eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bezpieczne płatności kartą na wakacjach

Bezpieczne płatności kartą na wakacjach

2014-06-26 11:57

Bezpieczne płatności kartą na wakacjach

Bezpieczne płatności kartą na wakacjach © pic3d - Fotolia.com

Według zeszłorocznego badania MasterCard, Europejczycy cenią sobie płatności bezgotówkowe w czasie wakacyjnych wyjazdów. Aż 91% ankietowanych zabiera ze sobą w podróż kartę, a 53% zadeklarowało, że częściej chciałoby płacić nią w czasie urlopu. Karta to wygodny sposób płacenia za towary i usługi. Podstawowe zasady bezpiecznych płatności kartą przedstawia Jarosław Archacki, Dyrektor Handlowy w firmie PaySquare.

Przeczytaj także: Kradzież karty płatniczej na wakacjach

Transakcje bezgotówkowe wybieramy ze względu na wygodę, szybkość, bezpieczeństwo, możliwość dokładnego śledzenia wydatków a także z obawy, że gotówka może zostać skradziona. Dzięki karcie podróż staje się wygodniejsza – znika problem innych walut, konieczności szukania bankomatu, czy ciągłego martwienia się o bezpieczeństwo gotówki zabranej w podróż.

Prowizje i kursy walut

Przed wyjazdem warto sprawdzić ewentualne prowizje oraz różnice między kursem walut w kantorze i naszym banku. Istotny jest tutaj przede wszystkim kierunek wyjazdu i obowiązująca w danym kraju waluta. W niektórych krajach dużo bardziej opłaca się dokonywać płatności kartą, a w innych mniej. Według biur podróży im dalszy i bardziej egzotyczny kierunek wybierzemy, tym bardziej opłacalne będzie płacenie kartą. Zawsze jednak warto porównać koszty, a przy częstych podróżach sprawdzić także możliwości jakie dają konta walutowe.

Przezorny zawsze ubezpieczony

To znane porzekadło sprawdza się w wielu dziedzinach. Na wszelki wypadek, dobrze mieć przy sobie dwie karty – w razie zaginięcia lub kradzieży jednej z nich, zawsze mamy dostęp do pieniędzy z drugiej karty. Trzeba także pamiętać, że nie w każdym miejscu honorowane są wszystkie karty. Mając ze sobą karty różnych organizacji płatniczych i różnego typu z pewnością unikniemy sytuacji, w której uregulowanie rachunku byłoby niemożliwe.

fot. pic3d - Fotolia.com

Bezpieczne płatności kartą na wakacjach

Na wszelki wypadek, dobrze mieć przy sobie dwie karty – w razie zaginięcia lub kradzieży jednej z nich, zawsze mamy dostęp do pieniędzy z drugiej karty. Trzeba także pamiętać, że nie w każdym miejscu honorowane są wszystkie karty.


Paragony do portfela

Tak samo jak w przypadku codziennych zakupów, tak i na wakacjach dobrze jest zatrzymywać wszystkie paragony, potwierdzenia transakcji i wypłat z bankomatów. Jeśli okaże się, że jakaś transakcja została np. podwójnie naliczona, posiadanie paragonu znacznie ułatwi wyjaśnianie sprawy i ubieganie się w banku o zwrot bezpodstawnie naliczonych środków. Zanim jednak otrzymamy paragon, jeszcze przed wprowadzeniem numeru PIN, sprawdzajmy kwotę na wyświetlaczu terminala. Ta prosta czynność i kontrolowanie wydatków pozwolą nam nie przekroczyć kwoty, którą zakładaliśmy i uniknąć przykrej niespodzianki po powrocie z urlopu w postaci mocno naruszonego stanu konta.

Dokumenty osobno

Jedną z głównych porad dla podróżujących jest trzymanie gotówki w różnych miejscach. To samo dotyczy kart płatniczych. Mając ze sobą więcej niż jedną kartę, należy trzymać je w osobnych miejscach, a nie w jednym portfelu. To proste rozwiązanie zabezpiecza nas przed utratą dostępu do całości naszych środków finansowych. Szczególnie w czasie wakacji, gdy w zatłoczonych, turystycznych miejscach kręci się wielu kieszonkowców.

Numer do banku to podstawa

W kilku różnych miejscach warto też zapisać numer telefonu do banku. To rzecz, o której często się zapomina, a tylko szybka reakcja pozwoli nam na zabezpieczenie środków na koncie. Numer telefonu do naszego banku znajdziemy na odwrocie karty i najlepiej zapisać go w kilku miejscach – poza telefonem także na karteczkach włożonych do pokrowca na aparat czy kieszonce na dokumenty, aby w razie czego móc szybko z niego skorzystać.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (2)

  • Paweł Patryn w49392

    pawelpatryn / 2014-07-02 18:08:45

    Płatności bezgotówkowe staja się coraz popularniejsze szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów i chociaż plastikowy pieniądz jest bezpieczniejszy od gotówki korzystając z tego typu płatności warto pamiętać o kilku zasadach . Trzymanie kart w rożnych miejscach a nie w jednym portfelu uchroni nas przed utrata wszystkich środków finansowych, przy kradzieży lub utracie karty bardzo ważne jest niezwłoczne zastrzeżenie karty bankowej dlatego numer do banku powinien być zawsze pod ręką. Wskazane jest równiez zachowywanie pokwitowań wszystkich transakcji niedokonywanych podczas wyjazdu. odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Paweł Patryn w49392

    pawelpatryn / 2014-07-02 18:26:43

    Płatności bezgotówkowe staja się coraz popularniejsze szczególnie podczas wakacyjnych wyjazdów, cenimy sobie wtedy wygode , szybkość , bezpieczenstwo oraz mozliwosc monitorowania wydatków i chociaż plastikowy pieniądz jest bezpieczniejszy od gotówki korzystając z tego typu płatności warto pamiętać o kilku zasadach . Trzymanie kart w rożnych miejscach a nie w jednym portfelu uchroni nas przed utrata wszystkich środków finansowych w przypadku kradzieży . Przed wyjazdem wskazane jest sprawdzić różnice między kursem walut w kantorze i naszym banku, przy czestych wyjazdach warto sprawdzic mozliwosci jakie dają konta walutowe W przypadku utraty lub kradzieży karty bardzo ważne jest niezwłoczne zastrzeżenie karty bankowej dlatego numer do banku powinien być zawsze pod ręką dzieki temu nie stracimy zgromadzonych na koncie pieniędzy. Wskazane jest równiez zachowywanie pokwitowań wszystkich transakcji niedokonywanych podczas wyjazdu.Karta kredytowa to duza wygoda szczegolnie na wakacjach ale nieostrożnie wykorzystywana może stać się powodem tarapatów. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: