eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Kupujesz ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź koszty leczenia za granicą

Kupujesz ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź koszty leczenia za granicą

2015-07-03 11:59

Kupujesz ubezpieczenie turystyczne? Sprawdź koszty leczenia za granicą

Kupujesz ubezpieczenie turystyczne? © Africa Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Z roku na rok rośnie liczba Polaków, którzy wyjeżdżając w podróż zagraniczną decydują się na zakup ubezpieczenia turystycznego. Obecnie deklaruje to znacznie ponad połowa planujących wyjazd. Wybierając polisę często zastanawiamy się, jaki zakres ubezpieczenia powinniśmy wybrać oraz jaka powinna być kwota, na którą się ubezpieczamy. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę.

Przeczytaj także: Wakacje 2015: na co (nie) wystarczy EKUZ?

W przypadku samodzielnych wypraw to na podróżnym spoczywa obowiązek odpowiedniego zabezpieczenia. Z badań Mondial Assistance wynika, że Polacy najczęściej nabywają̨ polisy, które pokrywają koszty związane z nieszczęśliwym wypadkiem i leczeniem za granicą.
- Minimalny zakres ubezpieczenia podróży zagranicznej to ubezpieczenie zwrotu kosztów leczenia i assistance - tłumaczy Marek Piętka, dyrektor Departamentu Ubezpieczeń Osobowych w UNIQA. - Dobrze, aby polisa podróżna zawierała również̇ ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków.

Nie zaszkodzi wybór ubezpieczenia OC, które pokryje szkody wyrządzone osobom trzecim. Warto szczególnie zadbać o OC przy wyjazdach do Stanów Zjednoczonych czy Kanady. Przydać się̨ może również̇ ubezpieczenie bagażu podróżnego.

W zależności od kierunku


Od miejsca, do którego się̨ wybieramy, zależy kwota ubezpieczenia. W każdym kraju obowiązują̨ bowiem inne stawki za leczenie.
- Kwoty, na jakie powinniśmy być ubezpieczeni, zależą od tego, dokąd i w jakim celu jedziemy. Powinniśmy̨ wcześniej zapoznać się na stronie MSZ z informacjami na temat miejsca, do którego się̨ wybieramy – ocenia Marek Piętka.

Minimalna suma ubezpieczenia zwrotu kosztów leczenia powinna wynieść przynajmniej 200 tys. zł. Wystarczy ona na pokrycie trzytygodniowego pobytu w szpitalu w większości krajów oraz związanych z tym wydatków. W przypadku minimalnego zakresu dodatkowego warto wykupić NNW przynajmniej do kwoty 20 tys. zł, a bagaż warto ubezpieczyć do 3000 zł. Dobrze jest mieć również̇ OC z sumą gwarancyjną przynajmniej 100 tys. zł.

200 tys. zł – to minimalna kwota ubezpieczenia zwrotu kosztów leczenia w ubezpieczeniu podróży.


EUROPA


W przypadku państw Unii Europejskiej koszty leczenia szpitalnego za dobę sięgają̨ od 2 euro (ok. 9 zł) na Słowacji, przez 50 euro (ok. 210 zł) we Włoszech czy Chorwacji do 1000 euro (ok. 4100 zł) w Austrii. Dlatego jadąc do krajów należących do UE warto mieć polisę opiewającą na kwotę ubezpieczenia w wysokości przynajmniej 200 tys. zł, aby pokryła przynajmniej trzytygodniowy pobyt w szpitalu i ewentualne wydatki na operacje, honoraria lekarskie, leki czy badania.

W krajach nienależących do Unii Europejskiej koszty leczenia są̨ równie wysokie. W Norwegii za dobę̨ leczenia szpitalnego można zapłacić nawet do 65 euro (ok. 270 zł), a w Szwajcarii — 800 franków szwajcarskich, czyli w przeliczeniu ponad 700 euro (ok. 3000 zł). To oznacza, że również w przypadku tych krajów kwota ubezpieczenia kosztów leczenia za granicą powinna wynosić przynajmniej 200 tys. zł, aby mieć komfort w razie konieczności poniesienia innych kosztów związanych z leczeniem.

fot. Africa Studio - Fotolia.com

Kupujesz ubezpieczenie turystyczne?

200 tys. zł – to minimalna kwota ubezpieczenia zwrotu kosztów leczenia w ubezpieczeniu podróży.


AMERYKA PÓŁNOCNA


Jadąc do Stanów Zjednoczonych musimy być świadomi, że doba w szpitalu potrafi kosztować od 500 do nawet kilku tysięcy dolarów amerykańskich. W Kanadzie średni pobyt w szpitalu, nie wliczając np. kosztów operacji, wynosi 1500–2000 dolarów kanadyjskich. Są to zatem wydatki zaczynające się̨ od 400 euro (ok. 1700 zł) za dobę̨ w USA i 1000 euro (ok. 4100 zł) w Kanadzie. Dlatego żeby zapewnić sobie komfort w przypadku leczenia i konieczności pokrycia innych wydatków medycznych w okresie około trzech tygodni minimalna kwota ubezpieczenia podróży zagranicznej powinna wynosić około 300 tys. zł.

fot. mat. prasowe

Co powinna obejmować podstawowa refundacja kosztów medycznych

Warto zadbać, aby ubezpieczenie zabezpieczało nas przed kosztami transportu medycznego


 

1 2

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: