eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ustawa o SKOK - nowelizacja

Ustawa o SKOK - nowelizacja

2013-06-17 10:59

Ustawa o SKOK - nowelizacja

12 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o SKOK © emar - Fotolia.com

W dniu 12 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja m.in. ustawy z dnia 5 listopada 2009 r. o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych (Dz. U. z 2013 r., poz. 613, dalej „nowelizacja”), której celem jest zwiększenie stabilności spółdzielczych kas oszczędnościowo - kredytowych (dalej „SKOK-i”). Wprowadzenie tego typu zmian jest ściśle związane z niezwykle dynamicznym rozwojem SKOK-ów zaobserwowanym w ostatnich latach. Istota i zasady działalności SKOK-ów zostały szerzej omówione w publikacji kancelarii z dnia 29 października 2012 r. Poniżej przedstawiamy najistotniejsze z bardzo licznych zmian przyjętych w drodze nowelizacji.

Przeczytaj także: Nowa ustawa o SKOK

Jedna z najbardziej doniosłych zmian polega na wprowadzeniu przepisów określających zasady utworzenia i funkcjonowania obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych SKOK-ów. System ten będzie działał w oparciu o fundusze gwarancyjne SKOK-ów tworzone jako nowe fundusze własne w ramach Bankowego Funduszu Gwarancyjnego (dalej „BFG”). Fundusze te będą finansowane przez SKOK-i w drodze uiszczania tzw. opłaty rocznej, której wysokość będzie zależna m.in. od wartości aktywów i pozabilansowych zobowiązań SKOK-ów. Podstawowym celem funduszy jest zapewnienie uczestnikom SKOK-ów otrzymania przysługujących im wypłat, w przypadku, gdy same SKOK-i nie będą dysponowały środkami finansowymi wystarczającymi na ich pokrycie.

Mając na względzie cel uchwalonej nowelizacji, za szczególnie ważne należy uznać także przepisy regulujące przeprowadzanie procesów restrukturyzacyjnych SKOK-ów. Nowelizacja zakłada m.in. udzielanie SKOK-om, w których powstało niebezpieczeństwo niewypłacalności, wsparcia finansowego przez BFG. Do przykładowych form wsparcia będzie należało świadczenie przez BFG zwrotnej pomocy finansowej lub nabywanie wierzytelności SKOK-ów.

W drodze nowelizacji dopuszczono także możliwość dokonywania przez SKOK-i wewnętrznego podziału lub połączenia z innymi SKOK-ami. Przeprowadzenie tych procesów będzie możliwe na podstawie zgody Komisji Nadzoru Finansowego (dalej „KNF”) oraz pod warunkiem, że połączenie czy też podział nie będą prowadziły do naruszenia przepisów prawa lub bezpieczeństwa środków gromadzonych w SKOK-ach.

fot. emar - Fotolia.com

12 czerwca 2013 r. weszła w życie nowelizacja ustawy o SKOK

Najistotniejsze zmiany przyjęte w drodze nowelizacji ustawy o SKOK-ach i innych ustaw, polegają na wprowadzeniu obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych SKOK-ów, a także na przyjęciu szeregu regulacji umożliwiających restrukturyzację SKOK-ów.


Kolejną istotną zmianą wprowadzoną w drodze nowelizacji jest uregulowanie kwestii przejmowania SKOK-ów przez inne SKOK-i. Ustawodawca przewidział podjęcie tego typu kroków w sytuacji odnotowania przez SKOK-i zbyt dużych strat bilansowych, zagrażających bezpieczeństwu zgromadzonych w nich środków. Przejęcie będzie dokonywane na podstawie stosownej decyzji KNF. W braku możliwości przejęcia SKOK-u przez inny SKOK, KNF będzie uprawniona do podjęcia decyzji o przejęciu SKOK-u przez bank krajowy, a nawet decyzji o likwidacji SKOK-u.

W związku z zaistniałą ewentualnością likwidacji SKOK-ów ustawodawca uregulował także przebieg procedury likwidacyjnej SKOK-ów. W tym zakresie nowelizacja nakłada na SKOK-i standardowe obowiązki, takie jak sporządzenie bilansu otwarcia likwidacji, przygotowanie planu likwidacji oraz rachunku z przeprowadzonej likwidacji. Wymienione dokumenty podlegają zatwierdzeniu przez KNF. Wzorem rozwiązań funkcjonujących w odniesieniu do banków, w treści nowelizacji przyznano likwidatorom SKOK-ów prawo żądania zmiany treści zobowiązań zaciągniętych przez SKOK-i. Z uprawnienia tego likwidatorzy będą mogli skorzystać w okresie roku przed otwarciem likwidacji, jeżeli druga strona uzyskała wierzytelność na warunkach korzystniejszych od stosowanych w tym okresie przez SKOK.

Istotnym elementem nowelizacji jest także wprowadzenie regulacji dotyczącej tzw. outsourcingu, czyli prowadzenia działalności z wykorzystaniem podmiotów zewnętrznych. W tym zakresie na SKOK-i został nałoży szereg obowiązków, szczegółowo wskazanych w ustawie.

Podsumowując należy wskazać, że najistotniejsze zmiany przyjęte w drodze nowelizacji ustawy o SKOK-ach i innych ustaw, polegają na wprowadzeniu obowiązkowego systemu gwarantowania środków pieniężnych SKOK-ów, a także na przyjęciu szeregu regulacji umożliwiających restrukturyzację SKOK-ów. Należy zauważyć, że przyjęte rozwiązania powinny przyczynić się do wzmocnienia bezpieczeństwa członków SKOK-ów oraz zapewnienia stabilności finansowej całemu systemowi finansowemu. Praktyka pokaże, czy znowelizowane przepisy osiągną zakładany cel.

Przeczytaj także

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: