eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Dolar wyraźnie słabszy przed danymi z USA

Dolar wyraźnie słabszy przed danymi z USA

2014-03-13 10:50

Dolar wyraźnie słabszy przed danymi z USA

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ubogie kalendarium powoduje, że handel w ostatnich dniach toczył się bardzo spokojnie. Od wczoraj widzimy jednak wyraźne pogorszenie sentymentu do dolara amerykańskiego, który wyraźnie tracił w stosunku do większości walut. Największe ruchy mogliśmy zobaczyć na dolarze australijskim oraz nowozelandzkim ze względu na informacje, które nadeszły na rynek w ostatnich godzinach.

Przeczytaj także: Silne spadki cen ropy, złoto w górę

Bank Nowej Zelandii okazał się pierwszym z krajów rozwiniętych, który zdecydował się zgodnie z oczekiwaniami rynku na podwyżkę stóp procentowych o 25 pp. O ile decyzja ta była w dużej mierze wyceniana przez rynki, to inwestorów zaskoczyło podniesienie prognozy inflacji, co spotęgowało ruch na NZD. Nowa Zelandia, jest jednak w dość specyficznej sytuacji, gdyż wzrost cen spowodowany był głównie przez impuls dostarczony gospodarce przez odbudowę po trzęsieniu ziemi. Jeżeli zgodnie z oczekiwaniami mieliśmy wczoraj do czynienia z rozpoczęciem cyklu podwyżek stóp, to NZD może okazać się jedną z najsilniejszych walut 2014 roku.

Pozytywne dane nadeszły na rynek także z Australii, gdzie zmiana zatrudnienia zdecydowanie przerosła oczekiwania i nie odnotowano wzrostu stopy bezrobocia. Bardzo pozytywnym sygnałem jest także zdecydowany przyrost w pracach na pełen etat, co pokazuje, że fundamenty danych mogą być solidne. Zwyczajowo jednak dane z Australii cechują się dużym stopniem odchylenia od prognoz i warto będzie zwrócić uwagę na kolejne odczyty, szczególnie ze względu na ostatnie zmiany metodologiczne w opracowaniu danych.

Wyraźny ruch w górę zobaczyliśmy wczoraj na EUR/USD, gdyż jak można było oczekiwać dolar traci powoli wsparcie ze strony lepszych danych z rynku pracy, częściowo ze względu na kolejny atak zimy w USA, ale istotna jest także struktura danych, gdzie widać wyraźnie spadek tygodniowej liczby godzin pracy, co może być w kolejnych miesiącach przeszkodą w szybkim odbiciu na rynku pracy. Sytuacji tej nie powinny zmienić dzisiejsze odczyty sprzedaży detalicznej oraz liczbie nowych wniosków o zasiłek, gdyż rynek będzie już wyczekiwał na przyszłotygodniowe posiedzenie FED oraz dane na temat inflacji w USA.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Technicznie EUR/USD dotarł do ważnego oporu na 1.3950, gdzie znajduje się górne ograniczenie ostatniego kanału wzrostowego oraz długoterminowe zniesienie Fibo. Biorąc jednak pod uwagę obecną siłę rynku prawdopodobne jest wybicie i dalszy ruch w stronę 1.4000. Wsparciem pozostają okolice 1.3830, których pokonanie zmniejszyłoby obecną presje wzrostową.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Silne spadki cen miedzi uzasadnione

fot. mat. prasowe

COPPER – interwał dzienny

COPPER – interwał dzienny


Ceny miedzi (COPPER) notują w ostatnich dniach najniższe poziomy od lipca 2010 roku. Sytuacja na tym rynku zaczyna wpływać także na inne aktywa, szczególnie z rynków wschodzących, które są silnie powiązane z cenami surowców. Spadki metalu wiązane są przede wszystkim ze słabymi danymi z Chin z początku tygodnia. Zamiast oczekiwanej nadwyżki w handlu zagranicznym, inwestorzy ujrzeli deficyt na poziomie 23 mld USD, czyli najwyższym od 2008 roku.

Oczywiście jednoznacznie nie można traktować tych danych negatywnie ze względu na zniekształcenie przez obchody chińskiego nowego roku oraz srogą zimę w USA, ale obawy rynku skupiają się także na innym froncie. Spółka Shanghai Chaori Solar Energy Science & Technology Co. jako pierwsza w historii chińskiego rynku kapitałowego nie zdołała wywiązać się ze swoich zobowiązań względem obligatariuszy. Do tej pory nawet wysokooprocentowane chińskie papiery były uznawane za mało ryzykowne, gdyż chińskie władze w zasadzie gwarantowały spłatę odsetek i kapitału. Sytuacja jak widać zaczyna się zmieniać, a inwestorzy boją się, że dotknie to większej liczby spółek. Miedź jest chętnie używana jako zabezpieczenie pod finansowanie, zatem dalsze spadki mogą być uzasadnione. Firmy, które nie będą w stanie regulować zobowiązań, będą musiały sprzedawać zapasy miedzi, aby dokonać płatności, co wywoła dalszą presję na ceny metalu, zmniejszając tym samym wartość zabezpieczenia kolejnych podmiotów. Problemy te mogą się zatem rozprzestrzenić na inne rynki, z którymi chińskie firmy szeroko współpracują.

Technicznie, miedź zatrzymała się dokładnie na poziomie wyznaczonym przez zasięgi Fibonacciego (290.17). Spadki poniżej tego wsparcia mogą sprowadzić notowania nawet w okolice 271.80. W przypadku odreagowania, należy zwrócić uwagę na poziom 305.50.

Chwilowe odreagowanie tureckiej liry

fot. mat. prasowe

USD/TRY – interwał dzienny

USD/TRY – interwał dzienny


Wczorajsze dane o saldzie na rachunku bieżącym okazały się nieco lepsze od konsensusu. Deficyt wyniósł 4.88 mld USD, podczas gdy oczekiwano 5.2 mld. Początkowo rynek zareagował nerwowo na te dane, z upływem sesji europejskiej lira jednak zyskiwała sukcesywnie na wartości.

Pomimo chwilowego odreagowania, nie należy liczyć na silniejsze umocnienie tureckiej waluty. Bliskość geograficzna konfliktu krymskiego będzie ciążyła TRY, a samą gospodarkę również czeka bardzo trudny okres.

Paniczna, ogromna podwyżka stóp procentowych w odpowiedzi na wyprzedaż liry zmniejszy wzrost akcji kredytowej, a tym samym nie pomoże w zwiększeniu wzrostu PKB. Zawirowania na rynkach wpływają także negatywnie na percepcję otoczenia przez konsumentów, co dodatkowo może obniżyć komponent detaliczny wzrostu gospodarczego. Relatywnie niski kurs liry może pomóc w zwiększeniu eksportu, ale efekt netto zależeć będzie od władz monetarnych i ich skuteczności w walce z inflacją, która ponownie daje o sobie znać (oczekiwania na drugi kwartał skupiają się okolicy +9%). Niepewność wzmaga także trudna sytuacja polityczna. Po kryzysie korupcyjnym, partię premiera Erdogana czeka prawdziwy sprawdzian już podczas wyborów lokalnych 30 marca. Jak na razie nie wiadomo, czy w dalszej kolejności obecny premier będzie starał się o fotel prezydenta (wybory w sierpniu), czy zamierza pozostać na swoim stanowisku.

Turcji ciążą także czynniki zewnętrzne, a przede wszystkim normalizacja polityki ze strony FED. Do znudzenia powtarzamy, że zacieśnianie polityki monetarnej w Stanach najbardziej odczują gospodarki o wysokich deficytach na rachunku bieżącym, a do takich właśnie należy Turcja.

Ostatnie wydarzenia
  • Nowa Zelandia RBNZ podniósł bazową stopę procentową do 2.75% z 2.50%
  • Australia Zmiana zatrudnienia
    Luty:47.3 tys.
    Prognoza: 15.3 tys.

    Stopa bezrobocia
    Luty:6.0%
    Prognoza: 6.0%
  • Chiny
    Produkcja przemysłowa m/m
    Luty:8.6%
    Prognoza: 9.5%

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 11:00 Raport inflacji Banku Anglii

USD 13:30 Sprzedaż detaliczna m/m
Prognoza: 0.2%
Poprzednio: -0.4%

Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
Prognoza: 334 tys.
Poprzednio: 323 tys.

Ceny w imporcie m/m
Prognoza: 0.6%
Poprzednio: 0.1%


USD 15:00 Zapasy niesprzedanych towarów m/m
Prognoza: 0.4%
Poprzednio: 0.5%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: