eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kredyty Polaków: odważne pokolenie X

Kredyty Polaków: odważne pokolenie X

2014-08-06 00:45

Kredyty Polaków: odważne pokolenie X

Najwięcej zobowiązań kredytowych mają osoby z pokolenia X © bzyxx - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Z najnowszej analizy Biura Informacji Kredytowej wynika, że najwięcej zobowiązań kredytowych mają osoby z pokolenia X (pomiędzy 32 a 46 rokiem życia) – 59% mężczyzn i 57% kobiet. Najbardziej wolne od kredytów jest z kolei pokolenie najmłodsze, a więc osób w wieku 18-31. W tej grupie 8% kobiet i 6% mężczyzn posiada kredyt mieszkaniowy, co może świadczyć o wcześniejszym usamodzielnianiu się żeńskiej części populacji.

Przeczytaj także: Kredyty mieszkaniowe - bardzo zły kwiecień 2022

Kluczowe wnioski z analizy Biura Informacji Kredytowej:
  • Aktywność kredytowa mężczyzn i kobiet jest największa w pokoleniu X. W kolejnych dwóch pokoleniach – osób dojrzałych i seniorów, aktywność kredytowa maleje.
  • W przypadku kredytów konsumpcyjnych ciekawym zjawiskiem jest to, że kobiety 47-65 letnie chętniej korzystają z kredytu od mężczyzn z tego pokolenia, choć różnica jest niewielka i wynosi 1%. W trzech pozostałych pokoleniach to mężczyźni są bardziej skłonni do zaciągania kredytu konsumpcyjnego.
  • W przypadku kredytów mieszkaniowych w pokoleniu X średnio co piąta osoba zarówno kobieta, jak i mężczyzna, korzysta z kredytu mieszkaniowego. Pomiędzy kobietami i mężczyznami w poszczególnych pokoleniach występują małe różnice. Jedynie w przypadku pokolenia Y, w którym duża liczba kobiet i mężczyzn to single, różnica wynosi 2% na korzyść kobiet.
  • W pokoleniu X aż o 4 p.p. więcej mężczyzn niż kobiet posiada aktywną kartę kredytową. W pozostałych trzech pokoleniach dla kart kredytowych nie obserwujemy tego zjawiska w takiej skali, różnice wynoszą maksymalnie 2%

Zobowiązania kredytowe ogółem

Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że prawie 60 proc. mężczyzn z pokolenia X (pomiędzy 32 a 46 rokiem życia) posiada przynajmniej jedno czynne zobowiązanie kredytowe. Gdy analizujemy poszczególne pokolenia kredytobiorców pod kątem płci, możemy zaobserwować interesujące zjawiska. Występują bowiem różnice zarówno pomiędzy poszczególnymi pokoleniami kobiet i mężczyzn, jak również pomiędzy kobietami a mężczyznami w ramach tego samego pokolenia. Na przykład, tylko co trzeci mężczyzna z pokolenia Y (pomiędzy 18 a 31 rokiem życia) ma do spłacenia kredyt.

fot. mat. prasowe

Poziom aktywności kredytowej kobiet i mężczyzn w poszczególnych pokoleniach

Dane Biura Informacji Kredytowej pokazują, że prawie 60 proc. mężczyzn z pokolenia X (pomiędzy 32 a 46 rokiem życia) posiada przynajmniej jedno czynne zobowiązanie kredytowe


Kredyty konsumpcyjne

Ciekawe zjawisko dotyczy także kredytów konsumpcyjnych (ratalnych i gotówkowych). Kobiety z generacji osób dojrzałych, czyli 47-65-latki są dominującą grupą, jeśli chodzi o odsetek posiadaczek kredytów konsumpcyjnych w całej populacji kobiet i jedynie w tym pokoleniu jest ich więcej niż mężczyzn (chociaż tylko o 1%). Natomiast najwięcej mężczyzn, którzy mają kredyt konsumpcyjny w relacji do liczebności danego pokolenia, jest wśród 32-46-latków (pokolenie X) – 31 proc. mężczyzn z tego pokolenia ma czynny kredyt konsumpcyjny. W kolejnych dwóch pokoleniach (osób dojrzałych i seniorów) aktywność mężczyzn w zakresie zaciągania kredytów konsumpcyjnych sukcesywnie zmniejsza się.

fot. mat. prasowe

Struktura kredytobiorców kobiet i mężczyzn posiadających kredyt konsumpcyjny wg pokoleń

47-65-latki są dominującą grupą, jeśli chodzi o odsetek posiadaczek kredytów konsumpcyjnych w całej populacji kobiet


Kredyty mieszkaniowe

Interesująca obserwacja w przypadku kredytów mieszkaniowych dotyczy pokolenia Y, gdyż czynny kredyt mieszkaniowy ma więcej młodych kobiet niż mężczyzn. Zdaniem prof. Waldemara Rogowskiego z Biura Informacji Kredytowej można to częściowo próbować wyjaśniać tym, że młode kobiety szybciej niż młodzi mężczyźni usamodzielniają się, zatem więcej kobiet niż mężczyzn z pokolenia Y zaciąga kredyt mieszkaniowy na własne mieszkanie.

Największą grupę osób posiadających kredyt mieszkaniowy stanowią 32-47-latkowie (średnio co piąta kobieta i mężczyzna), przy czym 1% mężczyzn więcej niż kobiet musi radzić sobie z zobowiązaniami kredytowymi. W przypadku pokolenia Y różnica ta wynosi 2%, jednak to kobiety stanowią większą grupę. – Sytuacja ta nie powinna zaskakiwać, zważywszy na fakt, że większość kobiet i mężczyzn w tym wieku jest już w stałych związkach i zaciągają kredyt mieszkaniowy wspólnie – mówi Waldemar Rogowski.

fot. mat. prasowe

Struktura kredytobiorców kobiet i mężczyzn posiadających kredyt mieszkaniowy wg pokoleń

Największą grupę osób posiadających kredyt mieszkaniowy stanowią 32-47-latkowie - średnio co piąta kobieta i mężczyzna


Karty kredytowe

Najwięcej aktywnych kart kredytowych znajduje się w portfelach mężczyzn i kobiet z pokolenia X, odpowiednio 16% i 12%. Warto dodać, że w przypadku pokolenia osób dojrzałych praktycznie taka sama liczba kobiet, jak i mężczyzn posiada czynną kartę kredytową (różnica wynosi jedynie 1%). Pokolenie seniorów mniej chętnie korzysta z kart kredytowych, dotyczy to zarówno mężczyzn, jak i kobiet. – Można próbować zjawisko to tłumaczyć tym, że osoby w tym wieku zazwyczaj mają już swoje przyzwyczajenia i są konserwatywne w swoich zachowaniach kredytowych. Jeżeli już potrzebują sfinansować jakiś zakup, to preferują tradycyjne kredyty bankowe (konsumpcyjne) – tłumaczy prof. Rogowski.

fot. mat. prasowe

Struktura kredytobiorców kobiet i mężczyzn posiadających aktywną kartę kredytową wg pokoleń

Najwięcej aktywnych kart kredytowych znajduje się w portfelach mężczyzn i kobiet z pokolenia X, odpowiednio 16% i 12%.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: