eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Inwestowanie w fundusze: liczy się okres inwestycji

Inwestowanie w fundusze: liczy się okres inwestycji

2014-01-30 10:00

Inwestowanie w fundusze: liczy się okres inwestycji

Im krótszy termin inwestycji, tym większe ryzyko straty © apops - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (5)

Sugerowane przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych minimalne okresy inwestycji w dany fundusz nie biorą się znikąd. Potwierdza to analiza stóp zwrotu funduszy akcji i obligacji w ostatnich 15 latach.

Przeczytaj także: Inwestowanie w fundusze: opłaty ograniczają zyski

Inwestorzy, którzy zaczynają dopiero inwestowanie w fundusze inwestycyjne, często nie zwracają uwagi na sugestie odnośnie do minimalnego horyzontu inwestycyjnego, jakie można znaleźć w materiałach informacyjnych poszczególnych funduszy. A szkoda, bo ta wiedza w wielu przypadkach mogłaby zmniejszyć ryzyko potencjalnych strat, na które każdy inwestor zawsze powinien być przygotowany.

Jedna z podstawowych zasad inwestowania w fundusze mówi o tym, że im bardziej ryzykowną strategią inwestycyjną się on charakteryzuje, tym dłuższy powinien być horyzont inwestycyjny, czyli czas, jaki inwestor jest skłonny poświęcić na daną inwestycję. Z tego właśnie powodu w prospektach funduszy akcji minimalny zalecany czas trwania inwestycji to najczęściej pięć lat. Z kolei dla funduszy obligacji to najczęściej nie mniej niż dwa lata.

fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu funduszy polskich akcji w kolejnych dwuletnich okresach

Jedna z podstawowych zasad inwestowania w fundusze mówi o tym, że im bardziej ryzykowną strategią inwestycyjną się on charakteryzuje, tym dłuższy powinien być horyzont inwestycyjny, czyli czas, jaki inwestor jest skłonny poświęcić na daną inwestycję.



O tym, że te zalecenia nie biorą się z sufitu, ani (przynajmniej nie wyłącznie) z chęci utrzymania klienta przez dłuższy czas, można się przekonać sprawdzając kroczące stopy zwrotu funduszy, czyli zyski w kolejnych, postępujących po sobie (np. co miesiąc) okresach. Jeśli dla funduszy akcji polskich te okresy ustawimy na 12 miesięcy, to w czasie ostatnich ponad 15 lat naliczymy ich ponad 180. W 126 z nich, czyli w 69,6 proc. przypadków, odnotowaliśmy dodatnią stopę zwrotu. Pozostałe 55, czyli 30,4 proc., zakończyło się stratą. Oznacza to ok. 30-proc. prawdopodobieństwo, że inwestycja trwająca rok przyniosła stratę. W najlepszym 12-miesięcznym okresie średnia stopa zwrotu funduszy polskich akcji sięgnęła 67,1 proc., w najsłabszym zaś -53,9 proc.

Trochę większą, ale generalnie zbliżoną częstotliwość występowania strat, odnotowaliśmy dla inwestycji dwu- i trzyletnich (odpowiednio 38,5 i 35 proc.). Sytuacja pod tym względem poprawiła się nieco dopiero, gdy do porównania wzięliśmy okresy czteroletnie i dłuższe. Wśród inwestycji trwających cztery lata, ujemnymi stopami zwrotu zakończyło się nieco ponad 23,4 proc., a przy okresach pięcio- i sześcioletnich ok. 20-21 proc. Najlepsza pięciolatka zakończyła się średnim zyskiem w wysokości 319,2 proc., a najgorsza przyniosła stratę rzędu -47,5 proc.

fot. mat. prasowe

Średnie stopy zwrotu funduszy polskich akcji w kolejnych siedmioletnich okresach

Średni zysk z siedmioletniej inwestycji podliczyliśmy na 105,3 proc. (min. -17,1 proc., maks. 253,8 proc.), co oznacza 12,7 proc. średnio w skali roku.


Znacząca poprawa zachodzi począwszy od okresów siedmioletnich, gdzie odsetek tych zakończonych na minusie spadł do 10 proc. Średni zysk z siedmioletniej inwestycji podliczyliśmy na 105,3 proc. (min. -17,1 proc., maks. 253,8 proc.), co oznacza 12,7 proc. średnio w skali roku. Na tym kończą się straty, bo spośród analizowanych okresów ośmioletnich i dłuższych wszystkie zakończyły się na plusie. W przypadku ośmioletnich średni zysk wyniósł 132,4 proc. (min. 14,2 proc., maks. 351,7 proc.), czyli średnio rocznie 10,4 proc.

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: