eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Długoterminowe oszczędzanie: wygrywa IKE

Długoterminowe oszczędzanie: wygrywa IKE

2013-06-20 09:56

Długoterminowe oszczędzanie: wygrywa IKE

Polacy najlepiej znają IKE © FikMik - Fotolia.com

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

W maju b.r. Izba Zarządzających Funduszami i Aktywami przy współpracy z Centrum Badania Opinii Społecznej przeprowadziła badanie "Polacy o produktach długoterminowego oszczędzania". Wyniki wskazują, że Polacy najlepiej znają IKE. Najchętniej też korzystają z tego produktu.

Przeczytaj także: Bankowe IKE może być opłacalne

63% badanych kojarzy Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) przynajmniej ze słyszenia, w tym 11 % deklaruje jego posiadanie. Pozostałe produkty czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) oraz Programy Systematycznego Oszczędzania (PSO) kojarzy mniej niż połowa badanych a posiadanie deklaruje po 3% respondentów. Najsłabiej znane są Pracownicze Programy Emerytalne - tylko 39% respondentów zna nazwę tego produktu. Zdecydowana większość osób, które nie posiadają żadnych produktów III-filarowych, nie zamierza nawet z nich korzystać (81%). Najlepiej na tym tle wypadają osoby młode, które, mimo najmniejszego poziomu wiedzy, deklarują stosunkowo duże zainteresowanie dodatkowym oszczędzaniem na emeryturę. Najważniejszym czynnikiem, który mógłby skłonić badanych do indywidualnego odkładania środków jest posiadanie odpowiedniej ilości pieniędzy. Co ciekawe jest to niezależne od statusu materialnego respondenta. Podobnie deklarują osoby oceniające swoją sytuację majątkową jako dobrą oraz osoby, które żyją w złych warunkach materialnych. Na drugim miejscu wśród czynników skłaniających do oszczędzania pojawia się przekonanie, że oszczędzanie jest naprawdę opłacalne, następnie zbyt niska państwowa emerytura oraz jasne reguły systemu emerytalnego.

„Przeprowadzone badanie potwierdza, że zmiany w podejściu Polaków do samodzielnego oszczędzania emerytalnego jeszcze nie nastąpiły. Ciągle nie oszczędzamy przede wszystkim dlatego, ponieważ uważamy, że nas na to nie stać. Dlatego moim zdaniem potrzeba jeszcze dużo czasu, aby Polacy zmienili sposób myślenia i swoje przyzwyczajenia związane z finansami i w konsekwencji zaczęli korzystać z możliwości, jakie daje im III filar i produkty długoterminowego oszczędzania. Drugi wniosek, jaki nasuwa się po analizie wyników badania, jest taki, że upowszechnienie III filaru jest możliwe pod warunkiem, że polski system emerytalny będzie stabilny i przewidywalny, reguły przejrzyste, a produkty proste i zrozumiałe. Polacy muszą nabrać zaufania do systemu jako całości, zrozumieć na czym on polega i przekonać się, że tylko angażując się we wszystkie jego części można liczyć na satysfakcjonującą emeryturę w przyszłości” – powiedział Marcin Dyl Prezes Zarządu IZFiA

fot. FikMik - Fotolia.com

Polacy najlepiej znają IKE

63% badanych kojarzy Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) przynajmniej ze słyszenia, w tym 11 % deklaruje jego posiadanie. Pozostałe produkty czyli Indywidualne Konto Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE), Pracownicze Programy Emerytalne (PPE) oraz Programy Systematycznego Oszczędzania (PSO) kojarzy mniej niż połowa badanych.


SZCZEGÓŁOWE WYNIKI BADANIA

Znajomość i korzystanie z produktów finansowych

Znajomość produktów finansowych, które mogą służyć długoterminowemu oszczędzaniu np. z myślą o emeryturze nie jest w polskim społeczeństwie duża. Niewielu badanych deklaruje również posiadanie tego typu produktów.

Najbardziej popularnym spośród czterech produktów, których dotyczyło badanie, jest obecnie Indywidualne Konto Emerytalne (IKE) – zna go przynajmniej ze słyszenia 63% dorosłych Polaków. Prawie połowa badanych słyszała o Programach Systematycznego Oszczędzania (PSO) i Indywidualnych Kontach Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE). Najmniej znane są Pracownicze Programy Emerytalne, o których słyszała ponad jedna trzecia badanych.

fot. mat. prasowe

Czy wie Pan(i), czym są następujące produkty:

Z deklaracji badanych wynika, że Indywidualne Konta Emerytalne, to nie tylko najbardziej znane, ale także najczęściej wykorzystywane produkty – 28% twierdzi, że wie czym jest ten produkt, choć go nie posiada, a 11% deklaruje jego posiadanie.


Z deklaracji badanych wynika, że Indywidualne Konta Emerytalne, to nie tylko najbardziej znane, ale także najczęściej wykorzystywane produkty – 28% twierdzi, że wie czym jest ten produkt, choć go nie posiada, a 11% deklaruje jego posiadanie. Posiadanie pozostałych produktów jest znacznie mniej rozpowszechnione, mniej Polaków deklaruje też wiedzę na ich temat.

Przeprowadzone analizy wielozmiennowe wykazały, iż zarówno wiedzę, jak i korzystanie z wymienionych w pytaniu produktów różnicuje przede wszystkim poziom wykształcenia badanych, ich wiek oraz sytuacja na rynku pracy.

Wiedza o istnieniu wszystkich wymienionych produktów jest najbardziej rozpowszechniona wśród osób z wyższym wykształceniem. Badani z tej grupy także najczęściej deklarują, że wiedzą, czym konkretnie są te produkty, jednak jedynie w przypadku IKE osoby z grupy najlepiej wykształconych znacząco częściej niż pozostali badani deklarują posiadanie tego produktu.

 

1 2 3

następna

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: