich spraw w bazie Casus Finanse jest niewielki. Może to oznaczać, że jeśli przy danym zobowiązaniu figuruje dwóch kredytobiorców, w przeważającej liczbie przypadków jest ono spłacane lepiej niż w przypadku kredytów zaciąganych przez singli.

Mężczyźni – wcześniej i więcej


Przeciętny wiek nierzetelnego kredytobiorcy płci męskiej wynosi 47 lat. To zdecydowanie mniej niż u kobiet. Według analizy Casus Finanse mężczyźni w przeciwieństwie do przedstawicielek płci pięknej zalegają z większą liczbą kredytów i są to kredyty o wyższym saldzie.
„W naszej bazie ponad połowa nierzetelnych kredytobiorców to mężczyźni – udział ich zobowiązań w ogólnej liczbie spraw stanowi 53%. Saldo początkowe zaciąganych przez nich kredytów, pożyczek i nieopłaconych rachunków także jest wyższe niż u kobiet – wynosi 63%. Wartość średniego zaległego zobowiązania to przeszło 5900 zł, podczas gdy u kobiet niewiele ponad 4000 zł. To pokazuje, że mężczyźni odważniej zaciągają kredyty, ale ostatecznie mają z ich spłatą większe problemy” – powiedział Sławomir Szarek, Prezes Zarządu Casus Finanse SA.

Kredyt bankowy i rachunek za telefon – najczęściej niespłacane


Pod względem liczby kredytów będących w obsłudze Casus Finanse, mężczyźni najczęściej nie spłacają bankowych kredytów gotówkowych i rachunków za telefon komórkowy. W każdym przypadku jest to ok. 30% wszystkich niespłaconych zobowiązań. Wartościowo przeważają jednak kredyty gotówkowe – jest to blisko 65% wszystkich spraw.

fot. mat. prasowe

Kobieta z kredytem

Zauważalne problemy ze spłatą kredytów mają kobiety w wieku 36-51 lat.


W przeciwieństwie do kobiet, mężczyźni znacznie częściej zalegają ze spłatą kart kredytowych i kredytów hipotecznych (odpowiednio 60% i 62,5%). Zdecydowanie częściej niż kobiety nie spłacają też rat leasingu (72% do 28%) oraz składek za ubezpieczenie (82% do 18%). Może to świadczyć o dwóch tendencjach w postawach kobiet i mężczyzn – panowie częściej biorą auto w leasing, a panie są bardziej przezorne – chętniej się ubezpieczają i z reguły rzetelnie płacą raty za ubezpieczenie.

fot. mat. prasowe

Mężczyzna z kredytem

Do przedstawicieli płci męskiej należy nieco więcej, bo 53%, przeterminowanych zobowiązań.

 

1 2 3

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: długi, dłużnicy, zadłużenie Polaków

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: