eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Prospekt informacyjny funduszu inwestycyjnego otwartego - zmiany

Prospekt informacyjny funduszu inwestycyjnego otwartego - zmiany

2013-06-27 11:55

Prospekt informacyjny funduszu inwestycyjnego otwartego - zmiany

Prospekt informacyjny funduszu inwestycyjnego otwartego - zmiany © bercikns - Fotolia.com

W dniu 27 czerwca 2013 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 22 maja 2013 r. w sprawie prospektu informacyjnego funduszu inwestycyjnego otwartego i specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego oraz wyliczania wskaźnika zysku do ryzyka tych funduszy (Dz. U. z 2013 r. poz. 673, dalej „nowe rozporządzenie”). Akt ten jest kolejnym z grupy aktów, których wprowadzenie do obrotu prawnego ma na celu transpozycję do polskiego prawa dyrektyw unijnych w zakresie działalności funduszy inwestycyjnych.

Przeczytaj także: Najlepsze fundusze otwarte IX 2011

O pozostałych nowych regulacjach z tej grupy, pisaliśmy m.in. w publikacjach kancelarii z dnia 22 i 24 maja 2013 r. Warto zaznaczyć, że nowe rozporządzenie zastąpi dotychczas obowiązujące rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 20 stycznia 2009 r. w sprawie prospektu informacyjnego funduszu inwestycyjnego otwartego oraz specjalistycznego funduszu inwestycyjnego otwartego, a także skrótu tego prospektu (Dz. U. z 2009 r. Nr 17, poz. 88).

Na wstępie należy wskazać, że prospekt informacyjny jest niezwykle ważnym dokumentem z punktu widzenia potencjalnego inwestora. Zawarte w nim informacje mają pozwolić na zapoznanie się szczegółowo z działalnością i ofertą danego funduszu inwestycyjnego, jak również pozwolić na ocenę ryzyka inwestowania za pośrednictwem danego funduszu inwestycyjnego. Konieczność dostosowania polskich przepisów do norm prawa unijnego należy ocenić pozytywnie, jednakże wejście w życie nowego rozporządzenia wiąże się z obowiązkiem zmiany obecnych prospektów informacyjnych przez fundusze inwestycyjne.

Zgodnie bowiem z nowym rozporządzeniem fundusze inwestycyjne, które zostały utworzone przed wejściem w życie nowego rozporządzenia, są zobowiązane w terminie do 1 sierpnia 2013 r. dostosować swoje prospekty informacyjne do nowych wymogów. Natomiast, odnosząc się bezpośrednio do zmian wprowadzonych nowym rozporządzeniem należy wskazać, że dotyczą one niemal każdej części prospektu informacyjnego, tj. strony tytułowej, oraz następujących po niej rozdziałów prospektu. Z uwagi na obszerność zmian wprowadzonych nowym rozporządzeniem, w niniejszej publikacji przedstawimy jedynie dwie ważne zmiany z punktu widzenia zarówno inwestora, jak i samego funduszu.

fot. bercikns - Fotolia.com

Prospekt informacyjny funduszu inwestycyjnego otwartego - zmiany

W dotychczasowym stanie prawnym fundusze inwestycyjne były zobowiązane do przygotowywania zarówno prospektu informacyjnego, jak również skrótu tegoż prospektu. Nowe rozporządzenie nie przewiduje już wymogu sporządzania skrótu prospektu informacyjnego.


W dotychczasowym stanie prawnym fundusze inwestycyjne były zobowiązane do przygotowywania zarówno prospektu informacyjnego, jak również skrótu tegoż prospektu. Nowe rozporządzenie nie przewiduje już wymogu sporządzania skrótu prospektu informacyjnego. Zmiana ta wynika z wejścia w życie rozporządzenia Komisji Europejskiej w sprawie wykonania dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w zakresie kluczowych informacji dla inwestorów i warunków, które należy spełnić w przypadku dostarczania kluczowych informacji dla inwestorów lub prospektu emisyjnego na trwałym nośniku innym niż papier lub za pośrednictwem strony internetowej (dalej „Rozporządzenie Komisji”). Zgodnie z Rozporządzeniem Komisji fundusze zobowiązane są do przedstawiania inwestorom tzw. Kluczowych informacji dla Inwestorów (skrót KII), zgodnie z jednym ustalonym wzorem. W związku z wprowadzeniem KII, sporządzanie skrótów prospektów informacyjnych przez fundusze straciło sens i obowiązek ten został w konsekwencji zniesiony.

Nowe rozporządzenie zostało także zaopatrzone w dwa załączniki, w których zostały określone sposób oraz metody obliczania wskaźników, w tym wskaźnika zysku od ryzyka, które mają w przejrzysty sposób przedstawiać informacje w zakresie działalności funduszu inwestycyjnego w ostatnim czasie. Informacje zawarte w załącznikach pozwalają na obliczenie najistotniejszego z punktu widzenia potencjalnego inwestora wskaźnika zysku od ryzyka. Podstawę tych obliczeń stanowią dane historycznej zmienności ceny jednostki uczestnictwa w funduszu. W oparciu o tabelę, która również została umieszczona w załączniku, można wyznaczyć na siedmiostopniowej skali poziom ryzyka, z którym należy się liczyć przy inwestowaniu w dany fundusz.

Podsumowując można wskazać, iż wprowadzone na mocy nowego rozporządzenia zmiany należy ocenić pozytywnie z punktu widzenia inwestorów. Zmiany te powinny przyczynić się do podniesieniu standardów informowania potencjalnych inwestorów o działalności funduszu, jednak z drugiej strony, mogą być uciążliwe dla samych funduszy inwestycyjnych, które mają niewiele czasu na dostosowanie swoich prospektów informacyjnych do nowych regulacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: