eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności bezgotówkowe: krok w przód czy wstecz?

Płatności bezgotówkowe: krok w przód czy wstecz?

2014-03-11 13:23

Przeczytaj także: Obniżki interchange a akceptacja kart płatniczych


Niska świadomość przedsiębiorców oraz rola agentów rozliczeniowych

Niepokoi fakt, iż mniej niż 50% polskich przedsiębiorców słyszało o wejściu w życie ustawy obniżającej stawkę interchange a zdecydowana większość z nich (81%) nie odczuła zmiany wysokości opłat związanych z akceptacją kart płatniczych po wymuszonej presją na organizacjach płatniczych samoregulacji w styczniu 2013 r. Zmianę odczuli jedynie ci przedsiębiorcy, którzy na podstawie zapisów swoich umów z agentami rozliczają się na podstawie formuły „interchange plus plus”. Przedsiębiorcy, którzy rozliczają się na podstawie stawki stałej (ryczałtowej procentowej lub procentowo – kwotowej) muszą podpisać stosowny aneks, aby odczuć skutki niższych opłat interchange. Ogromną rolę mają, zatem do odegrania agenci rozliczeniowi i to na nich i wprowadzanych przez nich korektach stawek spocznie ciężar w zakresie przekładania obniżki na faktyczne korzyści dla przedsiębiorców. Kluczowe jest, aby dynamika tych zmian była szybsza niż w ubiegłym roku tym bardziej, że przedsiębiorcy oczekują, iż nastąpią one niezwłocznie po tym, gdy zacznie obowiązywać stawka 0,5% dla wszystkich umów, a więc po 1 lipca br. Taki wniosek płynie z ogólnopolskiego badania przełożenia obniżek opłat interchange na rynek akceptacji kart płatniczych przeprowadzonego na zlecenie Fundacji Rozwoju Obrotu Bezgotówkowego (FROB) przez instytut badawczy IPSOS jesienią ubiegłego roku. Badanie wykazało, że większość przedsiębiorców (82%) jest, zdania, iż obniżenie stawki wpłynie pozytywnie na zmniejszenie dysproporcji kosztów akceptacji gotówki i kart płatniczych Visa i MasterCard i uczyni ich bardziej atrakcyjnymi dla konsumentów.

Agenci rozliczeniowi powinni, zatem pamiętać, że na rynku funkcjonuje wiele podmiotów oferujących usługi rozliczeniowe i przy tak dużej konkurencji popyt na ich usługi będzie zależał od elastycznego podejścia do wysokości stawki. Zachętę powinien w tym wypadku stanowić fakt, że polscy przedsiębiorcy należą do obdarzających współpracujących ze sobą agentów rozliczeniowych wyjątkową dozą zaufania; większość z nich nie zmieniała agentów od momentu, gdy rozpoczęła akceptowanie płatności kartowych w swojej firmie.

DETERMINANTY DALSZEGO ZRÓWNOWAŻONEGO ROZWOJU RYNKU PŁATNOŚCI BEZGOTÓWKOWYCH

Zasady koopetycji oraz konkurencyjności, przejrzystości i innowacyjności


Aby rynek mógł się rozwijać w sposób zrównoważony i przyjazny dla wszystkich swoich uczestników muszą oni działać w warunkach koopetycji rozumianej, jako konkurencja w ramach kooperacji. Tylko w sytuacji, gdy partykularne interesy poszczególnych interesariuszy będą realizowane w duchu współpracy i poszanowania oponentów dynamika zmniejszania obrotu gotówkowego będzie mogła nabrać odpowiedniego tempa.

FROB apeluje, aby przyświecające jego działaniom hasło przewodnie dotyczące wspierania konkurencyjności, przejrzystości i innowacyjności rynku płatności bezgotówkowych stało się hasłem przewodnim działań dla wszystkich interesariuszy.

Przełożenie obniżek opłaty interchange na zyski przedsiębiorców i korzyści konsumentów

Obniżka opłaty interchange powinna zwiększyć dynamikę rozwoju sieci akceptacji w Polsce. W tej chwili poziom akceptacji kart płatniczych wśród polskich przedsiębiorców jest dramatycznie niski i wynosi 17% - jedynie, w co piątym punkcie handlowo – usługowym można dokonać płatności kartą. Dla tych przedstawicieli sektora MSP, którzy honorują jedynie gotówkę jednym z najważniejszych kryteriów zachęcających do akceptacji kart płatniczych jest niwelacja dysproporcji pomiędzy kosztami przyjmowania płatności kartami a kosztami przyjmowania gotówki. Obecnie ta dysproporcja jest przytłaczająca i wynosi dla przedsiębiorców z sektora MSP kilkakrotność (gotówka – 0,1%, karty – 1,6%).

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: