eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › ZUS-owi zabraknie pieniędzy na emerytury?

ZUS-owi zabraknie pieniędzy na emerytury?

2014-08-03 14:50

ZUS-owi zabraknie pieniędzy na emerytury?

Emerytura z pustym portfelem? © svehlik - Fotolia.com

Bez wsparcia z budżetu państwa emerytur nie będzie, Zakład Ubezpieczeń Społecznych samodzielnie nie będzie wstanie wypłacać emerytur, bo ma na to za mało pieniędzy - twierdzi Najwyższa Izba Kontroli. NIK przyjrzał się finansom ZUS przy okazji kontroli przejęcia przez państwowego ubezpieczyciela społecznego środków OFE.

Przeczytaj także: OFE czy ZUS? Polacy nadal nie wybrali

Proces przejęcia przez ZUS środków z OFE, które trafiły do niego w wyniku reformy funduszy emerytalnych, kontrolerzy z NIK ocenili pozytywnie. Według NIK, przejęcie przez ZUS aktywów OFE oraz przekazanie i umorzenie obligacji skarbowych, a także przekazanie pozostałej części aktywów do Funduszu Rezerwy Demograficznej i Funduszu Ubezpieczeń Społecznych - przeprowadzone zostało zgodnie z obowiązującym prawem.

Jednak przejęcie środków z OFE i tak nie rozwiązuje problemów ZUS z deficytem Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), z którego wypłacane są między innymi emerytury. ZUS przewiduje dalszy wzrost deficytu FUS.

Narastający od lat deficyt FUS uzupełniany jest dotacją z budżetu państwa (39,5 mld zł w 2012 r. i 37,1 mld zł w 2013 r.), pożyczkami z budżetu państwa (3,0 mld zł w 2012 r. i 12 mld zł w 2013 r.) oraz transferem środków z Funduszu Rezerwy Demograficznej (2,9 mld zł w 2012 r. i 2,5 mld zł w 2013 r.). Ponadto, w celu pozyskania środków na wypłatę emerytur i rent, FUS zmuszony jest do zaciągania kredytów w bankach komercyjnych (0,8 mld zł w 2012 r.).

Jak zauważyła Najwyższa Izba Kontroli, rosnący deficyt FUS wskazuje, że w dłuższej perspektywie czasowej, bez wsparcia z budżetu państwa, ZUS-owi może zabraknąć pieniędzy na wypłatę emerytur. Podstawowe przyczyny takiego stanu rzeczy to kumulacja procesów społecznych i demograficznych: niskiego wskaźnika urodzeń, emigracji, wchodzenia w wiek emerytalny roczników z powojennego wyżu demograficznego, wydłużanie się długości życia.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Więcej na ten temat: NIK, ZUS, emerytury, FUS, demografia, OFE, reforma OFE, zmiany w OFE

Przeczytaj także


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: