eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wypłata z bankomatu: jak ograniczyć ryzyko?

Wypłata z bankomatu: jak ograniczyć ryzyko?

2013-09-03 12:51

Wypłata z bankomatu: jak ograniczyć ryzyko?

Jak uniknąć problemów z bankomatem? © thegoatman - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Wypłata pieniędzy z bankomatu wiąże się z pewnym ryzykiem. Bywa, że po przeprowadzeniu wszystkich operacji nie dostajemy swoich pieniędzy. Jak postępować w wypadku takiej sytuacji? Ekspert firmy Expander podpowiada, na co zwrócić szczególną uwagę podczas korzystania z bankomatów, by nie paść ofiarą wadliwej maszyny bądź złodzieja.

Przeczytaj także: Bądź ostrożny przy wypłacie z bankomatu

Coraz rzadziej dokonujemy transakcji finansowych, zlecając je w oddziałach banków. Dużo wygodniej i szybciej wypłacimy pieniądze przy użyciu bankomatów. Niestety nie zawsze przebiega to bezproblemowo. Zazwyczaj jesteśmy ostrzegani przed ewentualnymi niedogodnościami – brakiem określonych banknotów lub też druków umożliwiających wydanie potwierdzenia. Zdarza się jednak, że mimo braku komunikatu, pojawiają się problemy techniczne. W najgorszym wypadku nie dostajemy swoich pieniędzy. Czemu się tak dzieje?

Najczęstszym powodem jest błąd oprogramowania lub samego bankomatu, co skutkuje jego zablokowaniem. W takim wypadku na ekranie pojawia się informacja o wystąpieniu problemu.

– Powinniśmy wtedy skontaktować się z bankiem lub firmą serwisującą bankomat - radzi Aleksandra Łukasiewicz, Doradca Zarządu firmy Expander. - To, kiedy odzyskamy nasze pieniądze zależy od rodzaju usterki jakiej uległa maszyna. Jeśli przeprowadzana przez nas operacja zostanie zarejestrowana w systemie, czas oczekiwania się zmniejszy, w innym wypadku będziemy musieli poczekać trochę dłużej, zwykle do kilku dni.

fot. thegoatman - Fotolia.com

Jak uniknąć problemów z bankomatem?

Jeśli korzystając z bankomatu otrzymamy potwierdzenie, a mimo tego pieniądze nie wysuną się z maszyny, może to oznaczać, że staliśmy się ofiarą kradzieży. Prócz banku, należy wtedy zawiadomić również Policję.


Zdarzają się również sytuacje, w których mimo podania poprawnego PIN-u, braku informacji o błędzie i posiadaniu odpowiednich środków na koncie, pieniądze nie zostaną nam wypłacone. Może to oznaczać, że padliśmy ofiarą kradzieży. Przestępcy wykorzystują urządzenia montowane w otworze, przez który wydawane są banknoty. Przy ich pomocy zatrzymują wszystkie pieniądze w specjalnych pojemnikach, które później wyciągają z bankomatu. - Jeśli korzystając z bankomatu otrzymamy potwierdzenie, a mimo tego pieniądze nie wysuną się z maszyny, może to oznaczać, że staliśmy się ofiarą kradzieży. Prócz banku, należy wtedy zawiadomić również Policję – ostrzega Aleksandra Łukasiewicz, Expander.

W jaki sposób możemy ustrzec się przed tego typu przestępstwem?

- Przede wszystkim przy korzystaniu z bankomatu bądźmy czujni. Jeśli zauważymy podejrzane urządzenia lub coś wzbudzi nasz niepokój, warto skorzystać z innej maszyny. Należy również pamiętać o zasłanianiu klawiatury, na której wprowadzamy PIN. Dzięki wykorzystaniu kamer i urządzeń do skanowania kart, złodzieje mogą uzyskać łatwy dostęp do naszych pieniędzy – dodaje Aleksandra Łukasiewicz, Ekspander.

fot. mat. prasowe

Porady dotyczące bezpieczeństwa w korzystaniu z bankomatów

Starajmy się korzystać zawsze z tych samych bankomatów. Ograniczy to ryzyko oraz pozwoli łatwiej dostrzec potencjalne zagrożenia.

oprac. : expander expander

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: