eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wsparcie dla biznesu: jak wyjść z inwestycji w start-up?

Wsparcie dla biznesu: jak wyjść z inwestycji w start-up?

2014-06-26 10:28

Wsparcie dla biznesu: jak wyjść z inwestycji w start-up?

Jak wyjść z inwestycji w start-up? © Rawpixel - Fotolia.com

Dla przedsiębiorcy celem współpracy z inwestorem jest pozyskanie kapitału na rozwój biznesu. Dla inwestora finansowego koniecznym warunkiem dokonania inwestycji - możliwość wyjścia z niej.

Przeczytaj także: 8 sposobów na to, jak nie pozyskać inwestora

Dla inwestora finansowego możliwość wyjścia z dokonywanej inwestycji jest kwestią kluczową, która decyduje o tym, czy inwestycja w ogóle zostanie dokonana. Dlatego też staranne przygotowanie się przez obydwie strony (czyli także przez samego przedsiębiorcę) do przyszłej zmiany struktury wspólników i wyjścia z inwestycji przez inwestora jest gwarancją satysfakcjonującego zakończenia ich współpracy. Natomiast brak zwrócenia należytej uwagi na te zapisy przez przedsiębiorcę może powodować negatywne skutki i konieczność poddania się surowym rygorom umowy inwestycyjnej. Dokładne przygotowanie się do negocjacji umowy inwestycyjnej w tym zakresie, wymaga nie tylko ochrony własnego interesu, lecz także uwzględnienia uzasadnionych oczekiwań inwestora finansowego jako drugiej strony takiej umowy.

Inwestor branżowy a inwestor finansowy – odmienne cele i odmienne modele współpracy

Omawiając zagadnienie wychodzenia z dokonywanej inwestycji konieczne jest rozróżnienie pomiędzy dwoma podstawowymi rodzajami inwestorów - branżowymi i finansowymi. Inwestor branżowy jest podmiotem, który bezpośrednio działa w tej samej branży co start-up. Przykładem inwestycji dokonywanej przez inwestora branżowego będzie np. objęcie akcji przez operatora telekomunikacyjnego w start-upie dostarczającym oprogramowanie dla tego sektora. Podobnie inwestycją branżową będzie inwestycja dokonana przez producenta gier w spółkę zakładaną przez informatyków skupiających się na tej działalności. Głównym celem takiej inwestycji jest przeważnie wykorzystanie nowego pomysłu i jego integracja z dotychczasową działalnością inwestora branżowego.

Sytuacja przedstawia się odmiennie w przypadku inwestora finansowego, gdzie podstawowym, jeśli nie jedynym celem dokonywanej inwestycji, jest sprzedaż posiadanych akcji po upływie określonego czasu i za cenę gwarantującą uzyskanie odpowiednio wysokiej stopy zwrotu, która zrekompensuje poniesione wcześniej ryzyko. Odnośnie do przedsięwzięć na wczesnym etapie rozwoju, typowymi przykładami inwestorów finansowych są Aniołowie Biznesu, Fundusze Zalążkowe (seed capital), a także Fundusze Venture Capital oraz Fundusze Wzrostowe (growth capital).

fot. Rawpixel - Fotolia.com

Jak wyjść z inwestycji w start-up?

Dla przedsiębiorcy celem współpracy z inwestorem jest pozyskanie kapitału na rozwój biznesu. Dla inwestora finansowego koniecznym warunkiem dokonania inwestycji - możliwość wyjścia z niej.


Przy negocjacjach z potencjalnym inwestorem finansowym warto mieć powyższą okoliczność na względzie. Po pierwsze będzie ona stanowić ważny punkt negocjacji i zapisów w umowie inwestycyjnej. Po drugie natomiast rozważając związanie się naszego przedsięwzięcia z inwestorem finansowym, trzeba mieć świadomość, iż jest to związek, w którym z założenia w pewnym momencie nastąpi rozstanie, a jego uprzednie przygotowanie może nie tylko zaoszczędzić późniejszych rozczarowań, lecz także odbyć się z korzyścią dla wszystkich zainteresowanych.

Najczęstsze przyczyny wyjścia z inwestycji, to:
  • osiągnięcie końcowego terminu inwestycji;
  • osiągnięcie wymaganej (założonej) stopy zwrotu na kapitale;
  • zakończenie okresu, na który dany fundusz został powołany;
  • osiągnięcie przez spółkę, będącą przedmiotem inwestycji, rozmiarów uzasadniających jej sprzedaż kolejnemu inwestorowi (bądź wprowadzenie jej na giełdę);
  • likwidacja spółki będącej przedmiotem inwestycji.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: