eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zdolność kredytowa Polaków VIII 2013

Zdolność kredytowa Polaków VIII 2013

2013-09-10 12:19

Zdolność kredytowa Polaków VIII 2013

Zdolność kredytowa Polaków VIII 2013 © Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Ponad 99 procent kredytów mieszkaniowych udzielonych w drugim kwartale 2013 roku to kredyty złotowe. Wzrosła również liczba kredytów z przynajmniej 20% wkładem własnym. To efekt dalszego przystosowywania się do nowych rekomendacji KNF. Sprzedaż kredytów jednak wzrasta, a wartość nowo podpisanych umów była najwyższa od dwóch kwartałów.

Przeczytaj także: Zdolność kredytowa VI 2023: największe mieszkanie kupimy w Katowicach


Michał Krajkowski - główny analityk,

Ostatnie miesiące to czas stabilizacji w obszarze zdolności kredytowej. Średnia zdolność kredytowa ulega w kolejnych okresach niewielkim wahaniom, jednak nie są to ruchy zmieniające diametralnie obraz rynku. Z pewnością możemy stwierdzić, że obniżenie stóp procentowych i spadek stopy Wibor zostały już w pełni wyczerpane i nie należy oczekiwać dalszych pozytywnych skutków dla zdolności kredytowej Polaków. Oprocentowanie kredytów nie będzie już spadać i ten czynnik nie będzie oddziaływał już na wzrost możliwości płatniczych. Zatem najbliższe miesiące nie powinny przynieść dużych zmian w zdolności kredytowej. Duży wzrost może nastąpić dopiero po wprowadzeniu przez banki Rekomendacji S, co powinno skutkować wzrostem dostępnych kwot o około 5-7 procent.

Pierwsze symptomy ożywienia

Program Mieszkanie dla Młodych ma jednak wejść w życie dopiero w przyszłym roku. Z założenia ma wpłynąć na poprawę sytuacji deweloperów poprzez zwiększenie dostępności kredytów na finansowanie nieruchomości na rynku pierwotnym. Jednak nieznaczne ożywienie na rynku kredytów hipotecznych można było zaobserwować już w II kwartale 2013 roku.

Pod koniec sierpnia AMRON-SARFiN opublikował swój najnowszy raport dotyczący sytuacji na rynku kredytów mieszkaniowych. Wynika z niego, że po najsłabszym od 2009 roku pierwszym kwartale 2013 roku w drugim odnotowano wzrosty sprzedaży kredytów hipotecznych. Wyniki były lepsze nawet od tych z ostatniego kwartału 2012.

fot. Jaroslaw Grudzinski - Fotolia.com

Zdolność kredytowa Polaków VIII 2013

Ostatnie miesiące to czas stabilizacji w obszarze zdolności kredytowej. Średnia zdolność kredytowa ulega w kolejnych okresach niewielkim wahaniom, jednak nie są to ruchy zmieniające diametralnie obraz rynku.


Od kwietnia do czerwca bieżącego roku podpisanych zostało 44 079 umów kredytowych na łączną kwotę 9,16 mld złotych. Biorąc pod uwagę liczbę nowych kredytów jest to wynik o 6% lepszy niż w pierwszym kwartale. Nadal jednak jest to o ponad 11% mniej kredytów niż w analogicznym okresie 2012 roku.

Wzrost sprzedaży kredytów hipotecznych w okresie od początku kwietnia do końca czerwca był spowodowany między innymi poprawą zdolności kredytowej, na którą wpłynęły przede wszystkim obniżki stóp procentowych. Z analizy przeprowadzonej przez DK Notus i MarketMoney.pl wynika jednak, że zdolność kredytowa w ostatnich miesiącach ulega wahaniom. Po spadkach w maju i czerwcu oraz wyraźnym wzroście w lipcu, sierpień znów przyniósł odczuwalne pogorszenie sytuacji.

Zdolność kredytowa rodziny

Stopy procentowe od lipca nie uległy zmianom, ustabilizowała się również stawka WIBOR. Zmianom uległa natomiast oferta banków. W przypadku naszej modelowej rodziny marża spadła o 0,1 punktu procentowego. Kredyt dla singla okazał się, tym razem, o 0,15 punktu procentowego droższy. Różnica oprocentowania jest jednak na tyle niewielka, że nie powinna się przyczynić do wzrostu zdolności w przypadku singla, czy spadku w przypadku rodziny.

fot. mat. prasowe

Zdolność kredytowa rodziny

W przypadku naszej modelowej rodziny marża spadła o 0,1 punktu procentowego.


Zmieniło się również średnie wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw, które przyjmujemy na potrzeby wyliczeń. Jednak wzrost o niewiele ponad 21 zł również nie wywarł większego wpływu na poprawę sytuacji modelowego kredytobiorcy.

 

1 2

następna

Przeczytaj także

Zmiany w OFE a giełda

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: