eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › WIG20: duże spółki trochę w tyle

WIG20: duże spółki trochę w tyle

2013-09-03 00:10

WIG20: duże spółki trochę w tyle

Duże spółki trochę w tyle © Minerva Studio - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Choć w drugim kwartale zanotowano zauważalną poprawę kondycji polskiej gospodarki, to wyniki największych firm notowanych na warszawskim parkiecie, odczuły ją w niewielkim stopniu. Warunkiem kontynuacji hossy będzie wzrost zysków spółek, uzasadniający wzrost cen ich akcji.
Wyniki finansowe naszych największych spółek za drugi kwartał można uznać za rozczarowujące, choć widoczne są w nich także pierwsze oznaki poprawy sytuacji. Rozczarowanie jest szczególnie widoczne, gdy jako punkt odniesienia przyjąć tempo wzrostu całej gospodarki, które wyniosło 0,8 proc., wobec 0,5 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2013 r. Można było się spodziewać, że wraz z rosnącą nieco szybciej gospodarką, poprawiać się będą wyniki firm. Tymczasem poprawa ta była niemal niezauważalna, choć pojawiły się sygnały, że spółki także najgorsze mają już za sobą.

Niewielki postęp można odnotować porównując rezultaty firm do stanu sprzed roku, czyli do osiągnięć z drugiego kwartału 2012 r. Łączne przychody ze sprzedaży spółek, wchodzących w skład WIG20 (bez uwzględnienia Kernela, który jeszcze nie podał wyników), zmniejszyły się o prawie 2 proc. W tym aspekcie, poprawa polega na zmniejszeniu dynamiki pogarszania się przychodów. W pierwszym kwartale 2013 r. były one niższe o 3,5 proc. niż rok wcześniej. Jednak w porównaniu do pierwszych trzech miesięcy 2013 r., były one o prawie 7 proc. mniejsze. Nieco lepiej prezentuje się sytuacja pod względem zysków spółek, gdzie negatywne tendencje zostały zahamowane, choć trudno jeszcze mówić o wyraźnym przełomie. Zysk netto wzrósł w porównaniu do stanu sprzed roku o 1,2 proc. Niewiele, ale optymizm jest większy, jeśli przypomnieć, że w pierwszych trzech miesiącach roku spadek zysku wynosił 26 proc., a w ostatnim kwartale ubiegłego roku sięgał niemal 48 proc. Porównując jednak zyski osiągnięte w drugim kwartale 2013 r. do tych z pierwszych trzech miesięcy, widać wyraźne pogorszenie, gdyż zanotowano spadek z 7,3 do 5,8 mld zł, czyli o 20 proc. W zdecydowanej większości przypadków wyniki spółek, zarówno pod względem przychodów, jak i zysków, były lepsze od oczekiwań analityków

fot. Minerva Studio - Fotolia.com

Duże spółki trochę w tyle

Wyniki finansowe naszych największych spółek za drugi kwartał można uznać za rozczarowujące, choć widoczne są w nich także pierwsze oznaki poprawy sytuacji. Rozczarowanie jest szczególnie widoczne, gdy jako punkt odniesienia przyjąć tempo wzrostu całej gospodarki, które wyniosło 0,8 proc., wobec 0,5 proc. w pierwszych trzech miesiącach 2013 r.


Niełatwo dostrzec wyraźne prawidłowości w odniesieniu do poszczególnych branż, gdyż sytuacja w ramach każdej z nich jest zróżnicowana. Generalnie wciąż widoczna jest słabość w branżach surowcowej, paliwowej i telekomunikacji. Jedną z najbardziej zaskakujących pozytywnych niespodzianek jest poprawa w sektorze bankowym. Nie pierwszy już raz polskie banki pokazują, że potrafią wyjść obronną ręką z najtrudniejszych chwil zarówno dla gospodarki, jak i rynków finansowych. Lepsze niż przed rokiem wyniki pokazały Bank Handlowy, BZ WBK i Pekao. Gorsze wyniki niż przed rokiem, lecz lepsze niż się spodziewano, osiągnął BRE, rozczarował jedynie PKO, notując 20-proc. spadek zysku netto. Spółki sektora finansowego powinny najmocniej korzystać z ożywienia gospodarczego i już wyniki drugiego kwartału potwierdzają, że tak właśnie się dzieje. Można przypuszczać, że właśnie akcje banków będą zdecydowanie przyczyniać się do zwyżek indeksów na warszawskiej giełdzie w najbliższych miesiącach. Nieźle radził sobie także nasz ubezpieczeniowy gigant. Co prawda, zysk netto PZU zmniejszył się w porównaniu do stanu sprzed roku o nieco ponad 6 proc., ale to spadek niewielki, szczególnie w kontekście spadku cen obligacji skarbowych, których spółka ma sporo w portfelu.

fot. mat. prasowe

Dynamika przychodów i zysków spółek z WIG20

Choć w drugim kwartale zanotowano zauważalną poprawę kondycji polskiej gospodarki, to wyniki największych firm notowanych na warszawskim parkiecie, odczuły ją w niewielkim stopniu.


 

1 2

następna

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: