eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Lokaty bankowe: popularne i źle oprocentowane

Lokaty bankowe: popularne i źle oprocentowane

2015-01-26 12:26

Przeczytaj także: Polacy i inwestowanie pieniędzy. Czego dowiedział się Deutsche Bank?


Wysoka inflacja największym wrogiem zysków z lokat


To wcale nie oznacza, że w okresie, w którym stopy procentowe są rekordowo niskie jak obecnie, na lokatach nie da się zarobić. Obniżanie stóp przez RPP jest ściśle powiązane z sytuacją gospodarczą kraju. To, czy zarobimy, powierzając bankowi pieniądze, nie zależy jednak wyłącznie od wysokości oprocentowania.
– Bardzo ważny jest również poziom inflacji, który jeśli jest wysoki, może skutecznie zniwelować nasze zyski – komentuje Monika Szlosek. – Ministerstwo Finansów zakłada, że w 2015 r. poziom inflacji w Polsce wyniesie 1,4 proc., a zatem nawet relatywnie niewielkie oprocentowanie, powinno być na tyle korzystne, że na lokatach będziemy mogli w dalszym ciągu zarabiać – mówi.

Fundusze zamiast lokaty, a może lokata z funduszami


Jak zaznacza Monika Szlosek, jeśli oczekujemy większego zysku, nie powinniśmy się ograniczać wyłącznie do takich produktów jak lokaty czy konta oszczędnościowe.
– Warto rozważyć równocześnie skorzystanie z takich możliwości pomnażania kapitału jak inwestycje w fundusze, które obecnie w zależności od stopnia ich agresywności, mogą potencjalnie przynieść spore zyski – dodaje. Na rynku są też dostępne oferty pakietowe łączące bezpieczne lokaty bankowe z funduszami inwestycyjnymi. – Takie rozwiązanie pozwala w prosty sposób dywersyfikować oszczędności, stanowi też impuls do aktywnego inwestowania środków w dłuższym terminie – mówi ekspertka Deutsche Bank.

Kto wybiera lokaty?


Z sondażu Deutsche Bank wynika również, że o ile z możliwości zarobku na lokatach korzysta niemal identyczny odsetek kobiet i mężczyzn (odpowiednio 25,2 i 25,3 proc.), to deklaracje dotyczące posiadania lokat różnią się w zależności od wieku i miejsca zamieszkania respondentów. Spośród osób w wieku 25-34 lata w ten sposób oszczędza aż 37 proc. badanych. Najrzadziej pieniądze na depozytach odkładają najstarsi (65+) – ponad 15 proc. wskazań oraz najmłodsi (18-24), spośród których zaledwie co dziesiąty posiada bankową lokatę.

Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej z Deutsche Bank, w 2015 r. lokaty terminowe pozostaną nadal jednym z podstawowych produktów oszczędnościowych, wykorzystywanych przez Polaków.
– Oczywiście niskie stopy procentowe powodują również nieco większe zainteresowanie innymi formami inwestowania kapitału, takimi jak zakup akcji giełdowych, czy wspomnianych już jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych – komentuje. – Mimo to, zdecydowana większość z nas ograniczy się zapewne do tych bardziej zachowawczych sposobów pomnażania oszczędności.

poprzednia  

1 2

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: