eGospodarka.pl
eGospodarka.pl poleca

eGospodarka.plFinanseArtykułyAktualności finansowe › Ulubione banki Polaków: PKO BP deklasuje konkurencję

Ulubione banki Polaków: PKO BP deklasuje konkurencję

2013-05-31 14:52

Ulubione banki Polaków: PKO BP deklasuje konkurencję

Bank © Roman Levin - Fotolia.com

Co czwarty Polak podstawowe konto osobiste posiada w PKO Banku Polskim, który pod względem popularności deklasuje konkurencję – wynika z raportu „Zwyczaje płatnicze Polaków” opracowanego przez Narodowy Bank Polski. Kolejne w zestawieniu banki cieszą się co najmniej dwukrotnie mniejszą popularnością. Większość rachunków to konta indywidualne, niespełna co czwarty rachunek jest kontem wspólnym.

Przeczytaj także: Trzy nowe ROR-y od PKO BP

Według badania NBP dużo mniejszą popularności w porównaniu z PKO BP cieszą się Pekao S.A. (10 proc.), Bank Zachodni WBK (Grupa Santander) (10 proc.), ING Bank Śląski (10 proc.) i różne banki spółdzielcze (9 proc.). Na mBank i Bank Millennium przypadało po 7 procent rachunków oszczędnościowo-rozliczeniowych. Konto osobiste w Alior Banku ma 3 proc. Polaków, tyle samo co w Lukas Banku (Credit Agricole) i BPH. W innych bankach (Eurobank, Citi Handlowy, Getin Bank, Kredyt Bank, Bank Pocztowy) swoje rachunki osobiste ma po ok. 1 procencie Polaków.

Własne indywidualne rachunki oszczędnościowo-rozliczeniowe posiada 59 procent Polaków, natomiast konto osobiste własne wspólne (współwłaściciel konta) ma 18 procent. Spośród wszystkich osób posiadających konto osobiste w banku lub w SKOK indywidualne konto osobiste/ROR posiada 77 procent osób, natomiast wspólne konto osobiste ma 23 procent osób. Niewiele osób, bo jeden procent posiadaczy kont osobistych, ma zarówno konto osobiste indywidualne i rachunek osobisty wspólny.


Wspólne rachunki osobiste/ROR posiadają najczęściej osoby w wieku 65 lat i więcej (31 proc.), osoby z wykształceniem zasadniczym zawodowym (29 proc.), o dochodach netto w gospodarstwie domowym od 1801 zł do 2400 zł (33 proc.), osoby zajmujące się domem (65 proc.), rolnicy (55 proc.) oraz osoby z wieloosobowych gospodarstw domowych (3 proc.).

Najmniej wspólnych kont mają osoby mieszkające w miastach mających 500 tysięcy lub więcej mieszkańców, z wykształceniem wyższym, o najniższych oraz najwyższych dochodach, uczniowie i studenci.

Skomentuj artykuł Opcja dostępna dla zalogowanych użytkowników - ZALOGUJ SIĘ / ZAREJESTRUJ SIĘ

Komentarze (0)

DODAJ SWÓJ KOMENTARZ

Eksperci egospodarka.pl

1 1 1

Wpisz nazwę miasta, dla którego chcesz znaleźć bank.

Wzory dokumentów

Bezpłatne wzory dokumentów i formularzy.
Wyszukaj i pobierz za darmo: