eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Globalny rynek akcji i długu okiem analityków

Globalny rynek akcji i długu okiem analityków

2015-05-13 12:49

Globalny rynek akcji i długu okiem analityków

Jakie trendy na globalnych rynkach akcji? © julymi - Fotolia.com

Jakie trendy uwidaczniają się na globalnych rynkach akcji i długu? W których branżach perspektywy są najlepsze? Na jakie okazje inwestycyjne można obecnie liczyć? Czy lepsze są rynki wschodzące, czy też rozwinięte? Co z dywidendami? To niektóre z pytań, na które odpowiadali analitycy przepytywani na potrzeby najnowszej ankiety Fidelity Worldwide Investment.

Przeczytaj także: Rynki wschodzące w nowych realiach. Prognozy na 2020 rok

Na skróty

  • Analitycy z większym optymizmem patrzą na rynki rozwinięte niż wschodzące.
  • We wszystkich regionach oczekiwane są stabilne lub rosnące dywidendy
  • Pozytywne prognozy dotyczą branży medycznej i finansowej, negatywne formułowane są w odniesieniu do sektora energetycznego i materiałowego.

Fidelity Global Sentiment Index


W ramach badania stworzono barometr nastrojów analityków, bazujący na pięciu głównych kryteriach oceny:
  • nastrojach zarządu,
  • nakłady inwestycyjne,
  • polityka dywidendowa,
  • stopy zwrotu w branży oraz
  • siły bilansu

Zagregowane wyniki odpowiedzi w skali od 1-10 pkt. (10 pkt. to ocena najbardziej pozytywna) pozwoliły dogłębnie przeanalizować obecną kondycję oraz prognozę wzrostu spółek i sektorów na globalnych rynkach finansowych. Wskaźnik umożliwia również bezpośrednie porównanie poszczególnych regionów i sektorów. Kompleksowe badanie sentymentu analityków sprawia, że inwestorzy zyskują pełniejszy obraz sytuacji, co może stanowić istotne wsparcie przy definiowaniu strategii i podejmowaniu decyzji inwestycyjnych.

Globalny wskaźnik nastrojów analityków w 2015 r. wyniósł 5,7 pkt. wobec 6,4 pkt. w 2014 r., co wskazuje na pogorszenie ogólnego sentymentu względem ubiegłego roku. W ujęciu regionalnym, analitycy Fidelity są najbardziej pozytywnie nastawieni do Japonii (7,1 pkt.), Europy (5,8 pkt.) i USA (5,6 pkt). Dalsze miejsca w zestawieniu zajmuje Azja i Pacyfik (5,3 pkt. – z wyłączeniem „Państwa Środka” i Japonii), Chiny (4,4 pkt.) oraz Ameryka Łacińska/EMEA (4,3 pkt.), co sugeruje pogłębienie się regionalnej dyferencjacji na korzyść państw rozwiniętych. Natomiast do sektorowych faworytów analityków Fidelity należy branża opieki zdrowotnej i finansowa (odpowiednio 6,8 pkt. i 6,4 pkt.), a na drugim biegunie znajduje się branża energetyczna (2,1 pkt.) oraz materiałowa (3,8 pkt).

fot. julymi - Fotolia.com

Jakie trendy na globalnych rynkach akcji?

Analitycy z większym optymizmem patrzą na rynki rozwinięte niż wschodzące.


– Wyniki tegorocznej ankiety są niezwykle ciekawe. Na pierwszym miejscu naszego ogólnego rankingu nastrojów znalazła się Japonia, na drugim Europa, ale i w USA nastroje utrzymały się na wysokim poziomie. Widać ponadto, że sektory oparte na innowacjach i wiedzy zaczynają wyraźnie wychodzić przed szereg – komentuje Henk-Jan Rikkerink, szef działu badań na Europę, USA, region EMEA i Amerykę Łacińską w Fidelity.

Japonia liderem


Z badania wynika, że liderem pod względem optymizmu analityków jest Japonia. To efekt reform strukturalnych i stymulowania gospodarki „abenomiką”. 75% badanych oczekuje wzrostu stopy zwrotu z inwestycji, podobnie jak większych dywidend. Dla porównania – większego ROE na europejskich i amerykańskich parkietach spodziewa się odpowiednio 36% i 23% analityków. Dodatkowo, 70% ekspertów jest zdania, że bilanse spółek notowanych w Japonii są zdrowsze niż rok wcześniej.
– Nasi analitycy spodziewają się wzrostu wypłacanych dywidend z uwagi na mocne bilanse spółek. Trzech z czterech analityków objętych badaniem prognozuje zwiększenie dywidendy w ciągu nadchodzących 12 miesięcy – wyjaśnia Rikkerink.

Ożywienie Europy i USA


W Europie widać ożywienie i poprawę kondycji spółek, napędzane programem luzowania ilościowego Europejskiego Banku Centralnego oraz osłabieniem wspólnej waluty. Analitycy dostrzegają również atrakcyjną wycenę europejskich spółek na tle amerykańskich walorów. Co więcej, na Starym Kontynencie odnotowano wzrost popytu na kredyty przeznaczone na restrukturyzację przedsiębiorstw. Spodziewana jest umiarkowana aktywność na rynku fuzji i przejęć, głównie w formie transakcji typu bolt-on.

Po silnym 2014 r. w amerykańskiej gospodarce, analitycy oczekują stabilności w nastrojach zarządu, dywidendach i stopach zwrotu z kapitału. Z uwagi na zdrową sytuację na rynku kredytów, niskie koszty finansowania, duże rezerwy gotówkowe oraz wzrost zatrudnienia, tutaj eksperci przewidują kontynuację fuzji i przejęć, napędzanych transakcjami typu bolt-on.
– Umiarkowany optymizm przeważa w Europe w wyniku poprawiających się fundamentów spółek, obniżki cen ropy i deprecjacji euro. Naszym zdaniem warunki w USA pozostaną zdrowe i stabilne – twierdzi Rikkerink.

 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: rynek akcji, rynek długu, inwestorzy, inwestowanie

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: