eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Maj miesiącem wydatków: ile kosztuje Pierwsza Komunia, Dzień Dziecka, majówka?

Maj miesiącem wydatków: ile kosztuje Pierwsza Komunia, Dzień Dziecka, majówka?

2015-04-30 12:47

Maj miesiącem wydatków: ile kosztuje Pierwsza Komunia, Dzień Dziecka, majówka?

Pierwsza Komunia kosztuje sporo © Tramper2 - Fotolia.com

W maju kumuluje się wiele tradycyjnych uroczystości i szczególnych dni: majówka, Pierwsza Komunia, Dzień Matki, czy zbliżający się Dnia Dziecka. To wszystko przekłada się na spore wydatki. Z najnowszego badania Barometr Providenta wynika, że – poza Pierwszą Komunią Świętą – najwięcej kosztować nas będzie weekend majowy, na który wydamy średnio 190 zł. Co ciekawe, hojniejsi okazują się być mieszkańcy małych miast niż metropolii.

Przeczytaj także: Budżet domowy: ile wydamy na Komunię, Dzień Matki, wesele?

Mieszkańcy małych miast hojniejsi


Majówka jest w tym roku wyjątkowo krótka, 1 maja wypada bowiem w piątek. Według wyników badania na wypoczynek w ten trzydniowy weekend Polacy planują wydać średnio 190 zł.
Pewnym zaskoczeniem może być fakt, że mieszkańcy wsi deklarują, że wydadzą więcej niż mieszkańcy dużych miast. Ci pierwszy wymieniają sumę 207 zł, ci drudzy 195 zł – zauważa Przemysław Kasza z działu badań Provident Polska.

Skromniej niż na majowy weekend planowane są wydatki na Dzień Matki. Średnio jest to prawie 80 zł. Na prezenty dla mam więcej planują wydać panowie (86 zł), niż panie (75 zł). Najbardziej hojni zamierzają być mieszkańcy małych miast, którzy chcą przeznaczyć na ten cel 94 zł. Dla porównania – mieszkańcy metropolii sięgną przy tej okazji do portfela „tylko” po 75 zł.

fot. Tramper2 - Fotolia.com

Pierwsza Komunia kosztuje sporo

Na największy ubytek domowego budżetu szykują się jednak rodziny, które są organizatorami uroczystości Pierwszej Komunii. Jak wynika z badania, zamierzają one wydać na ten cel średnio nieco ponad 1500 zł.


Pierwsza Komunia kosztuje sporo


Na zdecydowanie większe wydatki Polacy szykują się przy okazji Dnia Dziecka. Średnio chcemy na ten cel przeznaczyć 154 zł. Okazuje się, że najwięcej podarunków albo najdroższych prezentów dzieci dostaną od babć i dziadków – osoby w wieku powyżej 59 lat chcą wydać na 1 czerwca prawie 186 zł. Rodzice będą tu bardziej oszczędni, bo osoby w przedziale wiekowym 25-39 lat przeznaczą na ten cel niecałe 144 zł. I znów wyróżniają się tu mieszkańcy małych miast, którzy chcę przeznaczyć na Dzień Dziecka 162 zł. W przypadku mieszkańców metropolii deklarowana kwota to 141 zł.

Na największy ubytek domowego budżetu szykują się jednak rodziny, które są organizatorami uroczystości Pierwszej Komunii. Jak wynika z badania, zamierzają one wydać na ten cel średnio nieco ponad 1500 zł. Natomiast osoby, które planują przyjść na komunijne przyjęcie w charakterze gości, na udział i prezenty przeznaczą średnio 310 zł.

Majowe święta mogą nieco wydrenować portfele i konta polskich rodzin. A kolejne wydatki przed nimi. Najpierw wyjazd wakacyjny, a potem wyprawka szkolna. Nie zapominajmy również, że właśnie rozpoczyna się sezon ślubny. Warto więc planować wydatki z rozwagą – podsumowuje Przemysław Kasza.

O Barometrze Providenta


„Barometr Providenta” to cykliczne badanie Polaków, które pozwala na lepsze zrozumienie zachowań i decyzji finansowych konsumentów. Provident obsługuje aktualnie ponad 853 tysięcy klientów w całej Polsce, dzięki czemu wyniki badania pokazują prawidłowości i zachowania, które są charakterystyczne dla Polaków o średnich i niższych dochodach.

Badanie zrealizował PBS w dniach 10-12.04. 2015 r. na ogólnopolskiej próbie n=1000 Polaków w wieku 15+.


Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: