eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › E-pieniądz wspomaga rozwój płatności bezgotówkowych

E-pieniądz wspomaga rozwój płatności bezgotówkowych

2013-10-07 10:59

Przeczytaj także: Pieniądze elektroniczne jeszcze niepopularne


Nowelizacja ustawy o usługach płatniczych

Do tej pory regulacje dotyczące e-pieniądza znajdowały się w dwóch aktach prawnych, tj. w ustawie o usługach płatniczych (implementującej dyrektywę 2007/64/WE) oraz ustawie o elektronicznych instrumentach płatniczych (częściowo implementującej Dyrektywę 2009/110/WE).

Rozbicie na dwa akty prawne potęgowało małą przejrzystość i tak skomplikowanej już regulacji, co z kolei zniechęcało podmioty, które potencjalnie mogłyby działać na rynku e-pieniądza.

Omawiana nowelizacja sprawia, że wszystkie kwestie związane z pieniądzem elektronicznym będą obecnie uregulowane w ustawie o usługach płatniczych (zaś ustawa o elektronicznych instrumentach pątniczych zostaje uchylona). Nowelizacja usunęła także wiele występujących do tej pory niejasności istniejących zapisów.

Ułatwienia dla wydawców pieniądza elektronicznego

Nowelizacja kończy proces ułatwiania dostępu do rynku dla pomiotów zainteresowanych wydawaniem pieniądza elektronicznego. Wymaga ono zezwolenia Komisji Nadzoru Finansowego, które wydawane jest, jeżeli wnioskodawca spełnia wszystkie wymagania ustawowe.

Początkowo istniało wiele ograniczeń w tym zakresie. Na przykład, jeszcze kilka lat temu wydawcą pieniądza elektronicznego mogła być wyłącznie spółka akcyjna o kapitale zakładowym co najmniej 1.000.000 EUR. W chwili obecnej wymogi są znacznie złagodzone. I tak wydawcą pieniądze elektronicznego może być osoba prawna (spółka z o.o. lub spółka akcyjna) zaś jej kapitał zakładowy nie może być niższy niż równowartość 350.000 EUR. Całkowicie zlikwidowane zostały natomiast zniesione inne wymagania, dotyczące liczby założycieli oraz konieczności pokrywania całego kapitału wkładami pieniężnymi.

Ponadto podmioty, które dysponują już zezwoleniem KNF na prowadzenie innej niż wydawanie pieniądza elektronicznego działalności w zakresie usług płatniczych (np. wykonywanie przekazów pieniężnych), nie będą musiały występować o oddzielne zezwalanie na wydawanie e-pieniądza, a ich kapitał zakładowy będzie mógł wynosić równowartość 125.000 EUR, przy założeniu jednak, że średnia miesięczna wartość wydanego e-pieniądza nie będzie przekraczać 5.000.000 EUR.

Łagodniejsze wymogi mogą być jednym z ważniejszych czynników, który pozwoli na przyciągnięcie nowych wydawców na rynek e-pieniądza.

Warto także wspomnieć, że nowelizacja rozszerza również katalog podmiotów, które mogą wydawać pieniądz elektroniczny bez potrzeby uzyskiwania zezwolenia KNF na prowadzenie takiej działalności. Wśród tych podmiotów będą m.in. organy administracji, dzięki czemu będą one miały znacznie ułatwiony dostęp do rynku e-pieniądza.

E-pieniądz formą płatności jutra

Podsumowując, należy wskazać, że wejście w życie omawianej nowelizacji kończy proces zmian, który sprawia, że rynek pieniądza elektronicznego stanie się atrakcyjny dla podmiotów spoza branży bankowej. Przytoczone powyżej przykłady zastosowania e-pieniądza dobitnie wskazują, iż rynek jest w tym zakresie niemal nieograniczony i tylko od wyobraźni oraz pomysłowości potencjalnych wydawców e-pieniądza zależy, jak zostanie on zagospodarowany.

Sytuacja jest o tyle interesująca, że polski rynek płatniczy przechodzi rewolucję, polegającą na upowszechnianiu się płatności mobilnych (tj. dokonywanych za pomocą telefonów komórkowych). Prym w tej dziedzinie wiodą banki, a płatności mobilne są cały czas dokonywane za pomocą środków zgromadzonych na rachunku bankowym (tj. telefon jest jedynie narzędziem dostępowym do środków zgromadzonych na rachunku).

Rozwój rynku e-pieniądza wraz z połączeniem go z płatnościami mobilnymi (co stawiłoby praktyczne zmarginalizowanie roli banków) mógłby wprowadzić istotne zamieszanie na tym i tak dynamicznie rozwijającym się rynku.

Mateusz Rogoziński, adwokat w kancelarii

poprzednia  

1 2 3

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: