eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Spadają ceny paliw na światowych rynkach

Spadają ceny paliw na światowych rynkach

2005-11-10 00:39

Spadają ceny paliw na światowych rynkach

© fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Ceny surowców energetycznych na świecie spadają. Rozpoczynając od historycznie wysokich poziomów jakie miały miejsce we wrześniu, a związane były z huraganami, które nawiedzały ostatnimi czasy Zatokę Meksykańską, czy też niepokojami w Iraku, rozpoczął się trend spadkowy. Niestety nie odzwierciedla to sytuacji na rynku detalicznym, gdzie obserwowany jest brak chęci do obniżania cen przez firmy zajmujące się handlem paliwami.

Przeczytaj także: Ceny paliw w dół. Będzie jeszcze taniej?

Koncerny paliwowe korzystając z sytuacji jaka wytworzyła się na rynku, trzymają ceny na wysokim poziomie. Jest to pewnego rodzaju niepisana umowa, która dotyka najbardziej klientów detalicznych. Z największym zainteresowaniem obserwowane są ceny ropy, mniejszą uwagę przywiązuje się do cen gazu ziemnego. Powiększająca się liczba samochodów z instalacją gazową, zbliżający się okres zimowy - wiele domów w naszym kraju ogrzewa się gazem ziemnym – sprawia, że temat cen tego surowca staje się bardzo ciekawy.

Cena baryłki ropy, po rekordowych poziomach na przełomie października i września, ciągle spada i chociaż były małe zawirowania, nadal utrzymuje się trend zniżkowy. Na wykresie poniżej możemy zaobserwować jak zachowywała się cena baryłki ropy przez ostatnie miesiące.

Ceny gazu ziemnego na rynkach światowych we wrześniu i październiku sięgały rekordowych poziomów, a od początku listopada zaczynają spadać. Jest to związane przede wszystkim z uspokojeniem sytuacji w Stanach Zjednoczonych. Wzrost gospodarczy w USA był – pomimo wielu bardzo poważnych klęsk żywiołowych, jakie nawiedziły Amerykę Środkową w tym roku – wysoki. Fakt ten utwierdził w przekonaniu, że gospodarka USA znajduje się w fazie wzrostu, a poza tym jest bardzo silna. Niepotrzebne jest nadmiarowe gromadzenie zapasów surowców energetycznych. Dodatkowo na ceny gazu mają wpływ zapowiedzi meteorologiczne dotyczące wyjątkowo łagodnej, nadchodzącej zimy. Według analityków należy się spodziewać wzrostów cen tego surowca, ponieważ firmy zajmujące się dystrybucją, nie wykonały jeszcze odpowiednich zapasów na zimę, czekając zapewne na jak najniższe ceny.

Ceny na stacjach benzynowych nie odzwierciedlają sytuacji na światowych rynkach. Firmy importujące ropę powoli obniżają ceny, tłumacząc to tym, iż muszą wyprzedać bieżące zapasy. Sytuacja nie jest ciekawa w związku z zawirowaniami na rynku złotego. Ciągle osłabiająca się złotówka może spowodować, że ceny na stacjach zamiast maleć będą rosły. Niepokoje wokół nowego rządu sprawiają, że sytuacja na rynkach finansowych staje się niespokojna, a krajowa waluta zaczyna tracić do dolara i euro. Z drugiej strony mamy bardzo mocnego dolara na światowych rynkach, najmocniejszego od wielu miesięcy, co również niedobrze wróży cenom ropy i gazu na naszych stacjach.

W perspektywie kilkuletniej ceny surowców energetycznych będą niewątpliwie rosły, z tego względu, iż wzrost zapotrzebowania na te surowce systematycznie się powiększa. Wyjściem z tej sytuacji jest poszukiwanie alternatywnych źródeł energii. Koszty z tym związane w chwili obecnej są bardzo wysokie i pomimo zapowiedzi najbogatszych krajów, że inwestycje w ten sektor będą się powiększać, efektów prawie nie widać. Według ekspertów światowe złoża surowców energetycznych, przy ciągle zwiększającym się zużyciu, wystarczą na kilkadziesiąt lat.

oprac. : Michał Gronowski / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: