eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAnalizy i komentarze › Czy płaska korekta S&P500 ma szansę się zdynamizować?

Czy płaska korekta S&P500 ma szansę się zdynamizować?

2013-05-31 10:08

Czy płaska korekta S&P500 ma szansę się zdynamizować?

US500, interwał dzienny © fot. mat. prasowe

PRZEJDŹ DO GALERII ZDJĘĆ (4)

Brak istotnych danych makroekonomicznych nie zapowiadał wczoraj żadnych znaczących ruchów na rynku, mimo to mieliśmy do czynienia ze znaczącym osłabieniem się dolara do większości walut. Ruch ten pozwolił na wyraźne odejście od ważnych wsparć, jednak obecnie nie zmienia pozytywnego obrazu dolara w średnim terminie. Zupełnie inaczej wyglądała sytuacja na indeksach oraz surowcach, gdzie zobaczyliśmy wczoraj wyraźne spadki.

Przeczytaj także: Dane makroekonomiczne z Europy pozwolą odetchnąć euro

W nocy poznaliśmy publikację istotnych danych z Australii, które miały duży wpływ na wahania AUD/USD. Zdecydowanie wzrosła liczba domów oddanych do użytku o 9.1% wobec prognoz 4%. Pozwoliło to na znaczące odreagowanie i może pozwolić na krótkie odreagowanie na AUD/USD. Dzisiejsze kalendarium przyniesie istotne informacje z rynku pracy w USA, które jeżeli okażą się lepsze od oczekiwań mogą znacząco osłabić EUR/USD, warto zwrócić uwagę również na dane o PKB oraz liczbie podpisanych umów kupna domów w Stanach Zjednoczonych. Ważny dla znajdującego się w korekcie Jena oraz JPN225 będzie szereg odczytów z Japonii, które poznamy dziś w nocy.

Szczególnie ciekawie w ostatnim czasie wyglądają giełdy amerykańskie, gdzie od dłuższego czasu inwestorzy wyczekują nadejścia korekty, która jak możemy stwierdzić już trwa, jednakże posiada j płaski przebieg. Powodowane jest to ciągłą presją zakupową inwestorów rezygnujących z bezpieczniejszych lokat kapitału, które w najlepszym razie pozwalały zachować wartość kapitału, przenoszących się na rynek akcji. Widać to było szczególnie pod koniec ostatniego tygodnia, gdzie każde niższe otwarcie spowodowane problemami w Europie lub Japonii, było podkupywane i indeksy kończyły notowania na niewielkich minusach.

fot. mat. prasowe

US500, interwał dzienny

US500, interwał dzienny


Sytuacja ta zmieniła się wczoraj, kiedy zobaczyliśmy amerykańskich inwestorów sprzedających akcje, widać jednak, że kupujących jest jeszcze bardzo wielu. Obecnie jako najważniejszy poziom wsparcia należy wskazać okolice 1610-1597, gdzie znajduje się 23.6 zniesienia Fibo, poprzedni szczyt z początku kwietnia oraz średnia 50 sesyjna. Dopiero ewentualne przebicie tych poziomów może być sygnałem do dalszej korekty. Zmianę negatywnego scenariusza przyniesie zamknięcie powyżej 1670 pkt.

fot. mat. prasowe

Notowania rynkowe

Notowania rynkowe


Dywergencja skandynawskich gospodarek

fot. mat. prasowe

NOKSEK, interwał czterogodzinny

NOKSEK, interwał czterogodzinny


Po wczorajszym odczycie PKB za I kw., który był dwukrotnie lepszy od oczekiwań (0.6% w stosunku kwartalnym, wobec prognozowanych 0.3%), korona szwedzka zaczęła dynamicznie się umacniać względem walut krajów G10. Dodatkowo Szwecja pozytywnie zaskoczyła inwestorów osiągając wyższy, niż w poprzednim miesiącu, bilans handlu zagranicznego (8.8 mld SEK , prognoza 7.4 mld SEK).

Przed zajęciem długich pozycji w koronie szwedzkiej warto przyjrzeć się wskaźnikom wyprzedzającym koniunktury: wartości PMI sugerują, iż w przyszłych miesiącach aktywność gospodarcza Szwecji może maleć. Biorąc pod uwagę fakt, iż Szwedzki eksport silnie uzależniony jest od sytuacji gospodarczej w „Starej Europie”, każde negatywne szoki dochodzące z Europy podkopują wartość korony szwedzkiej.

Patrząc od strony polityki monetarnej należ zauważyć, iż inflacja konsumencka jest o połowę niższa, niż zakładają prognozy Riksbanku (0.5% r/r względem prognozy w wysokości 1.0% r/r). W przeciwieństwie do Szwecji, Norwegia zmaga się inflacją powyżej prognoz, co w sposób prosty prowadzi do rozbieżnych retoryk obu banków centralnych.

Otwarte pozostaje pytanie, czy rozchodzące się retoryki pociągną za sobą różne decyzje ws. poziomu stóp procentowych i wyższego kursu pary NOKSEK.

Od strony technicznej widzimy, iż kurs dotarł do silnego oporu wyznaczonego przez 200-okresową średnią kroczącą oraz poziom fibo 50, przekładający się na poziom 1.12815 kursu NOKSEK. Wskaźnik względnej siły (ang. Relative Strength Index, RSI), który kształtuje się obecnie na poziomie 26.75, świadczy o mocnym wyprzedaniu rynku
i można go odbierać jako sygnał kupna.

Koniec szału zakupowego w Indiach

fot. mat. prasowe

GOLD, interwał czterogodzinny

GOLD, interwał czterogodzinny


W bieżącym tygodniu złoto znajduje się w fazie konsolidacji, nabierając sił po intensywnej kwietniowej wyprzedaży. Cena złota w ciągu ostatnich dziesięciu dni porusza się w szerokim paśmie wahań, powoli pnąc się do góry.

Na przeszkodzie do dalszych wzrostów złotu stanąć może niedostatek popytu. W Indiach bowiem, kraju zgłaszającym największy popyt jubilerski na złoto, nie dość, że sezon ślubny zmierza ku końcowi, to jeszcze dodatkowo wygasa szał zakupu złota spowodowany celebracją dnia Askshaya Tritiya (w tym roku obchodzonego 13 maja). Jest to święty dzień w Hinduizmie, tradycyjnie uznawany za szczęśliwy na rozpoczęcie nowego przedsięwzięcia biznesowego. Cześć wyznawców wierzy dodatkowo, iż zakupy złota we wspomnianym okresie pomogą pomnożyć ich majątek.

Pomimo powolnego spadku popytu na złoto zgłaszanego z Indii, popyt wśród inwestorów detalicznych pozostaje na relatywnie stałym poziomie, czego zdecydowanie nie można powiedzieć o inwestorach instytucjonalnych, który znów wycofują swoje środki z ETF’ów inwestujących w złoto. Złoto znalazło się również pod presją sprzedażową wynikającą po części z niezłych danych marko spływających ze stanów, a po części z wzrostach na rynkach akcji
i silniejszego dolara.

Patrząc od strony analizy technicznej widać, że kurs złota zbliża się do oporu wyznaczonego na poziomie 1398.50, po którego przebiciu następnym przystankiem w drodze na północ byłby poziom 1409, tj. poziom wyznaczony przez średnioterminowy trend spadkowy.

Ostatnie wydarzenia
  • Kanada: Bank Kanady pozostawił stopy procentowe na dotychczasowym poziomie
  • Australia: Nowe domy oddane do użytku w kwietniu, 9.1% (r/r) względem prognozowanej zmiany w wysokości 4% (r/r).
  • Szwajcaria: zmiana PKB w I kw. w stosunku rocznym X, prognoza 0.9%, poprzednio 1.4%

Kalendarz na najbliższe godziny

PLN Boże Ciało

USD 14:30 Wnioski o zasiłek dla bezrobotnych, prognoza 340 tys., poprzednio 340 tys.

USD 14:30 Rewizja PKB za I kw., prognoza 2.5%, poprzednio 0.4% (sic!)

CAD 14:30 Inflacja PPI (m/m), prognoza 0.2% , poprzednio 0.1%

USD 16:00 Indeks podpisanych umów kupna domów za kwiecień, prognoza 1.7%, poprzednio 1.5%

USD 17:00 Tygodniowa zmiana zapasów paliw, poprzednio -0.3 mln baryłek

Wszystkie opinie i prognozy przedstawione w niniejszym opracowaniu są jedynie wyrazem opinii autorów w dniu publikacji.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: