eGospodarka.pl

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Maj 2013: rekordowy spadek inflacji. Już tylko 0,5 procent

Maj 2013: rekordowy spadek inflacji. Już tylko 0,5 procent

2013-06-13 15:19

Maj 2013: rekordowy spadek inflacji. Już tylko 0,5 procent

Pół procent inflacji © Imaginis - Fotolia.com

W maju 2013 roku, inflacja liczona rok do roku wyniosła 0,5 procent - podał w komunikacie Główny Urząd Statystyczny. Względem poprzedniego miesiąca ceny spadły o 0,1 procent.
Inflacja nadal osiąga wieloletnie minima. Po kwietniowym wyniku, w wysokości 0,8 proc. rok do roku, który był najniższy od 7 lat, majowy wskaźnik cen spadł jeszcze bardziej - o 0,3 pkt proc. do poziomu 0,5 procent. Największy wpływ na inflację w relacji rocznej miał wzrost cen żywności i napojów bezalkoholowych, wyższe ceny w zakresie rekreacji i kultury a także mieszkania. W dół roczny wskaźnik inflacji pociągnęły z kolei obniżki cen za usługi telekomunikacyjne, transport oraz niższe ceny odzieży i obuwia.

W relacji miesięcznej inflacja wyniosła -0,1 procent. Największy wpływ na taki wynik inflacji miały spadki cen w zakresie transportu, łączności oraz rekreacji i kultury. W ciągu miesiąca wzrosły za to ceny żywności, towarów i usług związanych z mieszkaniem, a także opłaty w restauracjach i hotelach. Ceny żywności wzrosły w maju w porównaniu z kwietniem 0,8 proc., najbardziej podrożały owoce i warzywa, tłuszcze roślinne, sery i mąka a także ryby i tłuszcze zwierzęce. Potaniały jaja, cukier i ryż, makarony, jogurty, śmietana, napoje i desery mleczne, a także mięso.

Majowy wskaźnik inflacji znalazł się znacznie poniżej dolnej granicy odchyleń celu Rady Polityki Pieniężnej (2,5 proc. +/- 1 p. proc.), co jest przesłanką do kolejnego cięcia stóp procentowych na najbliższym posiedzeniu RPP.

Oceń

0 0

Podziel się

Poleć na Wykopie Poleć w Google+

Poleć artykuł znajomemu Wydrukuj

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

REKLAMA

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo:

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce.