eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Pożyczka na święta: o czym pamiętać?

Pożyczka na święta: o czym pamiętać?

2013-12-16 11:06

Pożyczka na święta: o czym pamiętać?

Pożyczka na święta: o czym pamiętać? © Tomasz Przywoźny - Fotolia.com

Jak pokazują dostępne na rynku badania, w bieżącym roku na organizację świąt Bożego Narodzenia przeciętna polska rodzina wyda 1 126 zł. Dla niejednej osoby taka kwota może okazać się sporym obciążeniem w domowym budżecie. Dlatego część z nich decyduje się na szybką pożyczkę, by móc sfinansować świąteczne wydatki. Aby uniknąć niepotrzebnych problemów, warto wnikliwie zapoznać się z ofertą pożyczkodawcy.

Przeczytaj także: Kredyt na Święta: 14 przykazań kredytobiorcy

Okres świąteczny to czas, kiedy jesteśmy najbardziej skłonni do zakupów, szczególnie tych na kredyt. To również raj dla firm pożyczkowych, które kuszą konsumentów szybką gotówką bez skomplikowanych formalności, udzielając kredytu często nawet bez uprzedniej weryfikacji dochodów. Niestety im mniejsza weryfikacja klienta, tym wyższe zazwyczaj okazują się koszty pożyczki. Mając to na uwadze, warto zachować czujność i zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Rozwaga zamiast szybkich decyzji

Pierwszym krokiem przed podjęciem decyzji o zaciągnięciu kredytu powinno być dokładne przeanalizowanie naszej sytuacji finansowej oraz możliwości spłaty zobowiązania. Jak się okazuje czasem krótkoterminowe kredyty i okazjonalne pożyczki mogą być źródłem większych problemów niż kredyty hipoteczne, które zaciągane są na długie lata. Dlatego tak ważne jest dokładne rozważenie, czy rzeczywiście możemy pozwolić sobie na dodatkowe miesięczne obciążenie.

Sprawdzenie pożyczkodawcy

Decydując się na pożyczkę, przed ostateczną decyzją o wyborze konkretnej firmy, oferującej taką formę finansowania, warto ją dokładnie sprawdzić i upewnić się czy jest ona godna zaufania.

Kluczowe jest, by przed podpisaniem umowy, sprawdzić dokładnie, jakie jest jej zabezpieczenie oraz jakie dodatkowe opłaty wiążą się z jej otrzymaniem. Aby nie wpaść w pułapkę drogiego kredytu, czy niesolidnego partnera warto również zajrzeć na stronę UOKiK-u (www.uokik.gov.pl), gdzie znajdziemy informację na temat licznych kampanii społecznych przestrzegających m.in. przed korzystaniem z usług firm pożyczkowych, które pobierają opłaty za rozpatrzenie wniosku o pożyczkę przed decyzją o jej ewentualnym przyznaniu.

Wiarygodność i odpowiedzialność firmy

Warto również sprawdzić czy firma, od której zamierzamy pożyczyć pieniądze jest godna zaufania i odpowiedzialnie podchodzi do relacji z klientami. Wiarygodnym źródłem informacji na temat przedsiębiorstw są m.in. biura informacji gospodarczej (np. Krajowy Rejestr Długów), w których znajdziemy cenne informacje na temat firm pod względem ich dotychczasowej wiarygodności płatniczej.

- Transparentna i solidna działalność to jedne z najważniejszych cech regulujących wzajemne relacje na linii klient a instytucja finansowa. Wizerunek firmy oceniany jest dzisiaj nie tylko pod kątem jakości usług i wypłacalności finansowej, ale przede wszystkim w świetle odpowiedzialności za otoczenie, w którym funkcjonuje firma, a co za tym idzie kierowaniem się szeroko pojętą etyką w biznesie, co w naszym przypadku realizujemy poprzez rozwój programu Rzetelna Firma – mówi Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Mając to na uwadze, zanim skorzystamy z oferty firmy pożyczkowej, upewnijmy się, że działa ona bez zarzutu i ma odpowiedzialne podejście do biznesu oraz do konsumentów.

fot. Tomasz Przywoźny - Fotolia.com

Pożyczka na święta: o czym pamiętać?

Decydując się na pożyczkę, przed ostateczną decyzją o wyborze konkretnej firmy, oferującej taką formę finansowania, warto ją dokładnie sprawdzić i upewnić się czy jest ona godna zaufania.


Weryfikacja warunków umowy

Świąteczne pożyczki są przygotowane w taki sposób, by zawierały jak najwięcej kruczków prawnych, często też opracowywane są w pośpiechu, aby jak najszybciej dopiąć formalności i przekazać pieniądze. Brak czasu i niecierpliwość pożyczkobiorców przyczynia się do tego, że często przed podpisaniem umowy w ogóle nie czytają jej warunków. Z ostatnich badań przeprowadzonych przez GfK Polonia wynika, że jedynie 16 proc. Polaków dokładnie zapoznaje się z umową przed jej podpisaniem. Ponadto do czytania umów zniechęca nas zbyt skomplikowany język urzędowy i prawniczy. A jak się okazuje w praktyce nieznajomość zapisów prawnych może okazać się źródłem niemałych kłopotów finansowych.

- Przykłady nieuczciwych praktyk z AmberGold czy Finnroyal odbiły się głośnym echem w mediach i mocno nadszarpnęły reputację sektora usług pozabankowych. Mimo dotkliwych konsekwencji, jakie odczuli klienci obu firm, można jednak dopatrywać się pozytywnych jej aspektów. Nieuczciwe praktyki zwiększyły naszą ostrożność i czujność do tego, by przed podjęciem decyzji o skorzystaniu z szybkiej pożyczki, sprawdzić dokładnie warunki umowy, zanim ją podpiszemy. Jednak w dalszym ciągu deklaracje nie idą w parze z praktyką – podkreśla Waldemar Sokołowski, prezes Rzetelnej Firmy.

Dobre praktyki informacyjne

Nowelizacja ustawy o kredycie konsumenckim już teraz nakłada na sektor firm pożyczkowych wiele obowiązków informacyjnych wobec klienta, które takie firmy powinny realizować.

Nie zaszkodzi więc poświęcić przynajmniej godziny na przeczytanie warunków umowy pożyczkowej. Warto też sprawdzić, czy firma przestrzega prawa oraz informuje konsumentów o wszystkich kosztach pożyczki. Według art. 4 ust. 2 o kredycie konsumenckim, konieczne jest umieszczenie w jej treści postanowień obejmujących m.in. wysokość kredytu, zasady i termin jego spłaty, roczną stopę oprocentowania oraz warunki jej zmiany. Kluczowe są również informacje o całkowitym koszcie kredytu, prowizji, a także kwestie dotyczące skutków niewykonania umowy przez konsumenta.

Niewątpliwie przykłady firm działających nieuczciwie na rynku usług pożyczkowych rzutują na postrzeganie całej branży sektora pożyczek. Podczas gdy dla niektórych osób często są jedyną możliwością uzyskania dodatkowych pieniędzy. Pamiętajmy, że jedynie rozsądne podejście do pożyczki i dokładna weryfikacja ofert kilku instytucji czy banków uchroni nas przed przykrymi konsekwencjami nierozważnego wyboru.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • dużo wydajemy

    Jak1233 / 2013-12-16 11:53:44

    Grudzień to czas wzmożonych wydatków, bierzemy kredyty ciekawa infografika na poradnikinwestowania.pl odpowiedz ] [ cytuj ]

  • Komentarz usunięty

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: