eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Bezpieczne wakacje: wystarczy minimum przezorności

Bezpieczne wakacje: wystarczy minimum przezorności

2014-06-05 21:37

Bezpieczne wakacje: wystarczy minimum przezorności

Bezpieczeństwo na wakacjach © Patryk Kosmider - Fotolia.com

Podczas letniego wypoczynku z powodu bardzo prostych niedopatrzeń i nieuwagi można paść ofiarą przestępców. Kradzieże kieszonkowe, kradzieże dokumentów, kradzież środków z konta, włamanie do pozostawionego mieszkania - to tylko niektóre z zagrożeń czyhających na osoby wyjeżdżające na wczasy. Zagrożenia te można jednak redukować lub minimalizować niewielkim kosztem. Czasami wystarczy jedynie zachowanie uwagi, by zapewnić sobie i swojej rodzinie bezpieczne wakacje.

Przeczytaj także: Ubezpieczenie domu i mieszkania pod kredyt

Podczas wakacyjnego wypoczynku dość często, oddani wakacyjnej labie, tracimy czujność. Sytuacje takie znakomicie wykorzystują przestępcy, zasadzając się na portfele, dokumenty, karty kredytowe i bankomatowe, czy wreszcie pozostawione bez opieki mieszkania. Przestępcom jednak dość często sami pośrednio pomagamy, nie zachowując elementarnej czujności i rozsądku.

Bankomat i karta bankowa

W trakcie wakacji wydajemy pieniądze chętniej niż zwykle. Niestety czasami możemy pozbyć się całości środków finansowych, a to za sprawą przestępstw związanych z kartami bankowymi. Chwila nieuwagi wystarczy, by przestępcy mogli przechwycić kartę i "wyczyścić" powiązany z nią rachunek. Zachowanie elementarnej ostrożności pozwoli na uniknięcie skopiowania karty przez nieuczciwego kelnera, sprzedawcę czy specjalne urządzenie zainstalowane na bankomacie.

Aby uniknąć takich zagrożeń wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad. najważniejsza z nich to niezapisywanie numeru PIN na karcie lub na karteczce w portfelu. W razie kradzieży portfela lub karty sami dajemy w ten sposób złodziejowi dostęp do naszych pieniędzy. Przed włożeniem karty do bankomatu warto obejrzeć urządzenie, sprawdzając, czy nie ma na nim żadnych podejrzanych elementów, nakładek, itp. Kod PIN należy wpisywać dyskretnie, zasłaniając klawiaturę. Również bez afiszowania się przeliczajmy pieniądze po wypłaceniu. Obowiązkowo należy pamiętać o zabraniu z bankomatu po zakończeniu wypłaty - w ferworze wakacyjnego wypoczynku niestety czasami popełniamy taki prosty błąd. Obecnie już większość banków umożliwia kontrolowanie operacji na bieżąco - przed wyjazdem sprawdźmy czy bank w którym mamy rachunek z kartą, oferuje usługę np. powiadamiania na bieżąco o operacjach
SMS-em, albo sprawdzajmy każdego dnia saldo operacji przez Internet.

W przypadku płacenia w restauracji, barze czy innym zakładzie usługowym nie można ani na chwilę tracić karty z oczu. Skopiowanie karty może trwać zaledwie ułamek sekundy - więc najlepiej nie wypuszczać karty z rąk. W celu zabezpieczenia się, warto na wyjazd zabrać więcej niż jedną kartę - pozostałe mogą posłużyć jako rezerwowe źródło środków. Warto też trzymać karty rozproszone - nie tylko w portfelu, ale w innych, bezpiecznych miejscach.

Uprzejmy sąsiad i ubezpieczenie

Wyjeżdżając na wakacje dość często zostawiamy puste mieszkanie. To wymarzona okazja dla włamywaczy - mieszkanie lub dom pozostawiony na kilkanaście dni, umożliwia jego dokładne splądrowanie. Przed wyjazdem warto więc mieszkanie lub dom ubezpieczyć (ubezpieczenie nieruchomości od włamania z kradzieżą ma w swej ofercie zdecydowana większość ubezpieczycieli), wyposażyć w odpowiednie drzwi i zamki a także - nawet prosty - alarm. Bardzo dobrym wsparcie zabezpieczeń technicznych może się jednak okazać uczynny sąsiad, który zwróci uwagę, czy nie dzieje się nic podejrzanego. Sąsiadowi możemy nawet użyczyć kluczy do mieszkania (domu), by regularnie je sprawdzał, a także wskazywał (na przykład poprzez zapalanie świateł po zmroku), że w mieszkaniu ktoś przebywa. Przed wyjazdem można również część kosztowniejszych przedmiotów (biżuterię, dzieła sztuki) oddać na przechowanie do skrytki bankowej. Wiele banków oferuje już takie usługi - koszt za miesiąc przechowywanie depozytu waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych (w zależności od banku i wielkości skrytki).

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: