eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Inwestorzy wyczekują na odbicie

Inwestorzy wyczekują na odbicie

2014-10-14 17:49

Po fali spadków, inwestorzy wyczekują na odbicie i chwilę wytchnienia, jednak by to nastąpiło, do gry muszą wejść chętni do kupowania przecenionych akcji. A tych zbyt wielu nie widać. Przebieg handlu na naszym kontynencie wskazuje, że impuls musi przyjść zza oceanu. Bez niego nikt się nie odważy.

Przeczytaj także: S&P ostatecznie przełamał sierpniowy dołek

Wtorkowa sesja na warszawskim parkiecie upływała na próbach poszukiwania okazji do odreagowania ostatnich spadków. Mimo fatalnego zakończenia poniedziałkowego handlu na Wall Street, inwestorzy liczyli, że i tam w końcu dojdzie do odbicia. Ta nadzieja pozwoliła indeksom największych spółek na symboliczne, sięgające 0,1 proc. zwyżki na otwarciu. Nie udzieliła się wskaźnikom średnich firm, które traciły po 0,1-0,2 proc. Pod wpływem utrzymujących się złych nastrojów w otoczeniu, wkrótce pesymizmu dzielił się i naszym graczom. W południe WIG20 znalazł się poniżej 2380 punktów, zniżkując o prawie 0,7 proc., a za nim podążyły pozostałe wskaźniki. Po południowe poszukiwanie szansy przez byki obejmowało już tylko indeksy blue chips, zaś w przypadku pozostałych segmentów rynku zdecydowanie przeważała podaż.

Niedźwiedzie poczynały sobie śmielej jedynie wobec nielicznych walorów największych spółek. Widać to było szczególnie w przypadku akcji Orange, które zniżkowały o ponad 2,5 proc. Trwająca nieprzerwanie od siedmiu sesji fala spadków uszczupliła portfele ich posiadaczy już o ponad 16 proc. O ponad 2 proc. w dół szły też papiery Synthosu, osiągając poziom najniższy od czerwca ubiegłego roku. W tym przypadku straty sięgają 14 proc. O około 1 proc. przeceniane były walory Bogdanki. Wśród zyskujących na wartości wyróżniały się drożejące o 2 proc. akcje Asseco, prawdopodobnie w reakcji na informację o nawiązaniu przez spółkę współpracy z Grupą Polsat w zakresie systemu wsparcia sprzedaży produktów i usług. Po prawie 1 proc. w górę szły papiery PGE i PGNiG. Wokół poziomu poniedziałkowego zamknięcia poruszały się walory KGHM. Pod koniec dnia skala zwyżki akcji PGE zwiększyła się do ponad 2,5 proc., a na lidera wyrosły drożejące o 3 proc. walory Eurocash. Wśród trzydziestki dużych spółek pozytywnie wyróżniały się drożejące o ponad 1,5 proc. akcje Cyfrowego Polsatu i zwyżkujące po ponad 1 proc. papiery Enei i Energi. O niemal 4 proc. w dół szły akcje GTC, w wyniku zamieszania z brakiem zgody części akcjonariuszy na emisję akcji. O ponad 3 proc. taniały papiery Grupy Azoty. W wyniku trwającej od początku września przeceny straciły one jedną czwartą wartości.

W grupie pięćdziesięciu średnich spółek, przed przecena uchroniła się jedynie dwudziestka. Wyróżniały się drożejące o ponad 2 proc. akcje Serinusa oraz zwyżkujące po 1 proc. papiery Agory i Trakcji. Po 3-4 proc. w dół szły między innymi walory Forte, Eko Exportu, CD Projekt i Vistuli. Dobrze spisującym się spółkom energetycznym nie dotrzymały kroku akcje ZE PAK, taniejące o prawie 2,5 proc. Na szerokim rynku spadkom opierały się walory ponad dwustu spółek, jednak w przypadku sporej części z nich to zasługa braku obrotu lub jego symbolicznych rozmiarów. Warto zwrócić uwagę na prawie 9 proc. skok notowań akcji Mieszka, jednak to efekt podwyższenia ceny w wezwaniu na nie, ogłoszonym przez Bisanto Investment. Przy niewielkich obrotach o ponad 6 proc. drożały walory Feerum. Odreagowanie niedawnej przeceny kontynuowały zwyżkujące o ponad 3 proc. akcje Groclinu. Na przeciwległym końcu skali znalazły się między innymi zniżkujące o prawie 7 proc. papiery Gorenje oraz taniejące o niemal 6 proc. akcje LC Corp.

Zmienne nastroje panowały na głównych giełdach europejskich. Odwrotnie niż w Warszawie, indeksy w Paryżu i Frankfurcie zaczęły od sięgających 0,6 proc. spadków. Po krótkim obiciu, minimum wypadło podobnie jak u nas, około południa. Dalsza część handlu to mozolne odrabianie strat, więc odreagowanie nie wygląda imponująco. Na razie można mówić co najwyżej o powstrzymaniu spadków. Na pozostałych parkietach zmiany były w większości przypadków niewielkie i nie brakowało zwyżek. Wyjątkiem były Ateny, gdzie wskaźnik zniżkował o ponad 5 proc. Handel na Wall Street rozpoczął się wzrostem indeksów po 0,3-0,5 proc., poprawiając nastroje w Europie, ale nieufność wciąż była widoczna.

Ostatecznie WIG20 zyskał 0,4 proc. WIG30 wzrósł o 0,5 proc. WIG o 0,2 proc. WIG50 spadł o 0,3 proc., a WIG250 o 0,75 proc. Obroty wyniosły 895 mln zł.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Roman Przasnyski / Open Finance Open Finance

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: