eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Odczyt Ifo poprawi nastroje na europejskich rynkach akcji?

Odczyt Ifo poprawi nastroje na europejskich rynkach akcji?

2014-01-27 12:27

Odczyt Ifo poprawi nastroje na europejskich rynkach akcji?

EUR/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Ubiegły tydzień w dość nieoczekiwany sposób przyniósł sporą zmienność na wielu klasach aktywów. Widoczna była jednak wyraźnie, szczególnie po gorszym od oczekiwań odczycie chińskiego PMI, awersja do ryzykownych aktywów, stąd wyraźna słabość rynków wschodzących, korekta na giełdach oraz umocnienie jena a także franka szwajcarskiego. Ciekawie wygląda również sytuacja na rynku złota, które nieśmiało wybiło się z trendu spadkowego, wydaje się jednak, iż ze względu na ogólne nastawienie do tego instrumentu, coraz bardziej traci ono na znaczeniu jako "safe heaven".

Przeczytaj także: Gorsze dane z Chin pretekstem do korekty na Wall Street

W piątkowym kalendarium nie znajdowały się żadne warte uwagi odczyty, z wyjątkiem zgodnej z oczekiwaniami inflacji CPI z Kanady, która nie wprowadziła większej zmienności na osłabiającym się w ostatnim czasie dolarze kanadyjskim. Z doniesień z Davos warto zwrócić uwagę na słowa Marka Cerneya prezesa Banku Anglii, który stwierdził, iż nie planuje wcześniejszych podwyżek stóp procentowych w związku z dobrymi danymi z Wielkiej Brytanii, co doprowadziło do znaczącego osłabienia Funta, które może jednak zostać szybko zniwelowane po jutrzejszych odczytach o PKB, jeżeli okażą się być lepsze od rynkowych oczekiwań. Jedną z ciekawszych historii ubiegłego tygodnia okazała się turecka lira, która wyraźnie traciła do dolara oraz euro, pomimo prób interwencji ze strony Banku Turcji, który przeznaczył na ten cel około 3 mld dolarów. Istotne co do dalszego będzie wtorkowe wystąpienie prezesa Banku Centralnego, podczas prezentacji raportu na temat inflacji, które może wskazać dalsze kierunki działań w celu ochrony waluty z podwyżką stóp procentowych włącznie.

Większych zmian na rynku nie przyniosły odczyty z Japonii, skąd poznaliśmy lepsze od prognoz dane o bilansie handlowym. Dzisiaj największe znaczenie dla rynków powinien mieć odczyt Instytutu Ifo, który może potwierdzić bardzo dobre wskazania niemieckich indeksów wyprzedzających z poprzedniego tygodnia. Uwagę należy także zwrócić na wystąpienie prezesa Bundesbanku Jensa Weidmanna, który może odnieść się do słów Mari Draghiego wypowiedzianych w Davos, które mogły sugerować coraz większą wolę Europejskiego Banku Centralnego do przeciwdziałania presji deflacyjnej. W dzisiejszym kalendarium warto zwrócić jeszcze uwagę na dane o sprzedaży nowych domów w USA oraz odczyty PMI dla sektora usług. Po sesji poznamy dziś wyniki Apple, co może mieć spory wpływ na indeks Nasdaq.

fot. mat. prasowe

EUR/USD – interwał dzienny

EUR/USD – interwał dzienny


Technicznie sytuacja na EUR/USD ciągle sugeruje pozostawianie w konsolidacji pomiędzy 1.3510 a 1.3700, której opuszczenie w dziennych cenach zamknięcia ma szansę przynieść większy ruch w stronę 1.3830 lub 1.33. Dopóki jednak nie zobaczymy wyraźnego wybicia nastawienie pozostaje w tym wypadku neutralne.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Funt w dół po oświadczeniu Carneya

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


Opublikowane we środę dane z rynku pracy pozytywnie zaskoczyły rynek. Stopa bezrobocia na Wyspach spadła w listopadzie do poziomu 7.1% z 7.4% w poprzednim miesiącu, podczas gdy prognoza zakładała odczyt na poziomie 7.3%. To najlepszy wynik od połowy 2009 r. Dobre dane roznieciły nadzieje wobec możliwości zacieśniania polityki monetarnej przez Bank Anglii, co przyczyniło się do umocnienia brytyjskiej waluty w drugiej połowie ubiegłego tygodnia. GBP/USD po wyznaczeniu w piątek dwu i pół letnich szczytów gwałtownie skorygowała wzrosty z dwóch poprzednich dni.

Impulsem do przeceny funta brytyjskiego okazały się słowa szefa Banku Anglii Marka Carneya. Carney stwierdził, że pomimo znacznej poprawy na brytyjskim rynku pracy nie rozważa na razie możliwości wcześniejszej podwyżki stóp procentowych. Podjęcie działań przez BoE wymagało będzie potwierdzenia trwałości i stabilności obecnego ożywienia na rynku. Carney zapowiedział, że aktualizacja forward guidance, czyli wytycznych prowadzenia polityki pieniężnej ujawniona zostanie przy okazji zaplanowanej na 12 lutego publikacji kwartalnego raportu nt. inflacji.

W ujęciu technicznym wykres GBP/USD utrzymuje się od ponad pół roku w kanale wzrostowym, choć obecnie ponownie zbliżył się w okolice jego dolnego ograniczenia. Najbliższe wsparcie stanowią piątkowe dołki, czyli okolice 1.6488 – poziom, który w połowie grudnia i pierwszej połowie stycznia stanowił opór.

Wyjście poza kanał wzrostowy, może sprowadzić wykres w okolice 1.6218, czyli 23.6 proc. zniesienia Fibo półrocznej fali wzrostowej. Bieżący tydzień obfituje w odczyty z gospodarki amerykańskiej, które mogą zdeterminować kierunek par dolarowych. Przełomowa może okazać się środa, kiedy do głosu dojdzie zarówno Bank Anglii jak i FOMC.

Kapitał wraca do bezpiecznych przystani

fot. mat. prasowe

EUR/CHF – interwał dzienny

EUR/CHF – interwał dzienny


Kurs EUR/CHF pod koniec ubiegłego tygodnia poddał się dynamicznej przecenie, która sprowadziła wykres tej pary w okolice poziomów z połowy grudnia. Wykres przebił się przez linię trendu wzrostowego, która wcześniej wyprowadziła kurs z trendu spadkowego, w którym poruszał się od lipca ubiegłego roku. Kurs przebił następnie 200- i 50-sesyjną średnią kroczącą oraz kolejne zniesienia Fibo, wprowadzając wykres do wnętrza wspominanego wcześniej kanału spadkowego. Jeśli poziom 1.2226 (dołek z końca grudnia) nie powstrzyma kursu, możemy spodziewać się zejścia w okolice 1.21846 lub niżej 1.2167, czyli dołków z połowy grudnia.

Umocnieniu szwajcarskiego franka towarzyszył widoczny odpływ kapitału ze światowych giełd. Na wartości traciły też waluty rynków wschodzących, uznawanych za bardziej ryzykowne. Franka szwajcarskiego mogły wzmocnić piątkowe wypowiedzi Thomasa Jordana, szefa Narodowego Banku Szwajcarii, który zapewnił, że Szwajcaria i jej waluta pozostaną bezpieczną przystanią dla kapitału oraz, że minimalny kurs wymiany pary EUR/CHF będzie utrzymywany tak długo jak to będzie konieczne. Jordan zapewnił, środki kapitałowe SNB mogą zostać zwiększone jeśli zajdzie taka konieczność.

W trakcie dzisiejszego dnia warto zwrócić uwagę na odczyt indeksu Instytutu Ifo oraz wieści ze spotkania ministrów finansów strefy euro. Ważniejsze dane ze Szwajcarii dopiero we czwartek kiedy poznamy wartość Indeksu Instytutu KOF, odzwierciedlający potencjał gospodarki szwajcarskiej w kolejnych 6 miesiącach. Niezależnie jednak od odczytów makro, o kierunku EUR/CHF zadecyduje apetyt inwestorów na ryzyko.

Ostatnie wydarzenia
  • Japonia Bilans handlu zagranicznego -1.15 bln
    Prognoza: - 1.22 bln JPY
    Poprzednio -1.29 bln JPY
  • Kanada Inflacja CPI -0.2% m/m Zgodnie z oczekiwaniami
    Poprzednio: 0.0%
  • Polska Sprzedaż detaliczna 5.8% r/r Prognoza: 7% r/r
    Poprzednio: 3.8% r/r

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR Spotkania Eurogrupy

EUR 10:00 Indeks Instytutu IFO (styczeń)
Prognoza: 7% r/r
Poprzednio: 3.8% r/r
13:00 Wystąpienie publiczne wiceszefa ECB

USA 14:58 Indeks PMI dla usług, wstępny
16:00 Sprzedaż nowych domów (grudzień)
Prognoza: 460 tys.
Poprzednio: 464 tys.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: