eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Uspokojenie na rynkach dzień po decyzji FED

Uspokojenie na rynkach dzień po decyzji FED

2013-12-20 11:05

Uspokojenie na rynkach dzień po decyzji FED

GBP/USD – interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Nastroje na światowych rynkach wyraźnie się uspokoiły i zgodnie z oczekiwaniami waluty powróciły do swoich zasadniczych trendów w większym stopniu opierając się na fundamentach. Wczorajsze gorsze dane, które poznaliśmy ze Stanów Zjednoczonych pogorszyły chwilowo nastroje.

Przeczytaj także: Rynki finansowe bardzo spokojne po decyzji FED

Szczególnie nie najlepiej wyglądała liczba nowych wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, która wyniosła 379 tys. Struktura tych danych, które poznawaliśmy w ostatnich tygodniach, każe przypuszczać, że najbliższe wskazania z rynku pracy nie przyniosą tak zdecydowanej poprawy jak poprzedni odczyt, a stopa bezrobocia pozostanie na poziomie 7%. Co może mieć z kolei znaczenie dla styczniowej decyzji FOMC. Takie informacje wprowadziły pewien element zawahania na amerykańskim rynku akcji, co nie pozwoliło na pokonanie ostatnich szczytów w okolicach 1813 pkt na S&P 500.

Gorsze od oczekiwań okazały się także dane z rynku nieruchomości oraz odczyt FED z Filadelfii, jednak ich znaczenie dla rynków nie powinno być istotne. Warto zwrócić uwagę na odczyt o sprzedaży detalicznej w Wielkiej Brytanii, która wzrosła o 0.3%, jednak martwić może rewizja w dół odczytu z poprzedniego miesiąca. Żadnych zmian w swojej polityce monetarnej nie dokonał na dzisiejszym posiedzeniu Bank Japonii, dostarczając rynkom lekko gołębi komunikat, co pozwoliło na kontynuację osłabiania się jena do większości walut.

W dzisiejszym kalendarium najważniejszym punktem powinny być odczyty z Wielkiej Brytanii, gdzie publikowane będzie saldo rachunku bieżącego, a także finalny odczyt o PKB za III kwartał. Funt zwyczajowo bywa wrażliwy na dane o deficycie rachunku bieżącego, także również dziś należy liczyć się
z takim scenariuszem. Szczególnie, że Bank Anglii powoli zaczyna dostrzegać zagrożenie dla gospodarki płynące z tak mocnego w stosunku do innych walut funta, co może sugerować podjęcie działań w kierunku dalsze luzowania polityki monetarnej w 2014 roku.

fot. mat. prasowe

GBP/USD – interwał dzienny

GBP/USD – interwał dzienny


Sytuacja techniczna na GBP/USD nie jest obecnie jednoznaczna, gdyż po wybiciu długoterminowej linii trendu spadkowego i pokonaniu tegorocznych szczytów funt zatrzymał się na oporze wyznaczonym przez 38.2 Fibo spadków z lat 2007-2009. Pozostaje on w konsolidacji pomiędzy 1.6260 - 1.6430. Próba opuszczenia jej góra po bardzo dobrych danych z rynku pracy zakończyła się niepowodzeniem, ze względu na ograniczanie QE w USA, które znacząco umocniło dolara. Wyjście poza wspomniany zakres powinno zdecydować, czy przed końcem roku zobaczymy okolice 1.65, czy też raczej korektę w stronę ważnych wsparć na 1.59.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Dolar kanadyjski przed ważnymi danymi

fot. mat. prasowe

USD/CAD – interwał dzienny

USD/CAD – interwał dzienny


USD/CAD, zgodnie z naszymi oczekiwaniami wyrażonymi w poprzednim komentarzu na temat tej pary, był jednym z większych „beneficjentów” ogłoszenia przez FOMC ograniczania wartości QE. Para umacniała się wyraźnie już przed ogłoszeniem decyzji, natomiast bezpośrednio po jej ogłoszeniu, para wyznaczyła nowe, ponad 3-letnie szczyty, na poziomie 1.0728. Wczoraj jednak gdy emocje na rynku nieco opadły, para skorygowała prawie połowę z wcześniejszych wzrostów. Zapowiedzi co do kształtowania polityki pieniężnej przez Bank Kanady jasno podkreślają utrzymanie luźnej polityki pieniężnej przez najbliższe kwartały, tymczasem Stany Zjednoczone właśnie zaczęły zacieśnianie polityki przez ograniczenie QE. Fundamentalna przewaga stoi zatem po stronie waluty amerykańskiej, wczorajsza zniżka może być dlatego dobrą okazją do powrotu na rynek ze średnim horyzontem inwestycyjnym.

Technicznie para pozostaje w kanale wzrostowym, w którym porusza się od połowy września. Najbliższe wsparcie kursu znajduje się w okolicach 1.066 (szczyty z ubiegłego tygodnia), a niżej na poziomie 1.06, gdzie przebiega 23.6 proc. zniesienie Fibo fali wzrostowej. Najbliższy opór wytyczają zaś wczorajsze szczyty (1.0728). Scenariusz wzrostowy wspiera utrzymujący się układ 50- i 200 dziennej średniej kroczącej i wystudzony wczoraj RSI.

Dzisiaj warto zwrócić uwagę na zaplanowane na godzinę 14:30 publikacje makro z Kanady. Dzisiaj poznamy dane dotyczące wyników sprzedaży detalicznej w październiku i inflacji konsumenckiej w listopadzie. Z danych z USA na uwagę zasługują publikowane o tej samej godzinie finalne odczyty PKB w III kw.

DJIA utrzymuje się w pobliżu szczytów

fot. mat. prasowe

US30 – interwał dzienny

US30 – interwał dzienny


Giełdy w USA przyjęły informacje o ograniczeniu QE3 z nadzwyczajnym optymizmem. O pozytywnym wpływie tego zdarzenia na rynek przesądziło zniesienie ryzyka i niepewności Inwestorów wobec kształtowania polityki pieniężnej przez FED. Wartość programu będzie redukowana stopniowo, w zależności od bieżących odczytów z amerykańskiej gospodarki, a przede wszystkim z rynku pracy. Plany FED zakładają możliwość wstrzymania obniżek, jeśli gospodarka zacznie wyraźnie spowalniać. Można się spodziewać, że wygaszenie programu potrwa przez cały przyszły rok, w którym kolejne posiedzenia FOMC, będą okazją do aktualizacji wartości miesięcznych zakupów w ramach QE3.

Oznacza to, że przez kolejne miesiące zastrzyk środków pompowanych w amerykańskie giełdy będzie coraz mniejszy.

Część analityków jest zdania, że ograniczenie QE w prosty sposób przełoży się w przyszłym roku na zastój i pokaźną korektę na rynku akcyjnym. Trudno jednak w tym momencie ocenić, czy odpływu środków z przykręcanego kurka FEDu nie zrekompensuje wzrost w realnej sferze gospodarki. Scenariusz najbliższych kilku miesięcy nie jest zatem jeszcze przesądzony.

W ujęciu technicznym kurs US30, odzwierciedlający ceny indeksu DJIA podjął wczoraj nieudolną próbę ataku na wyznaczone po posiedzeniu FOMC szczyty. Jeśli w najbliższych dniach zabraknie sił do trwałego przebicia poziomu 16182, możemy spodziewać się cofnięcia kursu do dolnego ograniczenia kanału, w którym wykres porusza się od początku października (okolice 15836 – 23.6 proc. zniesienie Fibo).

Ostatnie wydarzenia
  • Wielka Brytania Sprzedaż detaliczna (XI), 0.3% m/m i 2.0% r/r
    Prognoza: 0.2% m/m i 2.2% r/r
    Poprzednio: -0.7% m/m i 1.8% r/r
  • USA Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych
    379 tys.
    Prognoza: 334 tys.
    Poprzednio: 369 tys., po rewizji
    Sprzedaż domów na rynku wtórnym
    Listopad: 4.90
    Prognoza: 5.03 mln
    Poprzednio: 5.12 mln
    Indeks FED z Filadelfii
    Grudzień:7.0
    Prognoza: 10.0
    Poprzednio: 6.5

Kalendarz na najbliższe godziny

GBP 10:30 Saldo rachunku bieżącego III kw.
Prognoza: -13.7 mld
Poprzednio: -13 mld
PKB III kw.
Prognoza: 0.8 k/k i 1.5% r/r
Poprzednio: 0.7% k/k i 1.3% r/r

CAD 14:30 Bazowa inflacja konsumencka CPI
Prognoza: 0.1% m/m
Poprzednio: 0.2% m/m
Sprzedaż detaliczna bez samochodów
Prognoza: 0.1% m/m
Poprzednio: 0.0% m/m

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: