eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyPorady finansowe › Wakacje za granicą: jak płacić?

Wakacje za granicą: jak płacić?

2013-07-17 10:43

Wakacje za granicą: jak płacić?

Jak zadbać o swoje finanse podczas zagranicznych wakacji? © Schlierner - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (3)

Czy wyjeżdżając do krajów strefy euro warto już w Polsce zaopatrzyć się w europejską walutę, czy jednak bardziej opłacalne będzie płacenia tam kartą? A co z krajami spoza strefy euro? Opłaca się już w Polsce kupić tamtejszą walutę, czy może jednak wymienić euro na miejscu ? A może dolary? - radzą eksperci Grupy Gumułka.
Eksperci Grupy Gumułka postanowili zadbać o kieszenie polskich turystów i zanalizowali ceny zagranicznych walut, bankowe opłaty i prowizje. Wyniki są zaskakujące. W skrajnych przypadkach różnica w cenach miejscowej waluty może wynieść nawet 15 procent.

Do analizy wykorzystano bankowe kursy wymiany walut i kursy kantorowe wg stanu na 9 lipca 2013 r. Średnią dla 3 banków wyliczona w oparciu o kursy sprzedaży walut stosowane przez duże i popularne polskie banki detaliczne, oparto się tabele opłat i prowizji dla wzorcowego i porównywalnego konta w każdym z tych banków.

Wyjeżdżając do krajów strefy euro najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tej waluty w polskich kantorach. - Średni koszt zakupu 100 euro w analizowanym dniu wyniósł 4,4357 PLN. - Zawsze zakup euro w kantorze jest najlepszym rozwiązaniem, szczególnie w kantorach internetowych, które oferują jeszcze lepsze kursy wymiany niż te prezentowane w tabeli – mówi doradca inwestycyjny Roman Nowak z Działu Wycen i Analiz Grupy Gumułka.

Droższym rozwiązaniem będzie posługiwanie się w strefie euro kartami płatniczymi. - Chociaż transakcje kartami nie są obciążane żadnymi kosztami, to jednak mniejsza atrakcyjność tej formy wymiany wynika z mniej korzystnych niż w kantorach kursów sprzedaży euro. Trzeba też pamiętać że każdy bank ma inny kurs sprzedaży walut – zaznacza Roman Nowak.

Zdecydowanie najmniej korzystnym rozwiązaniem jest natomiast wypłacanie euro z zagranicznych bankomatów lub banków przy użyciu polskiej karty. W przypadku banku stosującego najwyższą prowizję 100 euro będzie nas kosztowało 463,476 PLN. W porównaniu do średniego kursu kantorowego jest więc to kwota o blisko 7 proc. wyższa. Uśrednienie prowizji z trzech banków daje koszt wypłaty 100 euro w wys. 454,13 (o blisko 5 proc. drożej niż w kantorach).

fot. Schlierner - Fotolia.com

Jak zadbać o swoje finanse podczas zagranicznych wakacji?

Wyjeżdżając do krajów strefy euro najlepszym rozwiązaniem będzie zakup tej waluty w polskich kantorach.


Eksperci Grupy Gumułka zanalizowali też koszt zakupu 100 jednostek walut krajów spoza strefy euro, które są popularnym celem wakacyjnych wyjazdów Polaków – Bułgarii, Chorwacji i Turcji. Ponownie najlepszym rozwiązaniem okazało się kupienie euro w polskim kantorze (w przypadku Turcji bardziej opłacalne były dolary) i ich ponowna wymiana w kraju docelowym.

Z kolei najmniej korzystnym rozwiązaniem jest wypłata lokalnej waluty z bankomatu lub kas banków w kraju docelowym, ze względu na pobierane przez banki prowizje od tego rodzaju operacji. Wyjątkiem w tym przypadku jest Turcja, gdzie gorszym rozwiązaniem jest zakup tureckiej liry w kantorze w Polsce.

fot. mat. prasowe

Kraje strefy Euro

Zdecydowanie najmniej korzystnym rozwiązaniem jest natomiast wypłacanie euro z zagranicznych bankomatów lub banków przy użyciu polskiej karty.


- Pamiętajmy też, że kursy sprzedaży walut innych niż euro i dolar są bardziej korzystne w polskich bankach niż w polskich kantorach, dlatego z dwóch lepszym rozwiązaniem jest dokonywanie za granicą płatności kartą niż zakup waluty kraju docelowego w polskim kantorze – radzi Roman Nowak
Analiza przygotowana przez Grupę Gumułka pokazuje, że zwłaszcza w przypadku krajów spoza strefy Euro warto podejmować rozważne decyzje finansowe. - W przypadku Chorwacji różnica pomiędzy wymianą euro na kuny w tamtejszym kantorze a wypłacaniem kun z chorwackiego banku różnica wynosi ok. 15 proc. Dla 4-osobowej rodziny odpoczywającej nad Adriatykiem przez dwa tygodnie może to oznaczać nawet kilkaset złotych oszczędności – podkreśla doradca inwestycyjny z Grupy Gumułka.

fot. mat. prasowe

Kraje spoza strefy euro

W przypadku Chorwacji różnica pomiędzy wymianą euro na kuny w tamtejszym kantorze a wypłacaniem kun z chorwackiego banku różnica wynosi ok. 15 proc.


Informacje dodatkowe:
  • średnia dla 3 banków wyliczona w oparciu o kursy sprzedaży walut przez duże i popularne polskie banki detaliczne,
  • ponieważ żaden z analizowanych banków nie podaje w swoich tabelach kursu wymiany chorwackiej kuny, dlatego analizę przeprowadzono przy założeniu dwukrotnego przewalutowania transakcji - z kuny na euro i z euro na złote,
  • jeden z analizowanych banków w przypadku transakcji bezgotówkowych i wypłat gotówki realizowanych kartami debetowymi, dokonanych w walucie wymienialnej, dla której bank nie prowadzi tabeli kursów (jak w przypadku chorwackiej kuny), pobiera dodatkową prowizję za przewalutowanie transakcji w wysokości 2% wartości transakcji, dlatego przed wyjazdem warto sprawdzić to w swoim banku,
  • w analizie posłużono się uśrednionymi danymi dla 3 arbitralnie wybranych banków. Ponieważ między poszczególnymi bankami występują różnice w poziomie kursów sprzedaży walut obcych i wysokości prowizji pobieranych za obrót gotówkowy i bezgotówkowy za granicą, dlatego od tych ogólnych zasad mogą występować wyjątki,
  • warto się upewnić, czy nasza karta jest rozliczana w euro - niektóre karty bowiem są rozliczane w USD i wówczas dochodzi jeszcze koszt drugiego przewalutowania.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (3)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: