eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › EBC ciągle czeka umacniając EUR/USD

EBC ciągle czeka umacniając EUR/USD

2014-03-07 11:44

EBC ciągle czeka umacniając EUR/USD

EUR/USD – interwał czterogodzinny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Na zakończonym wczoraj posiedzeniu Europejski Bank Centralny zdecydował się pozostawić stopy procentowe bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami większej części rynku. Mimo tego doprowadziło to do znaczącego umocnienia EUR/USD, który przełamał wczoraj długoterminową linie trendu spadkowego oraz październikowe szczyty. Stało się tak po części za sprawą niepotwierdzenia się przypuszczeń pojawiających się w doniesieniach agencyjnych, mówiących że ECB może wycofać się ze sterylizacji środków dostarczanych bankom w ramach programu SMP.

Przeczytaj także: Cisza przed burzą na rynkach finansowych w końcówce tygodnia

Również wydźwięk konferencji prasowej, która okazała się tym razem decydująca był mało gołębi. Poza zwyczajowymi już zapowiedziami gotowości do działania, nie usłyszeliśmy nic, co mogłoby sugerować szybką obniżkę stóp procentowych. Widać także wyraźnie, że pasywność Rady Gubernatorów w obliczu obniżonych prognoz inflacji na rok 2014 do 1% zarówno przez ECB jak i Komisje Europejską, wyklucza w przewidywalnej przyszłości możliwość konstruowania programów podobnych do amerykańskiego luzowania ilościowego, co również przyczyniło się do wczorajszego ruchu. W chwili obecnej wydaje się, że jedynie znaczące wzrosty EUR/USD, które groziłyby konkurencyjności niemieckiego eksportu, mogą doprowadzić do decyzji o cięciach stóp procentowych już podczas kwietniowego posiedzenia, pomimo zapewnień Mario Draghiego, że kurs walutowy nie jest przedmiotem polityki monetarnej ECB.

W przeciwnym wypadku powinniśmy wypatrywać kolejnych danych o inflacji w Strefie Euro i o ile nie pokażą one postępującej presji deflacyjnej to bierność Europejskiego Banku Centralnego będzie się utrzymywać.

Swojej polityki monetarnej zgodnie z oczekiwaniami nie zmienił także Bank Anglii, który pozostawił stopy na poziomie 0.5%. Nie spowodowało to większej reakcji na nieznacznie umacniającym się wczoraj Funcie.

Podobne neutralne nastawienie Banku Centralnego zapowiedział wczoraj Glen Stevens prezes Banku Australii, który stwierdził, że nie widać już obecnie potrzeby dalszych obniżek stóp i powinny one pozostawać stabilne w dłuższym terminie.

W dzisiejszym kalendarium kluczowe będą dane z rynku pracy w Stanach Zjednoczonych. Konsensus rynkowy zakłada wzrost zatrudnienia na poziomie 150 tys. jednak ze względu na bardzo trudne do oszacowania efekty pogodowe możemy spodziewać się wyraźnego odchylenia od prognoz i co za tym idzie dużej zmienności. W obecnej sytuacji gorszy odczyt mógłby doprowadzić do poważnych konsekwencji na EUR/USD, który najprawdopodobniej pokonałby okolice 1.39 podążając w stronę 1.40. W przypadku słabszego odczytu można również oczekiwać cofnięcia na dynamicznie rosnących amerykańskich indeksach. Warto zwrócić także uwagę na dane z Kanady, gdzie indeks PMI oraz dane z rynku pracy zaskoczyły na plus doprowadzając do znaczącego umocnienia CAD, co w przypadku dobrych danych z kanadyjskiego rynku pracy daje nadzieję na zejście do 1.09.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał czterogodzinny

EUR/USD – interwał czterogodzinny


Technicznie sytuacja na EUR/USD faworyzuje scenariusz wzrostowy w stronę 1.40 i jedyną nadzieją niedźwiedzi pozostaje pozytywne zaskoczenie z danych z rynku pracy w USA, które pozwoliłoby na cofnięcie poniżej 1.3800 i obronę linii trendu na wykresie tygodniowym.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Wybicie na USD/JPY

fot. mat. prasowe

USD/JPY – interwał dzienny

USD/JPY – interwał dzienny


Ostatnie dni przyniosły wyraźne techniczne wybicie wykresu USD/JPY z kanału spadkowego, w którym poruszał się od początku tego roku. Kurs z powodzeniem przebił opory w postaci 38.2 proc. zniesienia Fibo (102.05) i 50-sesyjnej średniej kroczącej. Wczoraj kurs dotarł do 103.3, czyli 23.6 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z IV kw. ubiegłego roku. Poziom ten wyznacza także górne ograniczenie wyrysowanego w lutym kanału wzrostowego. Przebicie tego pułapu otworzy drogę do ataku na wyższe poziomy, w tym pięcioletnie szczyty z przełomu 2013 i 2014 r. – 105.35. Wcześniej ewentualny opór może stanowić 61.8 proc. zniesienie fali spadkowej ze stycznia, tj. okolice 103.75. W przypadku cofnięcia możemy spodziewać się testowania wsparcia na 102.04 lub dolnego ograniczenia wspomnianego kanału wzrostowego (okolice 101.6).

Osłabieniu jena towarzyszy też wzrostowe odreagowanie japońskiego indeksu Nikkei225. Ostatnie ważne dane z Japonii opublikowane w ubiegłym tygodniu, wykazały pozytywne tendencje w japońskiej gospodarce w styczniu; m.in. stopniowy wzrost presji inflacyjnej i rozwój sprzedaży detalicznej i produkcji przemysłowej. Wczoraj wzrosty na tokijskiej giełdzie napędzała informacja o tym, że Narodowy Japoński Emerytalny Fundusz Inwestycyjny (GPIF), nie musi dłużej koncentrować działalności inwestycyjnej wokół krajowych obligacji rządowych. Rynek spodziewa się, że zmiana portfolio tego inwestycyjnego giganta w kierunku bardziej ryzykownych aktywów może nastąpić w maju tego roku.

Dzisiaj kluczowe dla zachowania USD/JPY będą popołudniowe dane za luty z amerykańskiego rynku pracy. W przyszłym tygodniu, będziemy mieli z kolei do czynienia z serią ważnych wydarzeń z Japonii; m.in. publikacją finalnych danych o PKB w IV kw., posiedzeniem Banku Japonii oraz publikacją danych o produkcji przemysłowej w styczniu.

Ożywienie w gospodarce Australii i Kanady

fot. mat. prasowe

AUD/CAD – interwał dzienny

AUD/CAD – interwał dzienny


Bieżący tydzień przyniósł całą serię odczytów z gospodarki Australii i Kanady. Z najważniejszych wydarzeń warto wspomnieć, że zarówno Bank Kanady jak i Bank Rezerw Australii utrzymał stopy procentowe na niezmienionym poziomie, odpowiednio 1.0% i 2.5%. Oczekiwania rynkowe zakładają wcześniejsze rozpoczęcie cyklu zacieśniania polityki pieniężnej przez podwyżki stóp przez RBA (II kw. przyszłego roku). Prawdopodobne, że Bank Kanady przystąpi do podwyżek kwartał później.

Z danych z Australii na uwagę zasługują korzystne odczyty z rynku nieruchomości (liczba nowych domów oddanych do użytku w styczniu wzrosła o 6.8%, wobec prognozy 2.0%) oraz odczyt PKB za IV kw. (wzrost o 0.8% k/k i 2.8% r/r, wobec prognozy 0.7% m/m i 2.5% r/r). Pozytywnie zaskoczyły także wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej i bilansie handlu zagranicznego. Z kolei z ważniejszych odczytów z Kanady pozytywnie zaskoczył Indeks Ivey PMI za luty, który wyniósł 57,2 pkt, wobec prognozy 53.5 pkt.

Dzisiejszy dzień przyniesie ważne dane z kanadyjskiego rynku pracy za luty oraz odczyt bilansu handlu zagranicznego w styczniu. Nie bez znaczenia dla AUD/CAD będą także opublikowane w tym samym czasie dane z amerykańskiego rynku pracy. Korzystny odczyt wspierać powinien bardziej walutę Kanady.

W ujęciu technicznym wykres na początku bieżącego tygodnia z powodzeniem odbił się od dolnego ograniczenia kanału wzrostowego, w którym poruszał się od początku tego roku. Układ średnich kroczących i oscylator RSI wskazują na możliwą kontynuację trendu wzrostowego. Najbliższy opór w przypadku realizowania scenariusza wzrostowego to psychologiczny poziom 1.00 oraz wyżej linia szczytów z końca X ubiegłego roku i II poł lutego, tj. okolice poziomu 1.005. Wsparcie wyznacza z kolei linia dołków na poziomie 0.9826, a wcześniej dolne ograniczenie kanału.

Ostatnie wydarzenia
  • Kanada Indeks Ivey PMI
    Luty: 57.2 pkt
    Prognoza: 53.5 pkt
  • USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
    Styczeń: 323 tys.
    Prognoza: 338 tys.
  • Strefa Euro EBC zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0.25%
  • Wielka Brytania BoE zgodnie z oczekiwaniami pozostawił stopy procentowe na niezmienionym poziomie 0.5%

Kalendarz na najbliższe godziny

CHF 09:15 Inflacja konsumencka CPI
Prognoza: 0.4% m/m

EUR 12:00 Produkcja przemysłowa, styczeń
Prognoza: 0.7% m/m

CAD 14:30 Bilans handlu zagranicznego, styczeń
Stopa bezrobocia, prognoza luty: 7%
Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, prognoza luty: 16.9 tys.

USD 14:30 Bilans handlu zagranicznego, styczeń
Prognoza: -39.1 mld USD
Stopa bezrobocia, prognoza luty: 6.6%
Zmiana zatrudnienia w sektorze pozarolniczym, prognoza: 151 tys.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: