eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Zmiany w OFE: dwa miesiące na ostateczną propozycję reformy

Zmiany w OFE: dwa miesiące na ostateczną propozycję reformy

2013-07-02 20:20

Zmiany w OFE: dwa miesiące na ostateczną propozycję reformy

Emerytura pod palmami? © detailblick - Fotolia.com

Według rządu, Otwarte Fundusze Emerytalne wymagają głębokiej reformy, ale na podjęcie ostatecznej decyzji co do jej kierunku rząd zostawia sobie dwa miesiące. W zeszłym tygodniu ministrowie finansów oraz pracy i polityki społecznej zaproponowali trzy możliwe warianty zmian kapitałowego wycinka systemu emerytalnego.

Przeczytaj także: Emerytura kobiet, które były w OFE, jest wyższa

Przeglądu funkcjonowania systemu emerytalnego dokonało Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej oraz Ministerstwo Finansów. Ministerialni eksperci przeanalizowali dziewięć kierunków zmian, mających rozwiązać lub ograniczyć problemy z OFE. W efekcie do ewentualnych dalszych prac trafiły trzy propozycje, które w ubiegłym tygodniu zaprezentowali na wspólnej konferencji wicepremier i minister finansów Jacek Rostowski oraz minister pracy i polityki społecznej

Władysław Kosiniak-Kamysz. Ministrowie wskazali na główne wady systemu OFE - wysokie koszty, przeciętne wyniki inwestycyjne OFE oraz duża zmienność ich wyników.

Do dalszych konsultacji zaproponowano trzy propozycje zmian: likwidację nieakcyjnej części OFE, dobrowolność udziału w OFE, dobrowolność udziału w OFE z dodatkową składką. Wyboru rozwiązania miałby dokonać rząd po konsultacjach społecznych.

Po dzisiejszym posiedzeniu rządu, premier Donald Tusk zadeklarował, że dyskusja nad raportem w sprawie OFE i konsultacje będą trwały dwa miesiące.

– Te dwa miesiące powinny wystarczyć rządowi, aby po przeprowadzeniu debaty publicznej, zdecydować się na zaproponowanie Sejmowi jednej rekomendacji – powiedział szef rządu.

Ostateczna propozycja zostanie przyjęta przez Radę Ministrów, gdy ministrowie: pracy i polityki społecznej oraz finansów przedstawią jedną rekomendację zmian w systemie emerytalnym.

W opinii rządu, proponowane zmiany powinny ograniczyć koszty i ryzyko funkcjonowania OFE, zmniejszyć narastanie długu publicznego. Powinny również wspierać wzrost gospodarczy.

oprac. : Grzegorz Gacki / eGospodarka.pl eGospodarka.pl

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: