eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Wiara w gospodarkę i USD/JPY w kluczowym momencie

Wiara w gospodarkę i USD/JPY w kluczowym momencie

2013-08-23 11:06

Wiara w gospodarkę i USD/JPY w kluczowym momencie

USD/JPY, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Czwartkowe dane PMI nie zawiodły oczekiwań inwestorów. Po nocnym, bardzo dobrym odczycie z Chin (50.1 , wobec oczekiwanych 48.3), optymistyczne dane nadeszły również z Europy. Wskaźniki PMI dla przemysłu oraz usług dla Strefy Euro były zdecydowanie lepsze od oczekiwań oraz lepsze od poprzednich odczytów (odpowiednio 51.3 oraz 51.0). Jedynie dane z Francji mogą budzić zaniepokojenie, gdyż tutaj PMI ponownie sugeruje recesję zarówno w sferze przemysłu jak i usług (odczyty odpowiednio 49.7 oraz 47.7).

Przeczytaj także: PMI pozwolą rosnąć EUR/USD?

Dobre dane nadeszły także z Niemiec i co ważne z Hiszpanii, Włoch i Irlandii. Odbicie widać zatem także w krajach peryferyjnych, a rynki będą coraz uważniej przyglądać się odczytom z realnej gospodarki (przypominamy, że dane PMI dotyczą oczekiwań, nie twardych danych makro) i szukać potwierdzenia dobrych perspektyw przewidywanych przez ankietowanych w PMI.

Pomimo pozytywnego kalendarza makro, euro nie było w stanie rosnąć do dolara. Rentowności dramatycznie blisko psychologicznej bariery 3% oraz wzrosty na globalnych rynkach akcji mogą sugerować, że inwestorzy zaczynają coraz mocniej wierzyć w zbliżający się niebawem QExit, a przy tym spoglądają pozytywnie na amerykańską gospodarkę (pamiętając słowa Bena Bernanke, iż QExit zależy właśnie od danych makro). Nie do końca pokrywa się to jednak z rzeczywistością, gdyż kolejne odczyty z USA można odczytywać jako „mieszane”. Poprawa w jednej sferze idzie ostatnio w parze z pogorszeniem w innej. Eurodolar po spadkach w ciągu londyńskiej sesji ostatecznie zakończył dzień w okolicach otwarcia (1.3356).

Blisko trzyprocentowe wzrosty na Nikkei pozwoliły na silne wzrosty USD/JPY. Rosnące rentowności w Stanach Zjednoczonych stają się coraz silniejszym „wabikiem” na japońskich inwestorów. Nie potwierdzają tego ostatnie dane z japońskiego ministerstwa finansów, które wskazały, że w poprzednim tygodniu Japończycy byli sprzedawcami netto zagranicznych obligacji (sprzedali więcej, niż kupili). Poprzednia świeca tygodniowa na USD/JPY jest jednak wzrostowa, co sugeruje, iż rynki mogą odzyskiwać wiarę w powodzenie starań rządu premiera Abe. Po wybiciu linii krótkoterminowego trendu spadkowego oraz zniesieniu ostatniej fali spadków w ponad 50%, para znajduje się w bardzo ważnym momencie, tj. pomiędzy zniesieniem 50 i 61.8% oraz na ograniczeniu wynikającym ze 100-sesyjnej średniej kroczącej. Wybicie ponad 99.31 otworzy drogę na 100.00 oraz 101.00. Kierunek wyznaczą w przyszłym tygodniu dane o zamówieniach na dobra trwałe (poniedziałek) i wreszcie drugi szacunek PKB w USA za drugi kwartał.

fot. mat. prasowe

USD/JPY, interwał dzienny

USD/JPY, interwał dzienny


W dzisiejszym kalendarzu warto zwrócić uwagę na drugi szacunek PKB w UK (10:30) oraz sprzedaż domów na rynku pierwotnym w USA (16:00).

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Dysparytet stóp procentowych pomiędzy Norwegią i Strefą Euro

fot. mat. prasowe

EUR/NOK, interwał czterogodzinny

EUR/NOK, interwał czterogodzinny


Począwszy od 15-08-2013 korona norweska osłabiła się względem wspólnej waluty o około 4.5%, windując tym samym kurs pary EUR/NOK na najwyższy poziom od 2010 roku.

Patrząc na gwałtowną deprecjację korony norweskiej poprzez pryzmat danych makro (publikacja kwartalnej dynamiki PKB, które nieznacznie zawiodła oczekiwania: 0.2%, względem prognozowanych 0.7%) oraz tzw. „market movers” (protokół z posiedzenia FOMC) można dojść do wniosku, że waluta Norwegii jest wyjątkowo wyprzedana. Dlaczego można tak uważać?

Skok kursu pary EUR/NOK sprowokowany publikacją PKB pogłębiony został przez niską płynność spowodowaną świętami bankowymi oraz nie sprzyjający ryzyku sentyment (inwestorzy ograniczali swoje pozycje).

Dodatkowo warto zauważyć, iż uwaga uczestników rynku skupiła się na wynikach PKB za Q2, praktycznie zupełnie ignorując odczyt inflacji, która okazała się znacznie wyższa od prognoz (3% vs 2.3% r/r). Nie tylko był to największy skok inflacji od 2010 roku, lecz również był on on „gruntownie osadzony”. Analiza struktury wskaźnika CPI wskazuje bowiem, iż wzrost nastąpił w większości jego głównych składowych.

Od momentu publikacji danych rynek stopy procentowej wycenił, iż w przeciągu 12 miesięcy stopy procentowe wzrosną o 18 pb (poprzednio wyceniał skok o 5 bp). Aby odzwierciedlić dywergencję stóp procentowych pomiędzy euro a koroną norweską, kurs pary EUR/NOK powinien spaść do poziomu około 7.8.

NOK’a wspierają również rosnące ceny ropy Brent. Przestrzegalibyśmy jednak graniem na umocnienie NOK’a przy użyciu zleceń rynkowych, lepszym pomysłem byłoby wykorzystanie zleceń oczekujących.

Rentowości w USA w górę

fot. mat. prasowe

EUR/PLN, interwał dzienny

EUR/PLN, interwał dzienny


Polski złoty umacniał się względem walut regionu w wyniku lepszych od oczekiwanych odczytów danych makro. W szczególności pozytywnie zaskoczyła produkcja przemysłowa (6.3% vs 5.1% r/r). Dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu również przyczyniły się do poprawy sentymentów wokół polskiego złotego. „Złotówkę” czeka dziś ostateczny test: odczyt koniunktury konsumenckiej i gospodarczej (szczegóły w kalendarzu na najbliższe godziny), jeżeli lepsze dane o produkcji i płacach przełożą się na poprawę koniunktury (poprzednie dane były fatalne), to można spodziewać się kontynuacji aprecjacji waluty. Na tle walut krajów rozwiniętych takich, jak funt szterling, dolar amerykański, czy euro wydawać się może jednak, iż PLN traci na wartości. Po oświadczeniu przez RPP, iż ostatnie obniżki stóp mamy już za sobą, złoty zyskiwać może względem tych walut krajów regionu, dla których cykl luzowania jeszcze się nie zakończył.

Inwestorzy chcący skorzystać z umacniającego się polskiego złotego rozważyć powinni długą pozycję na parze z PLN jako walutą bazową, oraz jedną z walut gospodarek wschodzących. Biorąc pod uwagę strach przez agresywnym luzowaniem polityki monetarnej na Węgrzech warto rozważyć forinta jako walutę kwotowaną. Inflacja CPI poniżej oczekiwań oraz odczyt PKB poniżej konsensusu podsycają dodatkowo sprzedażowe nastroje inwestorów. Niestety para PLN/HUF nie jest parą kwotowaną na rynku, z tego względu inwestorzy chcący skorzystać z potencjału wzrostowego polskiego złotego mogą ją zreplikoać np. sprzedając euro za złotówki i kupując euro za forinty (tj, jednocześnie wchodząc w krótką pozycję na EUR/PLN, oraz długą na EUR/HUF).

Ostatnie wydarzenia
  • Chiny: indeks PMI dla przemysłu za sierpień, wyniósł 50.1 wobec prognoza na poziomie 48,3, poprzednio 47,7

Kalendarz na najbliższe godziny

USD Sympozjum w Jackson Hole

GBP 10:30 Rewizja Produktu Krajowego Brutto (k/k), prognoza 1,4%, poprzednio 0,3%

PLN 14:00 Koniunktura konsumencka za sierpień
Bieżący wskaźnik, poprzednio: -27,3
Wyprzedający wskaźnik, poprzednio: -32,4

PLN 14:00 Koniunktura gospodarcza za ze sierpień, Koniunktura w budownictwie, poprzednio -15, Koniunktura w handlu detalicznym, poprzednio -7, Koniunktura w przemyśle, -4

CAD 14:30 Bazowa inflacja konsumencka CPI za lipiec (m/m), prognoza 0,0%, poprzednio -0,2%

USD 16:00 Sprzedaż nowych domów za lipiec, 495 tys., 497 tys.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Dominik Rożko, Wojciech Stokowiec / Globtrex.com NEWS Globtrex.com NEWS

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: