eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

2013-08-07 10:18

Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką © Robert Kneschke - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (2)

Gotówka kupiona w kantorze to wciąż według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej. Jak wynika z badania Deutsche Bank PBC, odsetek osób zabierających ze sobą gotówkę spadł jednak w ciągu ostatnich dwóch lat o niemal jedną trzecią. Zdecydowanie chętniej niż przed dwoma laty korzystalibyśmy za to z bezprowizyjnych bankomatów. Znacznie częściej jesteśmy też skłonni sięgać po karty płatnicze, w tym kredytowe.
Co prawda w dalszym ciągu największy odsetek Polaków przed zagraniczną podróżą udałby się do kantoru po walutę, jednak liczba takich osób w ciągu ostatnich dwóch lat znacząco spadła. W badaniu Deutsche Bank PBC przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini w czerwcu 2011 r., aż 41 proc. respondentów wskazywało, że najbardziej wygodną formą dokonywania płatności za granicą jest korzystanie z uprzednio kupionej w polskim kantorze gotówki. W tegorocznym badaniu taką odpowiedź wybrało już tylko 28,5 proc. ankietowanych.

Z nowego sondażu Deutsche Bank PBC wynika również, że na popularności znacznie zyskała bezprowizyjna wypłata pieniędzy z bankomatu. Taki sposób pozyskania pieniędzy jako preferowaną opcję wskazała ponad jedna czwarta respondentów (wzrost z 18 proc. w 2011 r. do 25,7 proc. w 2013 r.). Dodatkowe 7,6 proc. Polaków najchętniej wypłaciłoby gotówkę za granicą z dowolnego bankomatu, akceptując pobraną z tego tytułu prowizję.

fot. Robert Kneschke - Fotolia.com

Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

Gotówka kupiona w kantorze to wciąż według Polaków najwygodniejszy sposób finansowania wydatków w trakcie podróży zagranicznej.


Zdaniem Moniki Szlosek, Dyrektor Zarządzającej Obszarem Bankowości Detalicznej i Inwestycyjnej Deutsche Bank PBC, tak zdecydowany odwrót od gotówki w ciągu ostatnich dwóch lat to bardzo dobra wiadomość. – Wynik badania pokazuje wyraźnie, że coraz lepiej orientujemy się, jak wykorzystywać rozmaite narzędzia płatnicze, służące nie tylko większej wygodzie, ale i bezpieczeństwu w podróży – komentuje. – Wożenie w portfelu sporej sumy w gotówce jest bardzo ryzykowne, natomiast nawet jeśli zgubimy kartę, możemy w każdej chwili skontaktować się z bankiem, aby ją zablokować – mówi Monika Szlosek. – Widać również, że szukamy takich rozwiązań, które pozwalają unikać zbędnych kosztów, jak to ma miejsce w przypadku pieniędzy wypłacanych bez prowizji z bankomatów – dodaje.

fot. mat. prasowe

Najbardziej wygodna forma płatności za granicą

W badaniu Deutsche Bank PBC przeprowadzonym przez Instytut Homo Homini w czerwcu 2011 r., aż 41 proc. respondentów wskazywało, że najbardziej wygodną formą dokonywania płatności za granicą jest korzystanie z uprzednio kupionej w polskim kantorze gotówki.


Niestety większość banków w Polsce nie oferuje swoim klientom możliwości bezpłatnej wypłaty gotówki z zagranicznych bankomatów. Jak pokazuje najnowszy ranking przygotowany przez firmę Expander, aktualnie jedynie sześć banków daje taką możliwość. Obecnie taką usługę oferują Alior Bank, Alior Sync, Deutsche Bank PBC i Nordea Bank.

W rankingu znalazł się również Bank Pocztowy, w którym jednak jedynie pierwsze dwie transakcje w danym miesiącu są darmowe, bez względu na to, czy zostały wykonane w Polsce czy za granicą. W Credit Agricole zagraniczne wypłaty są bezpłatne tylko do 30 września, później prowizja będzie wynosiła 5 zł.

Dwa lata temu 17 proc. Polaków preferowało posługiwanie się w zagranicznej podróży kartą kredytową, a jedynie 6 proc. debetową. Dziś karty kredytowe za najwygodniejszy sposób dokonywania płatności w czasie wakacji uważa aż 25,6 proc. ankietowanych, a debetowe niemal 12 proc. z nich. – Karta kredytowa pozwala korzystającemu na rozłożenie kosztów poniesionych w czasie urlopu, ponieważ sama płatność zostanie faktycznie uregulowana po upływie bezodsetkowego okresu rozliczeniowego, który zazwyczaj trwa około 30 dni – mówi Monika Szlosek z Deutsche Bank PBC. – Należy również pamiętać, że karty kredytowe są niezbędne w bardzo wielu najbardziej oczywistych wakacyjnych sytuacjach, takich jak wynajem samochodu, czy dokonanie rezerwacji w hotelu – przypomina.

Z badania wynika również, że większą skłonność do zabierania ze sobą gotówki, lub jej wymiany w kantorach na miejscu mają osoby w średnim wieku (aż 35 proc. respondentów w wieku 45-54 lata i ponad 30 proc. 55-64-latków). Podczas wakacyjnego wyjazdu z bankomatów znacznie chętniej korzystają osoby w wieku 18-24 lata (32 proc.), podobnie jak z kart debetowych (ponad 20 proc.). Z kart kredytowych korzystają natomiast najczęściej osoby w wieku 25-34 lata (ponad 30 proc.)

Informacje o badaniu
Sondaż telefoniczny przeprowadził na zlecenie Deutsche Bank PBC Instytut Homo Homini 19 lipca 2013 r. na losowej, reprezentatywnej dla ogółu mieszkańców Polski próbie respondentów.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (4)

 • pre-paidowa karta walutowa

  mars / 2013-09-03 15:32:28

  Dobrym pomysłem jest wyrobienie sobie pre-paiodwej karty walutowej - wchodzisz na jedną z porównywarek kantorów internetowych, np. strefawalut.pl, przelewasz złotówki i wymieniasz ja na potrzebną walutę, którą później przelewasz na kartę - i masz problem z głowy. Nie musisz nosić gotówki ze sobą ani zastanawiać się, jaki w danym momencie kurs wymiany zastosuje bank
  odpowiedz ] [ cytuj ]

 • IDBlock / 2013-09-09 15:29:02

  Wiadomo, że gotówka staje się najmniej wygodna. Pamiętajmy jednak, że karta płatnicza to nie jest najbezpieczniejsze wyjście - szczególnie w przypadku kart zbliżeniowych grozi nam m.in. ich zeskanowanie. Warto je chronić np. przy pomocy specjalnych etui. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

  MalgorzataVitk / 2018-02-08 21:32:28

  Uważam, że realnie płatności gotówką podczas zagranicznych podróży są opcją bardziej korzystną. Zwłaszcza, że w tym wypadku możemy dokonać bardzo taniego przewalutowania przez Internet z szybkim przelewem na konto, np. z Pluskantor.pl transfery transfery są księgowane wyjątkowo sprawnie, do wielu banków za darmo. odpowiedz ] [ cytuj ]

 • Re: Płatności kartą za granicą przegrywają z gotówką

  Martama / 2018-09-07 16:44:27

  Warto też płacić kartą ale jedynie spiętą z kontem walutowym, inaczej czekają nas spore koszty. A jak posiada się rachunek w walucie , to zyskuje się dostęp do przewalutowań w e-kantorach, które są najtańszym wariantem wymiany waluty. Niedawno kupowałam EUR na Gieldawalut.com przed wyjazdem za granicę i ok 300 zł zaoszczędziłam. W podróż ruszyłam z "plastikiem" przy sobie jednak część pieniędzy na miejscy wybrałam z bankomatu. odpowiedz ] [ cytuj ]

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: