eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2013

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2013

2014-01-23 11:24

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2013

Kradzież dokumentów a wyłudzenia IV kw. 2013 © Gerhard Seybert - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Jeden, wspólny numer do zastrzegania kart kredytowych działa. Klienci banków, którzy utracą swój kartę mogą ją zablokować dzwoniąc pod 828 828 828. Numer działa przez całą dobę, zarówno w Polsce jak i poza granicami kraju. Uruchomienie linii to kolejny krok w rozbudowie systemu wymiany informacji. Bliźniaczy system, do zastrzegania dokumentów tożsamości, jest cały czas rozwijany. Dzięki niemu tylko w IV kwartale 2013 r. udaremniono próby wyłudzenia kredytów na 80 milionów złotych – wynika z najnowszej 16. edycji raportu InfoDok.

Przeczytaj także: Kradzież dokumentów a wyłudzenia II kw. 2013

System Zastrzegania Kart został uruchomiony 1 stycznia 2014 roku przez Związek Banków Polskich. Jest to narzędzie, które pozwala na szybkie i efektywne zastrzeganie skradzionych lub zagubionych kart płatniczych. Wystarczy zadzwonić pod bardzo łatwy do zapamiętania numer telefonu: 828 828 828.

„Uruchomienie systemu zastrzegania kart to bardzo ważny moment dla wszystkich klientów banków. Dzięki niemu w szybki i łatwy sposób możliwe jest zastrzeżenie karty w przypadku jej kradzieży lub zagubienia. Takim sytuacjom zawsze towarzyszy stres, chodzi przecież o bezpieczeństwo naszych środków finansowych, stąd zdecydowaliśmy się wprowadzić łatwy do zapamiętania numer 828 828 828, zachęcam do jak najszybszego zapisania go w telefonie komórkowym.”– mówi Krzysztof Pietraszkiewicz, Prezes Związku Banków Polskich.

Start Systemy Zastrzegania Kart to kolejny krok w rozbudowie systemu wymiany informacji i wzmacnianiu bezpieczeństwa bezgotówkowego obrotu gospodarczego.

„Według badań Związku Banków Polskich w roku 2013 dokonano 1,3 miliona zastrzeżeń kart, czyli około 3600 sztuk dziennie. Wskaźniki pokazują, że rocznie około 3,7% kart jest blokowana przez klientów.” – powiedział w trakcie konferencji prasowej Mieczysław Groszek, Wiceprezes Związku Banków Polskich.

fot. mat. prasowe

Raport w liczbach

6 286 to liczba udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w ciągu ostatnich 12 miesięcy (cały 2013 r).


Związek Banków Polskich od kilkunastu lat prowadzi już system do zastrzegania dokumentów tożsamości. Tylko w IV kwartale dzięki niemu udaremniono próby wyłudzeń kredytów na kwotę 80 milionów złotych.

Na koniec grudnia 2013 roku wielkość Centralnej Bazy Danych Systemu DZ z dokumentami, które powszechnie służą do potwierdzania tożsamości wynosiła 1,29 mln. sztuk. W ostatnim kwartale odnotowano wzrost bazy o 33,4 tysiąca dokumentów. W całym 2013 roku statystycznie, niezależnie od pory dnia i nocy, do bazy co 4,5 minuty trafiał nowy dokument.

„System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE i prowadzona od 2008 roku społeczna kampania informacyjna to znakomity przykład partnerstwa publiczno-prawnego. M.in. dzięki codziennym działaniom Policji i rozwojowi bankowego systemu zastrzegania kradzionych i zgubionych dokumentów tożsamości w Polsce regularnie spada poziom przestępczości. Nadal zdarzają się próby wyłudzeń na wysokie kwoty, w IV kwartale 2013 roku aż 16 takich przypadków dotyczyło kwot powyżej 1 miliona złotych.” – podkreśla Grzegorz Kondek, Koordynator Kampanii Informacyjnej Dokumenty Zastrzeżone.

fot. mat. prasowe

Liczba zastrzeżonych dokumentów tożsamości

Znaczny wzrost liczby zastrzeganych dokumentów, widoczny od IV kwartału 2008 r., jest efektem rozpoczęcia Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE.


System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE chroni osoby, które utraciły swoje dokumenty. Skutecznie ogranicza możliwość ich wykorzystania do celów przestępczych popełnianych w imieniu i na szkodę osoby, która je utraciła. Każdy utracony dokument – np. dowód osobisty, paszport czy prawo jazdy – powinniśmy natychmiast zastrzec w banku (nawet, jeżeli nie mamy własnego konta i nigdy nie korzystaliśmy z usług bankowych). Skradziony lub zagubiony dokument, zastrzeżony w jednym banku, poprzez System DZ, natychmiast trafia do wszystkich innych banków oraz do innych firm i instytucji uczestniczących w tym Systemie.

W Polsce podstawowymi dokumentami potwierdzającymi tożsamość są dowody osobiste oraz paszporty. Jednak w praktyce, w tym celu powszechnie stosowane są np. prawa jazdy, książeczki wojskowe lub nawet karty płatnicze, na których wydrukowane jest nasze imię i nazwisko.

fot. mat. prasowe

Łączna liczba i kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów

80 113 354 zł - łączna kwota udaremnionych prób wyłudzeń kredytów w IV kwartale 2013 r.




Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: