eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Mieszkanie dla młodych w Pekao i PKO BP

Mieszkanie dla młodych w Pekao i PKO BP

2014-01-07 00:19

Mieszkanie dla młodych w Pekao i PKO BP

Pierwsze oferty Mieszkanie dla Młodych już dostępne © drubig-photo - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Długo dyskutowany i oczekiwany na rynku rządowy program wsparcia finansowego przy zaciąganiu kredytu mieszkaniowego na zakup pierwszego mieszkania lub domu jednorodzinnego „Mieszkanie dla młodych” stał się faktem. Już 19 grudnia 2013 Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał pierwsze umowy z bankami, które będą udzielały kredytów ze wsparciem. Pierwsze banki, które podpisały umowy i od 1 stycznia br. wprowadziły do swojej oferty kredyty ze wsparciem to PKO BP oraz Bank Pekao SA - informują analitycy serwisu kredytowego DoradcaHipoteczny.pl.

Przeczytaj także: Gdzie można starać się o kredyt z dopłatą

Wsparcie finansowe w ramach programu dotyczy:
  • dopłaty do kwoty wkładu własnego wymaganego przez banki na etapie zakupu mieszkania lub domu na rynku pierwotnym,
  • dodatkowego wsparcia przeznaczonego na częściową spłatę kredytu, w przypadku gdy zajdą zdarzenia przewidziane w Ustawie, a więc narodziny trzeciego dziecka.

Przyjrzyjmy się więc zaproponowanym przez te banki ofertom Mieszkanie dla Młodych.

Oferta PKO BP - „Promocja MdM”

Największy polski bank, który jednocześnie ma największy udział w rynku kredytów hipotecznych, jako pierwszy wprowadził ofertę ze wsparciem rządowego programu Mieszkanie dla Młodych.

Oferta „Promocja MdM” oparta jest na ofercie standardowej WŁASNY KĄT hipoteczny i jest z nią niemal identyczna. Różnica w stosunku do oferty standardowej polega na wyższej o 0,1p.p. marży w zamian za zwolnienie z opłaty za inspekcję nieruchomości oraz za wcześniejszą częściową spłatę kredytu – w przypadku, gdy środki pochodzą z dodatkowego wsparcia finansowego w ramach programu Mieszkanie dla Młodych.

Ostateczna marża kredytu, podobnie jak w kredycie WŁASNY KĄT, jest zależna od wartości kredytu oraz poziomu wkładu własnego kredytobiorcy i wynosi minimalnie 1,69%. Możliwa jest także dodatkowa obniżka marży za zakup dodatkowych produktów z oferty banku.

fot. drubig-photo - Fotolia.com

Pierwsze oferty Mieszkanie dla Młodych już dostępne

Pierwsze banki, które podpisały umowy i od 1 stycznia br. wprowadziły do swojej oferty kredyty ze wsparciem to PKO BP oraz Bank Pekao SA.


Oferta Pekao – „Kredyt mieszkaniowy MdM”

Bank Pekao wprowadził ofertę „Kredyt mieszkaniowy MdM” jako jedną z ofert specjalnych obowiązujących w banku od 1 stycznia. W ramach oferty na wysokość marży nie ma wpływu wartość kredytu, lecz jedynie poziom wkładu własnego. Wysokość marży została określona na 2,09% przy wkładzie własnym powyżej 10% oraz 2,35% dla niższego wkładu własnego kredytobiorców. Prowizja za udzielenie kredytu w każdym przypadku wynosi 1,99% i płatna jest gotówką.

Podobnie jak w PKO BP możliwe jest również obniżenie marży. W tym wypadku do obniżenia jej o 0,1p.p. uprawnieni są kredytobiorcy, którzy posiadają w banku lub zawnioskują o kartę kredytową lub ubezpieczenie nieruchomości od ognia i innych zdarzeń losowych oferowanego przez bank.

Wprowadzona przez Pekao SA oferta kredytowa z dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jest jednak wyraźnie droższa od ofert standardowych, w ramach oferty specjalnej. W porównywalnej ofercie specjalnej z prowizją płatną gotówką marża dla kredytów z wkładem własnym powyżej 10% wynosi od 1,54 do 1,69%. Porównywalna oferta MdM jest więc średnio droższa o 0,35p.p.

fot. mat. prasowe

Porównanie ofert

Oferta „Promocja MdM” oparta jest na ofercie standardowej WŁASNY KĄT hipoteczny i jest z nią niemal identyczna.


Czy warto? Porównanie ofert standardowych i MdM

Analitycy serwisu kredytowego DoradcaHipoteczny.pl porównali korzyści i koszty ofert standardowych oraz ofert Mieszkanie dla Młodych. Porównanie przeprowadzone zostało dla kredytobiorców zamierzających nabyć w Warszawie nieruchomość o wartości 300 000 zł. Będzie to mieszkanie o powierzchni 60m2, a kredytobiorcy to bezdzietne małżeństwo. Okres kredytowania 30 lat.

Dla założonych parametrów wysokość dopłaty wyniesie 26 658 zł i taką kwotę przyjęto jako jedyny wkład własny kredytobiorców. Wartość kredytu wyniesie więc 273 342 zł, co daje wkład własny na poziomie 9,11%. Przyjęto również, że w obu przypadkach kredytobiorcy skorzystają z dodatkowych produktów banku, w celu obniżenia marży, a więc konta i karty kredytowej w PKO BP oraz ubezpieczenia nieruchomości lub karty kredytowej w Pekao. W obu przypadkach łączna obniżka marży wyniesie 0,1p.p.

Jak wynika z zestawienia w powyższej tabeli wprowadzona przez Pekao oferta kredytowa z dofinansowaniem w ramach programu Mieszkanie dla Młodych jest wyraźnie droższa od porównywalnej oferty standardowo dostępnej w banku. Różnica wynosi aż 0,35p.p. co dla powyższego przykładu oznacza różnicę w odsetkach na poziomie ponad 20.000 zł. Oznacza to, że w praktyce koszt ta odsetkowy niemal niweluje korzyści płynące z dopłaty, która wynosi 26 tys. zł. Dodatkowo oferta wiąże się koniecznością zapłaty wyższej o ponad 1 tys. zł prowizji za udzielenie kredytu. Z uwagi na mniejszą różnicę w poziomie marży w PKO BP koszt odsetkowy jest wyższy o niecałe 6 tys. zł.

Należy jednak pamiętać, że im krótszy będzie rzeczywisty okres spłaty (a minimalny to 15 lat), tym oferta dopłaty staje się nieco atrakcyjniejsza. Oczywiście nie bez znaczenia są również korzyści płynące z samego faktu możliwości uzyskania dopłaty, która daje kredytobiorcom wymagany przez banki wkład własny, który od 1 stycznia wynosi 5%.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Komentarz usunięty

  • mieszkanie dla młodych

    kasiuniaa_88 / 2014-01-13 14:53:45

    Ciężko teraz kupić mieszkanie bez skorzystania z kredytów oferowanych przez banki, niestety taka jest nasza Polska rzeczywistość. Widziałam na stronie home broker listę banków, które biorą udział w programie MdM. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

PARTNER DZIAŁU FINANSE:

7% na koncie dla firm. Sprawdź

Advertisement

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: