eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Konto bankowe dla dziecka: co warto wiedzieć?

Konto bankowe dla dziecka: co warto wiedzieć?

2013-08-29 13:49

Konto bankowe dla dziecka: co warto wiedzieć?

Konto bankowe dla dziecka © fot. mat. prasowe

Zgodnie z polskim prawem dziecko, które ukończyło 13 lat może rozpocząć przygodę z bankowością i za zgodą rodzica założyć konto w banku. Większość polskich banków odpowiadając na te potrzeby umożliwia prowadzenie własnego konta niepełnoletnim. Jak bezpiecznie zafundować dziecku lekcję z oszczędzania radzą eksperci portalu Zafinansowani.pl.

Przeczytaj także: Konto bankowe dla dziecka: 13 lat to minimum

Nastolatek ma więc możliwości, by samodzielnie rozporządzać swoim budżetem, dlatego też większość polskich banków oferuje już dedykowane konta dla niepełnoletnich – ich założenie jest w pełni legalne, a rodzice mogą na bieżąco kontrolować wydatki swojej pociechy w systemie bankowości internetowej.

– Nie musimy się martwić, czy nasze dziecko nie zaciągnie kredytu, gdyż w przypadku kont dla nastolatków nie ma takiej możliwości. Aby założyć konto osobie niepełnoletniej wystarczy wspólna wizyta w placówce banku, okazanie dowodu osobistego, legitymacji szkolnej oraz dokumentu potwierdzającego stopień pokrewieństwa z dzieckiem, np. akt urodzenia – radzi Barbara Borgieł-Cury, Dyrektor Departamentu Rachunków, Płatności i Kart ING Banku Śląskiego, ekspert portalu Zafinansowani.pl.

Lekcja zarządzania własnymi finansami w tak młodym wieku z pewnością nie zaszkodzi domowemu budżetowi. W większości banków rachunki dla najmłodszych są darmowe – zarówno za prowadzenie konta, jak i korzystanie z karty płatniczej czy bankowości internetowej nie pobiera się dodatkowych opłat (np. Konto z Lwem Direct w ING Banku Śląskim).

Jeśli w ofercie danego banku wystąpią opłaty związane z prowadzeniem konta dla niepełnoletniego, zazwyczaj nie przekraczają one kilku złotych w skali miesiąca. Ważne, by przed założeniem rachunku w wybranej instytucji sprawdzić liczbę bezpłatnych bankomatów, dostęp do bankowości internetowej, a w tym m.in. liczbę darmowych przelewów.

Lekcja z oszczędzania i zarządzania kieszonkowym

Żadne zajęcia z matematyki czy przedsiębiorczości nie zastąpią dziecku praktycznej lekcji z oszczędzania i zarządzania finansami, jaką daje posiadanie własnego konta. – Warto zastanowić się, czy zamiast drobnych sum przekazywanych dziecku gotówką nie zdecydować się na stałą pulę pieniędzy przelewanych na jego konto. Dzięki takiej formie kieszonkowego nasza pociecha nauczy się planować wydatki i zarządzać finansami w dłuższym okresie. Pamiętajmy, że gotówka z portfela znika szybciej niż pieniądze z konta – dodaje Barbara Burgieł-Cury, ekspert portalu Zafinansowani.pl.

fot. mat. prasowe

Konto bankowe dla dziecka

Żadne zajęcia z matematyki czy przedsiębiorczości nie zastąpią dziecku praktycznej lekcji z oszczędzania i zarządzania finansami, jaką daje posiadanie własnego konta.


Młody człowiek nauczy się dzięki temu analizy budżetu i poszuka sposobów na oszczędzanie. Z czasem zacznie też myśleć przyszłościowo, a więc przedkładać większe wydatki nad drobne sumy wydawane na przykład na słodycze czy rozrywkę.
Przeczytaj także: PKO Junior: bank dla dzieci PKO Junior: bank dla dzieci

 

1 2

następna

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (1)

  • Konto dla dzieci poniżej 13-go roku życia

    Klepsydra / 2013-10-13 21:39:04

    Większość banków posiada ofertę dla osób powyżej 13-go roku życia. W PKO BP znalazłam konto bankowe dla mojego 12 letniego syna. Podobno jest to jedyna taka oferta odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: