eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Kurs EUR/USD na poziomie 1,3270

Kurs EUR/USD na poziomie 1,3270

2013-08-01 11:43

W reakcji na wczorajszą decyzję amerykańskich władz monetarnych eurodolar pokonał poziom 1,3300, jednak obecnie powrócił do wczorajszych poziomów i znajduje się na 1,3270. Złoty umacnia się od wczoraj względem euro oraz dolara.

Przeczytaj także: Posiedzenie FOMC nie przyniosło rozstrzygnięcia na eurodolarze

Nieco bardziej gołębi wydźwięk wczorajszej decyzji FOMC spowodował, że eurodolar odnotował miesięczne maksimum. Rynek wyczekiwał obietnicy lub choćby wskazówek dotyczących normalizowania polityki pieniężnej w USA, jednak takie słowa nie padły. Co więcej w komunikacie po posiedzeniu po raz pierwszy zwrócono uwagę na bardziej restrykcyjne warunki na rynku kredytowym. Średnia miesięczna stopa oprocentowania kredytów hipotecznych wyniosła w maju 4,18 proc., podczas gdy jeszcze w listopadzie zeszłego roku znajdowała się o 80 pb. niżej. Dziś najważniejszym wydarzeniem będą decyzje Europejskiego Banku Centralnego i Banku Anglii oraz seria finalnych odczytów indeksów PMI dla sektora przemysłowego. Prognozy rynkowe wskazują na brak zmian w poziomach stóp procentowych w strefie euro i Wielkiej Brytanii, natomiast jeśli chodzi o wskaźniki koniunktury, to konsensus zakłada potwierdzenie tego co w zeszłym tygodniu pokazały wstępne odczyty, czyli ogólnej poprawy sytuacji w przemyśle. W przypadku Niemiec i strefy euro indeksy powinny odnotować wartości powyżej 50 pkt. co byłoby zwiastunem końca stagnacji i marazmu w tej gałęzi gospodarki. O 9:00 poznamy wartość PMI dla polskiego przemysłu. Uważamy, że poprawiające się nastroje przedsiębiorców spowodują, że indeks wzrośnie z 49,3 pkt. do 50 pkt. (konsensus rynkowy to 49,8 pkt.)

Decyzja ECB

Finalne odczyty PMI będą z pewnością śledzone we Frankfurcie nad Menem, gdzie obraduje Rada Prezesów ECB. Dziś o 13:30 poznamy decyzję ws. stóp procentowych, jednak uważamy, że będzie ona zgodna z tym co uważa rynek – konsensus zakłada brak zmian stóp procentowych. W trakcie sesji Q&A Mario Draghi prawdopodobnie powtórzy słowa sprzed miesiąca o tym, że stopy w Eurolandzie pozostaną na niskim poziomie przez długi czas (extended period of time). Potencjalnym problemem dla utrzymywania niskich stóp przez długi okres może być wysoka inflacja w przyszłości, jednak prognozy rynkowe wskazują, że jeszcze w 2015 r. średnioroczna stopa inflacji znajdzie się poniżej 2 proc., czyli celu inflacyjnego ECB. Obecnie inflacja od dwóch miesięcy rośnie w tempie 1,6 proc. r/r.

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

oprac. : Marcin Pietrzak / Dom Maklerski TMS Brokers Dom Maklerski TMS Brokers

Więcej na ten temat: komentarz walutowy, kursy walut, złoty, dolar, euro, funt, jen

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: