eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Finansowe wsparcie dla firm

Finansowe wsparcie dla firm

2013-09-10 00:40

Finansowe wsparcie dla firm

Finansowe wsparcie dla firm © Jakub Jirsák - Fotolia.com

Mikroprzedsiębiorcy oraz właściciele firm z sektora MSP, którzy chcieliby wesprzeć zarówno bieżącą działalność swoich przedsięwzięć, jak i przeprowadzić konieczne inwestycje chętnie wsparliby się kredytem. Aby otrzymać kredyt i stać się partnerem do rozmów dla banków muszą liczyć się z podstawowym pytaniem - jakie zabezpieczenie dla kredytu posiada firma? Wystarczy, że przedsiębiorstwo ma zabezpieczenie np. w postaci nieruchomości, maszyn czy innych dóbr - by otrzymać pozytywną rekomendację instytucji finansowej. Ale co w sytuacji, kiedy takiego zabezpieczenia nie ma? Sytuacja nie jest bez wyjścia - pojawiło się kilka form wsparcia, które dają szansę młodym przedsiębiorcom, którzy nie mogą pochwalić się znaczącym majątkiem bądź wynikami finansowymi.

Przeczytaj także: Finansowanie działalności gospodarczej coraz łatwiejsze

Kredyt na start

To z reguły kredyt dla start-up’ów czyli przedsięwzięć planowanych bądź dopiero uruchamianych przez przedsiębiorców. Jest on udzielany maksymalnie do kwoty 25 tys. PLN. Pierwszym warunkiem uzyskania kredytu na start, jest brak negatywnych wpisów w Biurze Informacji Kredytowej – czyli negatywnej historii kredytowej wnioskodawcy. Dodatkowo niektóre banki wymagają przedstawienia rzetelnego i wiarygodnego biznesplanu działalności firmy. Niestety niewysoka kwota możliwa do uzyskania w drodze kredytu, w wielu przypadkach nie wystarcza na rozpoczęcie działalności. Może to być atrakcyjna forma wsparcia dla przedsiębiorców otwierającym sklep internetowy, drobny punkt usługowo-handlowy bądź świadczących usługi biurowe. Niestety, na zapewnienie odpowiedniego wyposażenia firmy, zakup towaru do sklepu, czy maszyn i wyspecjalizowanego sprzętu – raczej nie wystarczy.

Kredyt z gwarancją de minimis

Od marca tego roku przedsiębiorcy mogą starać się o kredyt z gwarancją de minimis w banku, który podpisał umowę z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. Czym jest gwarancja de minimis? Jest to forma zabezpieczenia, która daje bankowi gwarancję spłaty 60% kwoty kredytu przez Bank Gospodarstwa Krajowego w przypadku, kiedy przedsiębiorca przestanie spłacać raty. Kredyt z gwarancją może otrzymać przedsiębiorca, który posiada wkład własny. Przyznawany jest na ponad 2 lata (maksymalnie na 27 miesięcy). Kwota o jaką może starać się firma to aż 3,5 mln PLN lecz nie może przekroczyć 60% wartości zaciąganego kredytu. Gwarancja, obejmuje wyłącznie niespłaconą kwotę kapitału kredytu, bez odsetek oraz kosztów związanych z udzielonym kredytem. Do oprocentowania kredytu każdy bank podchodzi indywidualnie. Obecnie przedsiębiorcy MSP mogą składać wnioski o kredyt z gwarancją de minimis w 20 bankach w Polsce. W pierwszym roku gwarancja udzielana jest bezpłatnie, w kolejnym przedsiębiorca zapłaci prowizję w wysokości 0,5% kwoty gwarancji.

fot. Jakub Jirsák - Fotolia.com

Finansowe wsparcie dla firm

Kredyt na start to z reguły kredyt dla start-up’ów czyli przedsięwzięć planowanych bądź dopiero uruchamianych przez przedsiębiorców. Jest on udzielany maksymalnie do kwoty 25 tys. PLN.


Portfelowa Linia Poręczenia czyli PLP

Portfelowa Linia Poręczenia to z kolei rozwiązanie ze strony Skarbu Państwa, które wspiera przedsiębiorców nieposiadających wystarczającego zabezpieczenia, aby starać się o kredyt w banku. Poręczenie PLP może być wykorzystane zarówno do zabezpieczenia kredytu obrotowego, jak i kredytu inwestycyjnego. Firma może starać się maksymalnie o kwotę poręczenia do 3,5 mln PLN i 60% kredytu. Poręczeniem mogą zostać objęte kredyty w złotówkach, które nie zostały jeszcze uruchomione i udzielone na okres nie dłuższy niż: 3 lata - kredyt obrotowy, 10 lat - kredyt inwestycyjny. Należy pamiętać, że poręczenia nie można wykorzystać dla kredytu na inwestycje kapitałowe. Poręczeniem nie można także spłacić kredytu w innym banku tak, jak to jest możliwe w przypadku gwarancji de minimis. Poręczenie obejmuje tylko niespłaconą kwotę kredytu, bez odsetek i kosztów związanych z udzieleniem kredytu. Przy poręczeniu należy liczyć się z opłatą prowizyjną w pierwszym roku na kwotę 1,6% rocznie jeżeli marża kredytowa nie jest większa niż 4%.

Inicjatywa JEREMIE

Przedsiębiorcy z 6 województw: dolnośląskiego, łódzkiego, mazowieckiego, pomorskiego, wielkopolskiego i zachodniopomorskiego mogą liczyć na kredyt, pożyczkę czy poręczenie w ramach unijnej inicjatywy JEREMIE. Wsparcie przeznaczone jest dla podmiotów działających co najmniej 3 miesiące - firm jednoosobowych, jak i dla przedsiębiorstw zatrudniających do 250 osób. Także dla firm, które mają utrudniony dostęp do zewnętrznych źródeł finansowania czy nieposiadających historii kredytowej. Warunkiem jest prowadzenie działalności w jednym z wymienionych wyżej województw. Z uzyskanych środków przedsiębiorcy mogą finansować nowe miejsca pracy, zakup maszyn czy środków transportu, wdrożenie nowych rozwiązań technologicznych, a także informatyzację przedsiębiorstwa. Dofinansowanie z Inicjatywy JEREMIE jest alternatywą dla firm, które dopiero zaczynają działalność i nie posiadają wymaganego przez banki zabezpieczenia.

Banki niechętnie piszą o marżach, prowizjach i kosztach udzielanych kredytów dla przedsiębiorców. Jednak patrząc na powyższe może warto poświęcić czas na rozeznanie się w poszczególnych ofertach. Da nam to możliwość znalezienia i wybrania korzystnej oferty, która pozwoli na uzyskanie wsparcia finansowego przy minimalnych kosztach.

Leszek Zięba,

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: