eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Porozumienie w sprawie limitu zadłużenia w USA bez wpływu na rynki finansowe?

Porozumienie w sprawie limitu zadłużenia w USA bez wpływu na rynki finansowe?

2013-12-11 12:50

Porozumienie w sprawie limitu zadłużenia w USA bez wpływu na rynki finansowe?

USD/CHF – interwał tygodniowy © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Wczorajszy dzień nie przyniósł istotnych zmian na rynkach, gdyż brak znaczących odczytów makroekonomicznych nie dał pretekstu do większego ruchu. Warte odnotowania były jedynie dane z Wielkiej Brytanii, które wspierają dobry obraz i ogólny pogląd o postępującej poprawie w brytyjskiej gospodarce, gdzie produkcja przemysłowa wzrosła o 0.4%, a deficyt handlowy okazał się nieznacznie wyższy od oczekiwań.

Przeczytaj także: Dobre dane makroekonomiczne z USA nie robią już wrażenia na inwestorach?

Informacje napływające z USA mówiące o prowizorycznym porozumieniu osiągniętym w USA w sprawie finansowania dla rządu oraz limitu zadłużenia, które miałoby obowiązywać przez najbliższe dwa lata. Oczywiście porozumienie pomiędzy Barackiem Obamą oraz Johnem Boehnerem przywódcą republikańskiej większości w Izbie Reprezentantów musi zostać jeszcze zatwierdzone przez obie izby Kongresu. Jeżeli uda się je przeforsować, oznaczałby to kolejny spadek zagrożenia i przybliżało rynek jeszcze bardziej do cięcia programu luzowania ilościowego w pierwszym kwartale 2014. Nie można oprzeć się jednak wrażeniu, że obecnie inwestorzy nie dopuszczają jeszcze do wiadomości możliwości cięć w QE, a EUR/USD spróbuje zaatakować tegoroczne szczyty na 1.3830.

W dzisiejszym kalendarium również nie mamy zbyt wiele istotnych punktów, stąd można spodziewać się ograniczonej zmienności na głównych parach. Warto zwrócić uwagę na posiedzenie Banku Nowej Zelandii, oraz w szczególności na konferencję po posiedzeniu, na której część inwestorów spodziewa się usłyszeć zapowiedź nadchodzących podwyżek stóp procentowych. (Więcej na temat NZD w analizie „NZD mocny przed posiedzeniem RBNZ”) Ważne w kontekście ropy WTI mogą okazać się tygodniowe dane o zapasach, które mogłyby pomóc w pokonaniu bardzo istotnego oporu na 98.70 lub spowodować większe odejście od tych poziomów.

fot. mat. prasowe

USD/CHF – interwał tygodniowy

USD/CHF – interwał tygodniowy


Technicznie z bardzo ciekawą sytuacją mamy do czynienia na USD/CHF, który dotarł do 38.2 zniesienia Fibo, wzrostów od 2011 roku oraz dolnego ograniczenia kanału spadkowego. Oba te poziomy znajdują się w okolicach 0.8860 i ich przełamanie na koniec tygodnia mogłoby mieć bardzo poważne konsekwencje w kontekście dalszego ruchu USD/CHF. Wydaje się, że bez pokonania 1.3830 przez EUR/USD, okolice te powinny się w najbliższym czasie obronić i stanowić dobrą bazę do lekkiego odreagowania.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


AUD/USD przy górnym ograniczeniu kanału

fot. mat. prasowe

AUD/USD – interwał miesięczny

AUD/USD – interwał miesięczny


Kolejny dzień osłabienia waluty amerykańskiej w połączeniu z korzystnym odczytem dynamiki sprzedaży detalicznej w Chinach dały szansę na całkiem pokaźne odreagowanie pary AUD/USD. Wykres tej pary poruszał się nieprzerwanie od drugiej połowy października w dość wąskim kanale spadkowym.

Poprzednia próba wybicia się poza kanał, podjęta w drugiej połowie listopada zakończyła się niepowodzeniem – wykres runął następnego dnia w dół, powracając do wcześniejszego kanału. Na początku bieżącego tygodnia wykres znów znalazł się poza wąskim kanałem spadkowym i testuje górne ograniczenie rozszerzonego kanału. Przebicie poziomu 0.9160 da szansę na kontynuację wzrostowego odreagowania zgodnie z uformowaną w trakcie ostatnich dni linią trendu. Pierwszy istotny opór wykres może napotkać w okolicach poziomu 0.9190 – 23.6 proc. zniesienie Fibo fali spadkowej z bieżącego kwartału, kolejny w okolicach 0.93, gdzie przebiega kolejne zniesienie Fibo oraz 100-dzienna średnia krocząca.

Cofnięcie się kursu poniżej 0.9070 oznaczało będzie natomiast powrót do spadków i możliwość testowania wsparcia na poziomie 0.89 wyznaczonego przez podwójne dno z początku i końca sierpnia.

Po zeszłotygodniowej publikacji słabszych wyników australijskiego PKB w III kw. (0.6% k/k i 2.3% r/r wobec oczekiwanych 0.7% m/m i 2.5% r/r), w bieżącym tygodniu kluczowe dla kwotowań dolar australijskiego mogą okazać się czwartkowe dane z rynku pracy. Opublikowany dzisiaj w nocy odczyt indeksu zaufania konsumentów w grudniu wyniósł -4.8% i okazał się gorszy od oczekiwań (+1.8%), co pogorszyło sentyment wobec AUDa. Obraz makro całkowicie zmienić może zaplanowane na przyszłą środę posiedzenie FOMC i ewentualna decyzja ws. terminu i skali cięcia QE3.

NZD mocny przed posiedzeniem RBNZ

fot. mat. prasowe

NZD/USD – interwał dzienny

NZD/USD – interwał dzienny


Na dzisiejszy wieczór zaplanowane jest posiedzenie Banku Rezerw Nowej Zelandii, można spodziewać się zatem wzmożonej zmienności na parach z udziałem NZD. Rynek zakłada pozostawienie stóp na poziomie 2.5%. Warto przypomnieć, że ostatnia interwencja RBNZ miała miejsce w marcu 2011 r., kiedy stopa została obniżona o 50 pb. Na ostatnim posiedzeniu, jakie miało miejsce 30 października, szef RBNZ wsparł kwotowania dolara nowozelandzkiego zapowiedzią zacieśniania polityki pieniężnej, co uzależnione zostało od siły waluty. Zapowiedź została z optymizmem przyjęta przez Inwestorów. Protokoły z wcześniejszych posiedzeń nie wykluczały bowiem dalszych obniżek stóp w celu pobudzenia gospodarki. Zgodnie z oczekiwaniami analityków cykl podwyżek stóp procentowych może się rozpocząć 25 punktowa podwyżka w I kw. przyszłego roku. Kolejne podwyżki nastąpić mają w dwóch kolejnych kwartałach.

Mimo ostatnich wzrostów na parze NZD/USD, kurs w dalszym ciągu porusza się w kanale spadkowym zapoczątkowanym w październiku tego roku. Kurs testuje obecnie górne ograniczenie kanału. Może napotkać jednak silny opór w postaci 23.6 proc. zniesienia Fibo fali wzrostowej z września i pierwszej połowy października. Prawdopodobne jest cofnięcie wykresu w okolice 0.8211 (38.2 proc. zniesienie i dołki z początku października oraz początku i połowy listopada). Przebicie wspomnianego wcześniej oporu może natomiast zaowocować próbą podjęcia ataku na październikowe szczyty na poziomie 0.851.

W przyszłym tygodniu z danych makro warto zwrócić uwagę na wtorkową publikację Salda rachunku bieżącego oraz zaplanowaną na środę publikację dynamiki PKB w III kw.

Ostatnie wydarzenia
  • Australia Indeks zaufania konsumentów -4.8%
    Poprzednio 1.9%
  • Japonia Zamówienia na sprzęt, maszyny i urządzenia 0.6%
    prognoza: 0.6%
    poprzednio -2.1%
  • Wielka Brytania Produkcja przemysłowa 0.4%
    prognoza: 0.4%
    poprzednio: 0.9%

Kalendarz na najbliższe godziny

EUR 08:00 Inflacja CPI(listopad)
Prognoza: 0.2% m/m i 1.3% r/r
Poprzednio: -0.2% m/m i 1.2% r/r

USA 16:30 Tygodniowa zmiana zapasów ropy
Poprzednio: -5.6 mln brk

NZD 21:00 Decyzja RBNZ ws. stóp procentowych
Prognoza 2.5%
Poprzednio 2.5%

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: