eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2014 r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2014 r.

2014-10-08 14:40

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2014 r.

Debiuty giełdowe w Europie w III kw. 2014 r. © kritchanut - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (7)

W trzecim kwartale bieżącego roku łączna wartość IPO w Europie sięgnęła 6,6 miliarda euro. Niej jest to wynik zapierający dech w piersiach, ale i tak o wiele lepszy od zanotowanego w analogicznym kwartale ubiegłego roku. O największej dynamice tradycyjnie już można mówić w przypadku giełdy londyńskiej, na której przeprowadzono 23 oferty o łącznej wartości 1,9 miliarda euro.

Przeczytaj także: Wartość IPO w Europie w 2023 najmniejsza od ponad 10 lat

  • Na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie sytuacja jest diametralnie odmienna – kolejny kwartał z rzędu utrzymuje się niska aktywność na rynku ofert pierwotnych, za sprawą reformy OFE, braku dużych prywatyzacji oraz ogólnego odpływu kapitału z rynków wschodzących. W konsekwencji GPW zajęła dopiero siódme miejsce pod względem wartości ofert wśród giełd europejskich. Z kolei na piąte miejsce wysunęła się giełda w Bukareszcie dzięki ofercie prywatyzacyjnej spółki Electrica o wartości 444 mln euro.
  • Największą wartość IPO odnotowano jak zwykle w Londynie – 23 oferty o łącznej wartości 1,9 mld euro – tyle samo, co w trzecim kwartale 2013 roku.
  • Już po zakończeniu kwartału, w październiku bieżącego roku, miało miejsce kilka ofert o łącznej wartości 4,3 mld euro.
  • Należy oczekiwać, że łączna wartość ofert na rynku IPO w ostatnim kwartale 2014 roku przekroczy tę z ostatnich trzech miesięcy 2013 roku, tj. 15 mld euro.

Jak wynika z najnowszego kwartalnego raportu IPO Watch Europe przygotowanego przez firmę doradczą PwC, łączna wartość ofert pierwotnych w Europie w zazwyczaj spokojniejszym (ze względu na okres letni) trzecim kwartale bieżącego roku wyniosła 6,6 mld euro. Stanowi to ponaddwukrotny wzrost w porównaniu z trzecim kwartałem 2013 roku (3,0 mld euro), głównie za sprawą przeprowadzonych w lipcu trzech ofert – NN Group w Holandii (1,5 mld euro, sektor finansowy), FinecoBank we Włoszech (673 mln euro, sektor bankowy) oraz spółki Logista w Hiszpanii (606 mln euro, działalność logistyczna).

Łączna wartość wszystkich ofert w Europie od początku 2014 roku (40,3 mld euro) wzrosła blisko czterokrotnie w porównaniu do pierwszych trzech kwartałów 2013 roku (11,7 mld euro). W okresie tym nastąpił również wzrost liczby debiutów – 209 względem 173 w pierwszych dziewięciu miesiącach ubiegłego roku.

fot. mat. prasowe

Liczba i wartość IPO w Europie w ujęciu kwartalnym

Zgodnie z oczekiwaniami, III kw. 2014 r. był relatywnie mniej aktywnym okresem na rynku pierwotnym z 76 ofertami o łącznej wartości 6,6 mld euro


Tomasz Konieczny, partner w zespole ds. rynków kapitałowych PwC, w następujący sposób skomentował wyniki rynku pierwotnego w Europie:
„Pomimo ciągle niepewnej sytuacji geopolitycznej, w szczególności na Ukrainie i Bliskim Wschodzie, europejski rynek pierwszych ofert publicznych poradził sobie zdecydowanie lepiej niż w trzecim kwartale 2013 roku. Optymizmem napawa również początek bieżącego kwartału – jeżeli aktywność wśród spółek planujących debiut na giełdzie utrzyma się, to w ostatnim kwartale należy oczekiwać przekroczenia łącznej wartości IPO odnotowanej w analogicznym okresie 2013 roku, tj. 15 mld euro.”

Zdecydowana większość łącznej wartości ofert na rynkach europejskich (ponad 70%) w minionym kwartale przypadła na giełdy w Londynie, Amsterdamie oraz Mediolanie.

fot. mat. prasowe

Aktywność na europejskim rynku IPO (I-III kw.)

Wartość IPO za trzy kwartały 2014 r., w wysokości 40,3 mld euro, była najwyższa od analogicznego okresu w 2007 r.


W ujęciu globalnym rynek IPO wykazuje najwyższą aktywność w historii publikacji raportu IPO Watch – w ciągu dziewięciu miesięcy bieżącego roku odnotowano łączną wartość ofert wynoszącą aż 137 mld euro. Najlepsze wyniki osiągnęły giełdy w Stanach Zjednoczonych, gdzie w minionym kwartale miały miejsce pierwsze oferty publiczne o łącznej wartości 28,7 mld euro, a w ciągu pierwszych dziewięciu miesięcy bieżącego roku – 52,4 mld euro. Największym IPO była oferta spółki Alibaba (22 mld euro).

fot. mat. prasowe

Zmienność rynku w porównaniu do wartości ofert

Na tle niepokojów geopolitycznych na świecie, zmienność wzrosła na koniec III kwartału 2014 r.


Na giełdzie w Warszawie w minionym kwartale miało miejsce zaledwie 10 IPO (trzy na rynku głównym i siedem na rynku NewConnect) o łącznej wartości 161 mln euro. Tym samym pomimo świetnej koniunktury na rynkach światowych, na polskiej giełdzie wciąż utrzymuje się niska aktywność. Największym IPO w Warszawie była oferta spółki Alumetal (71 mln euro), na drugim miejscu uplasowało się IPO spółki Torpol (44 mln euro), a trzecie miejsce na podium przypadło spółce Altus TFI (42 mln euro). Na rynku alternatywnym NewConnect największą ofertą było IPO spółki Boruta-Zachem (2,6 mln euro), a na drugim miejscu uplasowała się oferta spółki Zakłady Mięsne Mysław (0,9 mln euro).

fot. mat. prasowe

Największe oferty III kwartału 2014 r.

Największe oferty III kwartału 2014 r. zostały wycenione w dolnych widełkach przedziału cenowego, natomiast we wszystkich przypadkach stopa zwrotu była wyższa niż indeksy rynkowe


 

1 2

następna

oprac. : Aleksandra Baranowska-Skimina / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: