eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Światowy rynek płatności w 2012 r.

Światowy rynek płatności w 2012 r.

2013-09-19 13:28


W Ameryce Północnej najnowsze rozporządzenia koncentrują się na zapewnieniu przejrzystości operacji oraz wygodzie klienta. W rejonie Azji i Pacyfiku wszelkie regulacje koncentrują się na standaryzacji usług i pozyskiwaniu nowych uczestników systemu finansowego. W Europie natomiast dominujące są przepisy SEPA, co stymulowane jest przez organy nadzorcze kładące nacisk na zwiększenie konkurencyjności i transparentności.

Konsolidacja i unifikacja płatności

Konsolidacja i unifikacja płatności to obszar o największym potencjale wśród innowacyjnych rozwiązań zorientowanych na klienta. Dzięki nim dostawcy usług płatniczych mogą sprostać oczekiwaniom klientów detalicznch i korporacyjnych, oferując im wybór m.in. instrumentu, lokalizacji, kanału i waluty. Innowacyjność w modelu C2B ewoluuje w kierunku płatności „w jakiejkolwiek formie” „kiedykolwiek” „wszędzie”. Rozwiązanie takie można już dziś znaleźć w alternatywnych płatnościach typu PayPal oraz WorldPay. W modelu B2B innowacyjność usług jest postrzegana poprzez rozwiązania SWIFT.

- Zarówno nowi jak i starsi dostawcy usług płatniczych dostrzegają że nie wszyscy gracze muszą zapewnić obsługę procesu end-to-end. Muszą natomiast skupić się na czterech kluczowych obszarach w których innowacyjność jest niezbędna: procesu inicjacji płatności, akceptacji płatności, ochrony przed oszustwami i bezpieczeństwo transakcji, usług dodatkowych. Wybierając jeden z powyższych obszarów, dostawcy usług płatniczych mają szansę różnicowania swoich usług i wyjścia naprzeciw potrzebom klientów zarówno detalicznych jak i indywidualnych – tłumaczy Jean Lassignardie.

Raport zauważa że trajektoria zmian na rynku płatności jest zbyt duża by ich dostawcy mogli stać w miejscu bez dokonywania istotnych zmian. Strategie muszą być zrewidowane i zreformowane, aby PSP mogli pozostać w grze i korzystać ze zmian jakie niesie ze sobą innowacyjność na rynku usług płatniczych.

Jak podsumowuje Tomasz Kaczyński, Business Development Manager, Capgemini Polska, powiązanie technicznych możliwości dokonywania płatności ze skrupulatnie analizowanymi przez firmy i banki zachowaniami klientów, daje pole do rozwoju innowacyjnych, kompleksowych systemów płatnościowych. Co więcej, region CEMEA szybko goni liderów płatności bezgotówkowych.

- Najnowsze opracowanie World Payments Report 2013 pokazuje, że kraje CEMEA, w tym Polska, bardzo szybko adoptują płatności bezgotówkowe, których rynek wzrósł o ponad 20% w ostatnim roku, podczas gdy w krajach najbardziej rozwiniętych wzrost był zaledwie jednocyfrowy. Nadal mocno trzymają się płatności kartowe. Transakcje kartami kredytowymi wzrosły o 12,3% do poziomu 57 miliardów transakcji rocznie, a kartami debetowymi wzrosły o 15,8% do 124 miliardów transakcji. Imponującą dynamikę wzrostu widać w nowoczesnych metodach płatności: najszybciej rozwijają się płatności mobilne, w tempie 58,5%. Płatności internetowe rosną w tempie 18,1%. Przewidujemy, że obydwa nowoczesne kanały płatności (internetowe i mobilne) w 2014 roku osiągną ilość ok. 64 miliardów. Należy spodziewać się, że najbliższe lata przyniosą wciąż dynamiczny rozwój nowych instrumentów płatniczych w porównaniu do klasycznych płatności kratowych, stanowiąc dla nich realną alternatywę - mówi Tomasz Kaczyński.

poprzednia  

1 2

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Ok, rozumiem Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych, marketingowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w Polityce Prywatności. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Jeśli nie chcesz, aby pliki cookies były zapisywane w pamięci Twojego urządzenia, możesz to zmienić za pomocą ustawień przeglądarki.