eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Obligacje skarbowe - oferta X 2013

Obligacje skarbowe - oferta X 2013

2013-09-30 12:21

Obligacje skarbowe - oferta X 2013

Obligacje skarbowe - oferta X 2013 © Syda Productions - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Październikowa emisja obligacji skarbowych opiewa na 2,5 mld złotych. Ministerstwo Finansów zdecydowało o utrzymaniu oprocentowania rządowych papierów dłużnych na niezmienionym poziomie już w piątym kolejnym miesiącu. Inwestowanie w Obligacje Skarbu Państwa to wciąż jedna z najatrakcyjniejszych form oszczędzania.

Przeczytaj także: Obligacje skarbowe - oferta IX 2013

Obligacje Skarbu Państwa powszechnie uważane są za jedne z najbezpieczniejszych instrumentów finansowych dla inwestorów indywidualnych. Proponowane przez Ministerstwo Finansów oprocentowanie sprawia, że kolejny miesiąc są one jednym z najatrakcyjniejszych produktów oszczędnościowych na ryku. Wynika to z faktu, że papiery dłużne polskiego rządu zachowują odporność na fluktuacje typowe dla rynku międzybankowego związane z wahaniami stóp procentowych.

„Ceny w Polsce rosną wolniej niż w większości krajów unii walutowej. Za nami najdłuższa seria obniżek stóp procentowych od 11 lat” – tłumaczy Bogdan Klimaszewski, Zastępca Dyrektora Departamentu Długu Publicznego w Ministerstwie Finansów – „Mimo malejącej inflacji, oprocentowanie Obligacji Skarbu Państwa utrzymuje się na stałym, konkurencyjnym poziomie. Dla większości osób i instytucji korzystających z tej formy oszczędzania stabilność odsetkowej stopy procentowej i marży jest ważnym argumentem przemawiającym za skorzystaniem z kolejnej emisji obligacji” – dodaje Bogdan Klimaszewski.

Oprocentowanie 2-letnich obligacji oferowanych w październikowej emisji wynosi 3% w skali roku. W przypadku pozostałych papierów dłużnych oprocentowanie w pierwszym okresie odsetkowym wynosi: dla 3-latek - 3,30%, 4-latek - 3,50% oraz dla 10-latek – 4%. W przypadku papierów o oprocentowaniu zmiennym – w październikowej emisji mnożnik i marże również zostały utrzymane na tym samym poziomie.

Dla papierów 3-letnich, których oprocentowanie wyliczane jest raz na 6 miesięcy w oparciu o wskaźnik WIBOR 6M (sześciomiesięczną stopę procentową pożyczek międzybankowych) i mnożnik - nadal w wysokości 1. Oznacza to, że – decydując się na Obligacje Skarbu Państwa – nabywamy instrument o oprocentowaniu równym stawce rynkowej. W przypadku obligacji 4-letnich oprocentowanie ulega zmianie raz w roku, wyliczane na podstawie wskaźnika inflacji za minione 12 miesięcy podanego przez GUS oraz marży – utrzymanej na poziomie 1,25%. Ten sam mechanizm obowiązuje w przypadku obligacji dziesięcioletnich, inna jest tylko wysokość marży, która dla papierów skarbowych o najdłuższym horyzoncie czasowym jest wyższa i wynosi 1,50%.

fot. Syda Productions - Fotolia.com

Obligacje skarbowe - oferta X 2013

Ministerstwo Finansów zdecydowało o utrzymaniu oprocentowania rządowych papierów dłużnych na niezmienionym poziomie już w piątym kolejnym miesiącu.


Eksperci zwracają również uwagę na bezpieczeństwo stanowiące poważne wyzwanie dla większości uczestników dzisiejszego rynku. „Rządowe papiery dłużne to jedna z najbezpieczniejszych form oszczędzania” – mówi Małgorzata Jabłońska, Menedżer Zespołu Rynku Pierwotnego w Domu Maklerskim PKO Banku Polskiego – „Obligacje Skarbu Państwa są objęte gwarancją polskiego Skarbu Państwa – zarówno w zakresie ulokowanego kapitału, jak i należnych odsetek. Oznacza to, że osoba powierzająca swoje oszczędności Skarbowi Państwa może być pewna wypłaty kapitału powiększonego o odsetki w dniu zapadalności. We współczesnym, dynamicznym otoczeniu rynkowym tego rodzaju bezpieczeństwo jest bezcenne” – komentuje Małgorzata Jabłońska.

Istnieje możliwość przedterminowego zakończenia oszczędzania w ramach Obligacji Skarbu Państwa. Tego rodzaju wykup obligacji wiąże się z określonymi kosztami. W przypadku wszystkich papierów dwu-, trzy- i czteroletnich, a także dziesięcioletnich wyemitowanych do kwietnia 2010 roku – należność pomniejszana jest o kwotę 1 zł od obligacji, zaś w przypadku obligacji dziesięcioletnich emitowanych od maja 2010 roku – o 2 zł od obligacji. Wniosku o przedterminowy wykup nie można złożyć w okresie 1 miesiąca od dnia zakupu i 1 miesiąca przed dniem wykupu obligacji.

fot. mat. prasowe

Szczegóły oferty

Oprocentowanie czterolatek w pierwszym okresie odsetkowym wynosi 3,50% (odsetki naliczane są w rocznych okresach odsetkowych). W kolejnych latach marża jest stała i wynosi 1,25%. Łączna wartość nominalna to 500 mln złotych.


Jak można nabyć Obligacje Skarbowe?

Obligacje Skarbu Państwa można zakupić z każdego miejsca Polski i świata dzięki różnorodnym kanałom dystrybucji. Można je nabyć przez telefon: dzwoniąc pod numer 801 310 210, w godzinach od 8 do 20, bądź +48 81 535 66 55 dla połączeń z telefonów komórkowych i z zagranicy, oraz przez Internet w serwisie: www.zakup.obligacjeskarbowe.pl lub poprzez konto Inteligo. Zakupu można także dokonać w oddziałach PKO Banku Polskiego oraz Punktach Obsługi Klientów Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Instytucją uprawnioną do dystrybucji obligacji skarbowych, czyli agentem sprzedaży, jest PKO Bank Polski.


Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: